Protokół Nr XLV.2018

obrad czterdziestej piątej sesji Rady Miejskiej w Strumieniu

odbytych w dniu 27 marca 2018 r. o godz. 15.00

w Urzędzie Miejskim w Strumieniu,

w Galerii pod Ratuszem w Strumieniu

 

 

Obecni: radni Rady Miejskiej, przewodniczący organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy, przedstawiciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Józef Krzempek Sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju, przedstawiciel lokalnej prasy oraz mieszkańcy Gminy – wg załączonych list obecności.

 

Ponadto w obradach udział wzięli:

1)   Burmistrz Strumienia – mgr Anna Grygierek;

2)   Zastępca Burmistrza Strumienia – mgr inż. Włodzimierz Cybulski;

3)   Skarbnik Strumienia – mgr Maria Kłósko;

4)   Sekretarz Strumienia – Daniela Kula;

5)   Radca prawny – mgr Roman Szymonek.

 

Porządek obrad:

    1.     Otwarcie sesji, stwierdzenie prawidłowości jej zwołania oraz zdolności do podejmowania uchwał.

    2.     Przedstawienie porządku obrad.

    3.     Wystąpienia gości.

    4.     Informacja o działalności Burmistrza Strumienia w okresie międzysesyjnym.

    5.     Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym.

    6.     Interpelacje i zapytania radnych.

    7.     Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za rok 2017 wraz z informacją o planach na 2018 rok.

    8.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz szkół, w których realizowany jest obowiązek szkolny, trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania oraz terminu i sposobu rozliczenia wykorzystania dotacji.

    9.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie zasad i trybu korzystania z obiektu sali integracyjnej oraz zaplecza gastronomicznego w obiekcie przy ul. Wyzwolenia 49 w Zbytkowie.

 10.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie powierzenia Burmistrzowi Strumienia uprawnień do ustalania cen i opłat.

 11.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w Zabłociu.

 12.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Strumień.

 13.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Cieszyńskiemu.

 14.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie powołania doraźnej Komisji ds. Statutu Gminy Strumień.

 15.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Strumień na lata 2018-2024.

 16.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2018 rok.

 17.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie podziału gminy Strumień na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.

 18.     Informacjadotycząca utrzymania czystości i porządku oraz gospodarowania odpadami w gminie Strumień.

 19.     Sprawozdaniez realizacji Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi za rok 2017.

 20.     Przedstawienieraportu z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2017.

 21.     Zatwierdzenie protokołu z XLIV sesji.

 22.     Informacje, wolne głosy i wnioski.

 23.     Zakończenie.

 

Przebieg obrad:

 

ad. 1.

 

Sesję otworzył, a następnie obradom przewodniczył – Przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu C. Greń.

Przewodniczący C. Greń na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach uczestniczy 13 radnych na 15 ustawowego składy Rady - obrady są zatem prawomocne.

Przewodniczący C. Greń przywitał zebranych: radnych Rady Miejskiej, Burmistrza Strumienia, Zastępcę Burmistrza Strumienia, Skarbnika Strumienia, Sekretarza Strumienia, sołtysów, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych Gminy, Pana Rafała Zmełty przedstawiciela Ośrodka Szkolenia Kierowców Józef Krzempek Sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju, przedstawiciela prasy lokalnej „Nowej Formacji”, pracowników Urzędu Miejskiego w Strumieniu oraz mieszkańców Gminy.

 

ad. 2.

 

Przewodniczący C. Greń odczytał porządek obrad XLV sesji.

Porządek obrad XLV sesji został przyjęty bez uwag.

 

ad. 3.

 

Wystąpienia gości.

Pan Rafał Zmełty – przedstawiciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Józef Krzempek Sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju – podziękował za zaproszenie na sesję Rady. Poinformował, że projekt „Wykonywanie robót drogowych VI” jest skierowany do wszystkich dorosłych mieszkańców Gminy chcących uzyskać wykształcenie zawodowe kierunkowe. Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną osoba uzyskuje zawód mechanika maszyn i urządzeń drogowych oraz uprawnienia operatora dwóch dużych maszyn (koparko-ładowarki, ładowarki itp.), a także kończy dwa kursy: brukarza i obsługi zagęszczarek. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest wpłata 200,00 zł kaucji, która jest zwrotna po zdaniu egzaminów. Kaucja jest pobierana dlatego, aby w kursie uczestniczyły osoby, którym zależy na ich ukończeniu, a nie osoby przypadkowe. Szkolenie odbywa się systemem weekendowym w co drugą sobotę i niedzielę.

Burmistrz A. Grygierek poprosiła o wyjaśnienie dlaczego kurs trwa 1,5 roku?

Pan R. Zmełty wyjaśnił, że kurs rzeczywiście trwa 1,5 roku, co wynika z ustalonego programu szkolnego oraz terminów sesji egzaminacyjnych, które odbywają się przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną tylko dwa razy w roku: w styczniu i czerwcu.

Radny B. Pająk zapytał, czy to jest taki kurs jaki oferują Urzędy Pracy?

Pan R. Zmełty odpowiedział, że w Urzędzie Pracy osoba zapisuje się na konkretny kurs i w takim uczestniczy, uzyskując jeden zawód, zaś po oferowanym przez naszą firmę kursie osoba uzyskuje więcej, tj. zawód mechanika maszyn i urządzeń drogowych, uprawnienia operatora dwóch dużych maszyn oraz kończy dwa kursy brukarza i obsługi zagęszczarek, dlatego kurs trwa aż 1,5 roku.

Radny A. Kajstura dodał informację, że osoba chcąca uczestniczyć w oferowanym kursie nie musi być zarejestrowana na bezrobociu.

Pan R. Zmełty potwierdził, że osoba chcąca uczestniczyć w kursie może być zatrudniona. Kursy organizowane przez Urząd Pracy są zazwyczaj obwarowane np. osoba chcąca uczestniczyć w kursie musi być zarejestrowana na bezrobociu, posiadać określony wiek itp.

Przewodniczący C. Greń zapytał, czy osoba bezrobotna chcąca uczestniczyć w oferowanym kursie będzie miała opłacane składki zdrowotne?

Pan R. Zmełty wyjaśnił, że nie jest to projekt unijny, są to kwalifikacyjne kursy zawodowe, organizowane na takich zasadach jak szkoła zawodowa, a uczestnicy nie będą mieli opłacanych składek zdrowotnych. Egzaminy po kursie wyglądają tak samo jak wszystkie egzaminy zawodowe, aby zdać egzamin trzeba udzielić prawidłowych odpowiedzi na 20 z 40 pytań.

Przewodniczący C. Greń stwierdził, że jest to kurs dający bardzo szerokie możliwości (zawód oraz cztery uprawnienia).

Radna M. Madziar zapytała ile osób uczestniczyło w pierwszym inauguracyjnym spotkaniu?

Pan R. Zmełty odpowiedział, że uczestniczyło około 20 osób. Poinformował, że jest to już szósta edycja kursu, a Ośrodek Szkolenia Kierowców Józef Krzempek uczestniczy w piątej edycji.

Radny B. Pająk zapytał, o której godzinie rozpoczynają się wykłady, na co uzyskał odpowiedź, że od godz. 8.oo.

Pan R. Zmełty poinformował, że takie kursy organizowane w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, a Ośrodek w Jastrzębiu Zdroju podczas pięciu edycji przeszkolił około 1 000 osób. Poinformował też, że podczas ostatniego egzaminu w Jastrzębiu Zdroju ze 120 osób, które przystąpiły do egzaminu, 2 osoby nie zdały i mogą przystąpić do poprawki w następnym terminie.

Mieszkanka Gminy zapytała, czy w kursie mogą uczestniczyć zarówno mężczyźni jak i kobiety? Zapytała też, czy uczestnicy mają robione badania psychologiczne?

Pan R. Zmełty odpowiedział, że w kursach mogą uczestniczyć zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a badania psychologiczne nie są wymagane. Uczestnik musi wykonać tylko badania lekarskie takie jak wymagane są przy przyjęciu do szkoły.

Przewodniczący C. Greń podziękował panu R. Zmełtemu, za przybycie i przedstawienie szczegółowych informacji nt. organizowanych kursów zawodowych.

 

ad. 4.

 

Informacja o działalności Burmistrza Strumienia w okresie międzysesyjnym.

Burmistrz A. Grygierek dodatkowo poinformowała:

1)     rozstrzygnęliśmy przetarg na remont ulicy Stawowej w Strumieniu, kwota po przetargu wynosi 250 tysięcy zł;

2)     wszystkie przetargi na zadania inwestycyjne, w zakresie dróg mamy już rozstrzygnięte;

3)     w najbliższym czasie, po podjęciu uchwał o pomocy rzeczowej, na dzisiejszej sesji przez Radę Miejską, a także przez Powiat, będziemy ogłaszali przetarg na budowę chodnika dla pieszych w Bąkowie przy ulicy Głównej;

4)     w tym tygodniu przyjmowane są oferty na zaadaptowanie pomieszczeń na potrzeby Przedszkola w Zbytkowie;

5)     przekazaliśmy plac budowy i rozpoczęły się prace związane z utworzeniem siłowni na wolnym powietrzu w Pruchnej (planujemy, aby zadanie było wykonane do końca kwietnia br.);

6)     Fundacja Rozwoju Rynku Kapitałowego poinformowała nas, że gmina Strumień jest na 319 miejscu na prawie 3 000 samorządów, które przeszły pozytywną ocenę badania finansowego;

7)     otrzymaliśmy zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP w Częstochowie, na uroczystość wręczenia wyróżnień przyznanych przez Kapitułę Generalną Prezydium Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP, która odbędzie się w czerwcu br., wyróżniono Burmistrza Strumienia za sportowe wychowanie dzieci i młodzieży oparte na zasadach fair play;

Radna M. Krutyła zapytała, czy przetarg na ulicę Stawową w Strumieniu zmieścił się w puli środków zaplanowanych w budżecie Gminy na ten cel?

Burmistrz A. Grygierek odpowiedziała, że kwota z przetargu zmieściła się w kwocie kosztorysowej.

Wiceprzewodnicząca C. Skowron zapytała kiedy planowane jest otwarcie ofert na zaadaptowanie pomieszczeń na potrzeby Przedszkola w Zbytkowie?

Burmistrz A. Grygierek odpowiedział, że otwarcie ofert odbędzie się w tym tygodniu.

Informacja została przyjęta.

 

ad. 5.

 

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym.

Informacja została przyjęta.

 

 ad. 6.

 

Przewodniczący C. Greń zapytał radnych, czy odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone na poprzedniej sesji są zadawalające oraz czy zgłaszają jeszcze jakieś dodatkowe pytania i uwagi? Zapytał też, czy zgłaszają nowe interpelacje i zapytania?

Przewodniczący C. Greń podziękował i wyraził swoje zadowolenie z odpowiedzi na interpelację w sprawie oznakowania pierwszeństwa przejazdu na zwężeniu ulicy Kolejowej w Drogomyślu pod wiaduktem kolejowym w Drogomyślu, która została pozytywnie załatwiona. Burmistrz Strumienia poinformował, że zgodnie z informacją uzyskaną w Powiatowym Zarządzie Dróg Publicznych w Cieszynie został opracowany i zatwierdzony projekt organizacji ruchu, a wnioskowane oznakowanie zostanie wprowadzone po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę znaków drogowych.

Radna M. Krutyła poprosiła o doprowadzenie do porządku znaków drogowych przy ulicy Osiedlowej w Strumieniu (wszystkie znaki są poodwracane przez chuliganów).

Przewodniczący C. Greń interpelował, aby przy okazji wykonywania remontów cząstkowych dróg gminnych zwrócić również uwagę na stan oznakowania naszych dróg i przy tej okazji naprawić również znaki drogowe.

Radna M. Madziar interpelowała w sprawach:

1)  na wniosek mieszkańców poprosiła, aby zwrócić się do Dyrekcji Banku Spółdzielczego w Skoczowie o zdjęcie szyldu Punktu Kasowego Banku ze sklepu Lewiatan w Pruchnej (Punkt Kasowy jest przeniesiony w inne miejsce, a szyld nadal wisi w starym miejscu);

2)  wykonanie „mijanki” dla samochodów przy ulicy Gawliniec w Pruchnej, od strony ulicy Spółdzielczej;

3)  wystąpienia do Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie o wyczyszczenie korytek pod mostem kolejowym w Pruchnej w ciągu ulicy Lipowej.

 

ad. 7.

 

Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za rok 2017 wraz z informacją o planach na 2018 rok – przedstawił Dyrektor B. Żydek

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do Sprawozdania.

Sprawozdanie zostało przyjęte.

 

ad. 8.

 

Projekt uchwały w sprawietrybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz szkół, w których realizowany jest obowiązek szkolny, trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania oraz terminu i sposobu rozliczenia wykorzystania dotacji – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.374.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz szkół, w których realizowany jest obowiązek szkolny, trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania oraz terminu i sposobu rozliczenia wykorzystania dotacji.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 9.

 

Projekt uchwały w sprawiezasad i trybu korzystania z obiektu sali integracyjnej oraz zaplecza gastronomicznego w obiekcie przy ul. Wyzwolenia 49 w Zbytkowie– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - K. Pisiut odczytał wniosek wspólnego posiedzenia Komisji z dnia 26 marca br.: „Komisje wnioskują o ujednolicenie treści regulaminów korzystania z ogólnodostępnych sal na terenie gminy Strumień i dostosowanie ich zapisów do wzoru zaproponowanego w Regulaminie sali integracyjnej w obiekcie w Zbytkowie przy ulicy Wyzwolenia 49”.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.375.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie zasad i trybu korzystania z obiektu sali integracyjnej oraz zaplecza gastronomicznego w obiekcie przy ul. Wyzwolenia 49 w Zbytkowie.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 10.

 

Projekt uchwały w sprawie powierzenia Burmistrzowi Strumienia uprawnień do ustalania cen i opłat– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.376.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie powierzenia Burmistrzowi Strumienia uprawnień do ustalania cen i opłat.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 11.

 

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w Zabłociu– przedstawił Zastępca Burmistrza W. Cybulski.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.377.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w Zabłociu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 12.

 

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Strumień – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.378.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Strumień.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 13.

 

Projekt uchwały w sprawieudzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Cieszyńskiemu (pomoc rzeczowa polegająca na budowie chodnika przy ul. Głównej w Bąkowie - III etap) – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.379.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Cieszyńskiemu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 14.

 

Projekt uchwały w sprawiepowołania doraźnej Komisji ds. Statutu Gminy Strumień– przedstawił Przewodniczący C. Greń.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - K. Pisiut odczytał wniosek wspólnego posiedzenia Komisji z dnia 26 marca br.: „Komisje wnioskują o powołanie do składu doraźnej Komisji ds. Statutu Gminy Strumień radnych: Cecylię Skowron, Ireneusza Dudę, Bronisława Pająka, Karola Pisiuta i Jarosława Szast”.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - K. Pisiut zaproponował, aby do składu doraźnej Komisji powołać przedstawiciela sołectwa Drogomyśl – radnego Józefa Rudol.

Przewodniczący C. Greń zapytał radnych wytypowanych do pracy w doraźnej Komisji, czy wyrażają zgodę na powołanie do jej składu?

Radni: Cecylia Skowron, Ireneusz Duda, Bronisław Pająk, Karol Pisiut, Jarosław Szasti Józef Rudol wyrazili zgodę na powołanie do składu doraźnej Komisji.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.380.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie powołania doraźnej Komisji ds. Statutu Gminy Strumień.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 15.

 

Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Strumień na lata 2018-2024 – przedstawiła Skarbnik M. Kłósko.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.381.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Strumień na lata 2018-2024.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 16.

 

Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2018 rok – przedstawiła Skarbnik M. Kłósko.

Radny P. Faruga zapytał, czy zmniejszenie subwencji ogólnej dla Gminy o kwotę 323 680,00 zł zostało czymś wytłumaczone?

Skarbnik M. Kłósko odpowiedziała, że na etapie projektowania budżetu Gminy na 2018 rok otrzymaliśmy prognozy planowanych dochodów z tytułu subwencji: oświatowej, wyrównawczej i udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Na etapie projektu bierze się pod uwagę rok 2016. Po podjęciu ustawy budżetowej Państwa na rok 2018 przez Sejm wszystkie wydatki są jeszcze raz przeliczane wg wskaźników za 2017 rok. Jeżeli chodzi o zmniejszenie zadań, to dotyczy to nauki dzieci specjalnej troski. Jeżeli zmniejszy się ilość dzieci kwoty subwencji ulegają znacznemu zmniejszeniu w stosunku rocznym.

Radna M. Madziar poprosiła o wyjaśnienie na czym będzie polegał projekt „Sport w każdym wieku”, gdzie są wydatki własne i współfinansowanie unijne?

Skarbnik M. Kłósko odpowiedziała, że w zadaniach inwestycyjnych, a także tzw. „projektach miękkich”, czyli wydatkach bieżących, dofinansowywanych ze środków unijnych, jak i ze środków transgranicznych, podział dofinansowania to: zerówki –środki własne, siódemki – środki unijne, a dziewiątki – współfinansowanie. Siódemki i dziewiątki są to koszty kwalifikowane, które są związane z danym projektem i złożonym wnioskiem, zaś zerówki to pozostałe koszty niekwalifikowalne związane z daną inwestycją, które nie podlegają dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Radna M. Madziar stwierdziła, że chodziło jej tylko o wyjaśnienie na czym projekt ten będzie polegał?

Burmistrz A. Grygierek odpowiedziała, że jest to projekt w ramach którego realizowana będzie budowa siłowni w sołectwie Pruchna przy Gminnym Centrum Integracji Wsi? W ramach projektu oprócz części inwestycyjnej, będzie realizowana również część miękka, w ramach której będą realizowane dwa duże wydarzenia z zaangażowaniem Szkoły i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu (jedno wydarzenie odbędzie się w kwietniu, a drugie w maju br.). Wydarzenia te mają na celu poszerzanie więzi międzynarodowej, gdyż uczestniczyć będą w nich nasi partnerzy z zagranicy.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

12 głosami „za” i 1 głosie „wstrzymującym się” (głosowało 13 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLV.382.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2018 rok.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 17.

 

Projekt uchwały w sprawie podziału gminy Strumień na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.

Burmistrz A. Grygierek poprosiła, aby przed przystąpieniem do omawiania projektu uchwały – Sekretarz D. Kula wyjaśniła, na czym polegały różnice w projekcie uchwały opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej w celu przeprowadzenia konsultacji oraz projekcie uchwały dostarczonym radnym w materiałach sesyjnych – temat ten poruszał na wspólnym posiedzeniu Komisji radny J. Szast.

Sekretarz D. Kula wyjaśniła, że na spotkaniu z radnymi przedstawiono projekt uchwały, gdzie w tabeli „granice okręgu” zapisano ogólnie „sołectwo Zabłocie” bez wypisania ulic. Po spotkaniu z radnymi, na którym zgłoszona została propozycja, aby zapisać „sołectwo Zabłocie, z podziałem na jednostki pomocnicza Zabłocie i Zabłocie Solanka (z wypisaniem w obu sołectwach ulic)”. Projekt uchwały z zapisem „sołectwo Zabłocie, w tym jednostka pomocnicza: Zabłocie (wypisane ulice) i Zabłocie Solanka (wypisane ulice)” - został opublikowany do konsultacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Przed wysłaniem materiałów dla radnych – stwierdzono, aby zmienić zapis na „sołectwo Zabłocie (wypisane ulice) i sołectwo Zabłocie Solanka (wypisane ulice)” i taki projekt został przekazany do materiałów na sesje. Również taki projekt został przesłany do Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Bielsku-Białej – do zaopiniowania. Poinformowała też, że konsultacje Krajowym Biurem Wyborczym trwały na bieżąco na etapie przygotowania projektu uchwały.

Sekretarz D. Kula wyjaśniła, że na każdym etapie procedowania projekt uchwały może zostać zmieniony. Projekt uchwały może zostać zmieniony nawet na posiedzeniu sesji, na którym będzie uchwalany, co niejednokrotnie działo się na sesjach Rady. Tak więc dopóki uchwała nie jest przegłosowana, na każdym etapie może zostać jeszcze zmieniona. Zmiana wprowadzona w projekcie uchwały, jaką otrzymali radni w materiałach sesyjnych – nie wnosi zmian merytorycznych, dotyczy tylko nazewnictwa.

Sekretarz D. Kula szczegółowo wyjaśniła projekt uchwały, a w szczególności procedurę ustalania ilości mandatów na poszczególne sołectwa, co jest dokładnie opisane w Kodeksie wyborczym. Jest to typowo zagadnienie prawne, nie ma tutaj mowy o żadnej uznaniowości. A sprawa ilości mandatów w poszczególnych sołectwach wynika z wyliczeń matematycznych.

Przewodniczący C. Greń stwierdził, że projekt uchwały został podpisany przez Radcę prawnego, co potwierdza fakt, że jest on zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Poprosił zatem Radcę prawnego o opinię prawną do projektu uchwały.

Sekretarz D. Kula dodała, że z Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Bielsku-Białej otrzymaliśmy informację, że nie wniesiono żadnych uwag do przedstawionego projektu uchwały.

Radca prawny R. Szymonek poinformował, że uczestniczył w procesie przygotowania projektu uchwały w sprawie podziału gminy Strumień na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Przygotowany projekt uchwały jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, co potwierdziło Krajowe Biuro Wyborcze – wydając pozytywną opinię na jego temat.

Radca prawny R. Szymonek wyjaśnił, że uchwała o podziale gminy na okręgi wyborcze musi zostać podjęta, nawet w przypadku, gdyby nie wprowadzała żadnych zmian w stosunku do poprzednio obowiązującej uchwały w tym temacie – co wynika z obowiązujących przepisów. Potwierdził też tezę, że cała procedura, metoda, sposób dojścia do wyliczenia ilości mandatów radnych w poszczególnych okręgach wyborczych wynika wprost z Kodeksu wyborczego.

Radca prawny R. Szymonek poinformował, że końcem 2017 roku zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że nie powinno tworzyć się okręgów wyborczych, które utworzone zostaną z jednostki pomocniczej i części innej jednostki pomocniczej.

Radca prawny R. Szymonek wyjaśnił i przedstawił wszystkie zagadnienia i aspekty prawne związane z omawianym projektem uchwały.

Przewodniczący C. Greń zapytał, czym skutkuje nie podjęcie przez Radę omawianej uchwały?

Radca prawny R. Szymonek wyjaśnił, że zgodnie z ustawą – rada w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy jest obowiązana do podjęcia uchwały o okręgach wyborczych. Jeżeli w tym terminie nie dokona podziału gminy na okręgi wyborcze, wtedy Komisarz Wyborczy w ciągu 14 dni wyda postanowienie w tej sprawie, najprawdopodobniej w brzmieniu przedstawionym przez Burmistrza do zaopiniowania.

Przewodniczący C. Greń stwierdził, że podjęcie tej uchwały przez radę wynika z obowiązku i kompetencji ustawowych. Podczas ustalania tych przepisów były propozycje, aby okręgi wyborcze w gminach ustalali komisarze wyborczy. Były też głosy przeciwne, że samorządom zabiera się prawo decydowania i demokrację w tym zakresie. W efekcie obowiązek ustalenia okręgów wyborczych i ilości mandatów radnych został pozostawiony w kompetencjach rad gmin.

Radca prawny R. Szymonek wyjaśnił, że w kodeksie wyborczym obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku, czyli w tym który będzie miał zastosowanie do następnych wyborów jest wprowadzona zmiana, na mocy której to komisarz będzie ustalał okręgi wyborcze w gminach. Wydaje się to słuszne, ponieważ stosując się do przepisów nie można żadnego swojego rozwiązania wprowadzić dzieląc gminę na okręgi.

Burmistrz A. Grygierek stwierdziła, że z jednej strony mówi się, że mamy wpływ na podział gminy na okręgi, a w efekcie okazuje się, że nie mamy na to wpływu ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów prawa. Jednym z pomysłów, który pojawiał się w trakcie dyskusji było, aby każda z jednostek pomocniczych Gminy miała minimum 2 mandaty, a różnica pozostała do ogólnej liczby 15, czyli 3 mandaty - została podzielona pomiędzy największe jednostki pomocnicze. Drugim rozwiązaniem proponowanym podczas tworzenia projektu uchwały było łączenie jednostek pomocniczych np. Zabłocia z Drogomyślem, Pruchnej z Bąkowem albo Zbytkowa z Bąkowem, aby zyskać większą normę przedstawicielstwa. Poprosiła też o wyjaśnienie przez Radcę prawnego jakie mamy pole manewru w tym temacie?

Radca prawny R. Szymonek wyjaśnił, że pole manewru jest zapisane w art. 417 i 421 Kodeksu wyborczego. Odczytał treść tych artykułów, z których wynika, że na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest jednostka pomocnicza i to jest zasadą. Jednostkami pomocniczymi są sołectwa i miasto, co wynika ze Statutów. Wyjątkiem jest możliwość łączenia jednostek pomocniczych w celu utworzenia okręgu lub dzielenia, pod warunkiem, jeżeli wynika to z konieczności zachowania jednolitej normy przedstawicielstwa. Nie można dzielić i łączyć – jak się chce, zawsze trzeba zachować arytmetykę, która kryje się pod wyliczoną normą przedstawicielstwa wyliczoną i przedstawioną radnym w materiałach sesyjnych. Wyjątkiem jest również możliwość podziału dużych jednostek pomocniczych na więcej okręgów wyborczych w gminach do 20 tysięcy mieszkańców, w wypadku, gdy liczba wybieranych radnych byłaby większa niż jeden. Zasadą jest również to, że w gminach do 20 tysięcy mieszkańców w każdym z okręgów wyborczych wybiera się jednego radnego. W dalszym ciągu przedstawił wszystkie aspekty prawne związane z podziałem gminy na okręgi wyborcze.

Przewodniczący C. Greń stwierdził, że wszystko wyliczane jest zgodnie z wzorami matematycznymi i co z tego wynika, że raz jedno, a raz drugie sołectwo będzie mogło stracić mandat radnego. A ogólna ilość mandatów radnych w gminach, o określonych liczbach mieszkańców jest stała, co wynika z ustawy i liczby tej nie możemy zmienić.

Radca prawny R. Szymonek dalej wyjaśniał zasady wynikające z Kodeksu wyborczego dotyczące podziału gminy na okręgi wyborcze.

Przewodniczący C. Greń podziękował Rady prawnemu za bardzo szczegółowe i wyczerpujące wyjaśnienie wszystkich wątpliwości prawnych dotyczących podziału gminy na okręgi wyborcze.

Komisje Rady nie zgłosiły uwag do projektu uchwały.

Radny J. Szast stwierdził, że możemy składać wnioski, ale i tak nie ma to żadnego wpływu. Więc po co mamy je składać? Jeżeli Rada nie podejmie uchwały Komisarz Wyborczy i tak podejmie uchwałę w przedstawionym brzmieniu.

Burmistrz A. Grygierek poinformował, że przygotowując projekt uchwały także nie mieliśmy wpływu na podział gminy na okręgi wyborcze, gdyż wynika to z wyliczeń matematycznych, nie ma tu mowy o żadnej dowolności.

Radny J. Szast poinformował, że na stronie Gminy napisane jest, że stowarzyszenia i organizacje mogą składać uwagi do projektu uchwały, ale po co, gdyż one również nie będą brane pod uwagę.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

6 głosami „za”, 6 głosami „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się” (głosowało 13 radnych) – uchwała w sprawie podziału gminy Strumień na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu– nie została podjęta.

Projekt uchwały w załączeniu.

 

ad. 18.

 

Informacjędotyczącą utrzymania czystości i porządku oraz gospodarowania odpadami w gminie Strumień– przedstawił Zastępca Burmistrza W. Cybulski.

Radny K. Pisiut zapytał, o likwidację dzikich wysypisk śmieci – wykazaną w informacji? Czy to jest likwidacja dzikich wysypisk tylko na terenach publicznych, gminnych, czy dotyczy też terenów prywatnych?

Zastępca Burmistrza W. Cybulski odpowiedział, że zgodnie z przepisami ustawy, za likwidację wysypiska śmieci jest odpowiedzialny właściciel terenu, na którym jest ono zlokalizowane.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do Informacji.

Informacja została przyjęta.

Przewodniczący ogłosił 10-minutową przerwę w obradach.

 

ad. 19.

 

Sprawozdaniez realizacji Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi za rok 2017 – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do Sprawozdania.

Sprawozdanie zostało przyjęte.

 

ad. 20.

 

Raport z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2017 – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do przedstawionego Raportu.

Raport został przyjęty.

 

ad. 21.

 

Do protokołu obrad XLIV sesji, który był wyłożony do wglądu w biurze Rady oraz przed sesją na sali obrad – została zgłoszona uwaga.

Inspektor E. Król poinformowała, że wprowadzono zmianę w protokole sesji polegającą na zmianie zapisu wypowiedzi Wiceprzewodniczącej C. Skowron, w punkcie 6. porządku obrad pn. „Interpelacje i zapytania radnych”, która zapytała o ilość kilometrów dróg utwardzonych i nieutwardzonych na terenie Gminy, a nie jak zapisano „interpelowała” o podanie w/w danych.

Inspektor E. Król poinformowała, że Burmistrz A. Grygierek udzieliła ustnej odpowiedzi na zapytanie Wiceprzewodniczącej C. Skowron na sesji w punkcie 22. porządku obrad pn. „Informacje, wolne głosy i wnioski” – przedstawiając informację o ilościach kilometrów dróg utwardzonych i nieutwardzonych w poszczególnych sołectwach i mieście.

Przewodniczący C. Greń zapytał czy radni przyjmują protokół obrad XLIV sesji wraz z wprowadzoną zmianą.

Protokół obrad XLIV sesji wraz z wprowadzoną zmianą został przyjęty.

 

ad. 22.

 

Informacje, wolne głosy i wnioski.

Przewodniczący C. Greń przypomniał radnym, że 30 kwietnia br. upływa termin składania oświadczeń majątkowych za 2017 rok. Przypomniał też zasady wypisywania druków oświadczeń majątkowych, w szczególności zwrócił uwagę, na to, aby radni nie pozostawiali żadnych pustych rubryk w oświadczeniu. Jeżeli nie ma danych do wpisania w danej rubryce, wtedy należy wpisać „nie dotyczy”. Przypomniał też, że każda ze stron oświadczenia musi być zaparafowana przez radnego.

Przewodniczący C. Greń złożył wszystkim zebranym życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

 

ad. 23.

 

Przewodniczący C. Greń dziękując wszystkim zebranym – zakończył obrady XLV sesji Rady Miejskiej w Strumieniu (o godz. 17.30) słowami „zamykam XLV sesję Rady Miejskiej w Strumieniu”.

 

Protokołowała: Elżbieta Król

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ