- PROJEKT-

Uchwała Nr XLIV.       .2018

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 28 lutego 2018 r.

 

w sprawie przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień - Aktualizacja

 

 

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 oraz 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875, ze zm.) -                 

Rada Miejska w Strumieniu

uchwala, co następuje:

 

§ 1.

Przyjąć Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień - Aktualizacja, w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

 

§ 2.

Traci moc uchwała Nr XIII.124.2015 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 2 grudnia 2015 r. w sprawie przyjęcia „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień”.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strumienia.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 


Uzasadnienie projektów uchwał w sprawach:

- Regulaminu udzielania dotacji celowej w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Strumień”,

- przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień - Aktualizacja

 

 

    Od czasu wejścia w życie podjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego tzw. „uchwały antysmogowej” znacznie wzrosło zainteresowanie mieszkańców pozyskaniem dofinansowania do wymiany źródeł ciepła.

    W 2017 roku, wzorem lat poprzednich w budżecie gminy zabezpieczono środki finansowe na dotacje dla 20 osób, jednakże do Urzędu Miejskiego w Strumieniu złożono 63 wnioski o dofinansowanie, co spowodowało, że wnioski 43 osób pozostawiono bez rozpatrzenia. W związku z zaistniałą sytuacją, aby umożliwić udzielenie dofinansowania dla większej ilości mieszkańców, podjęto starania o przygotowanie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW) w celu pozyskania przez gminę środków zewnętrznych.

Wymaganym załącznikiem do wniosku składanego do WFOŚiGW jest regulamin udzielania dotacji celowej, zgodny z wymogami WFOŚiGW, określający w szczególności zasady udzielenia dotacji, w tym kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania, tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji celowej oraz sposób jej rozliczenia.

WFOŚiGW wymaga również wprowadzenia przez gminę rozwiązań w zakresie działań systemowych służących ograniczeniu poziomu zanieczyszczeń. W tym celu przygotowano Aktualizację Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień uwzględniającą założenia do „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Strumień”.

 

Aktualizacja Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień obejmuje m.in.:

3      zgromadzenie danych osób gotowych podjąć działania inwestycyjne w zakresie

ograniczenia zużycia energii cieplnej, na warunkach wynikających z zapisów programowych (inwentaryzacja),

3      analizę dostępnych kierunków działań w obszarze techniczno-technologicznym,

3      wskazanie parametrów ekonomicznych związanych z realizacją przedsięwzięć (oszacowanie wartości nakładów inwestycyjnych, źródeł finansowania, oszczędności w kosztach ogrzewania, rentowności zadań),

3      określenie spodziewanych efektów energetycznych i ekologicznych,

3      dostarczenie narzędzi monitoringu (kluczowego społecznie) parametru jakim jest efekt ekologiczny.

Biorąc powyższe pod uwagę, niniejszym przedkłada się projekty uchwał w sprawach:

- Regulaminu udzielania dotacji celowej w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Strumień”,

- przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień – Aktualizacja.

W załączeniu do niniejszego uzasadnienia przekazuje się informację o celu i zakresie opracowania aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień o założenia do „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Strumieńoraz projekty dokumentów w wersji elektronicznej.

 

 

 

Cel i zakres opracowania aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień o założenia do „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Strumień”

 

Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Strumień (dalej: PONE) stanowi załącznik do uchwalonego w dniu 2 grudnia 2015 r. Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień (PGN). Podstawowym celem realizacji PONE jest ograniczenie negatywnego oddziaływania tzw. „niskiej emisji” (emisja zanieczyszczeń z emitorów o wysokości do 40 m) poprzez wdrożenie zadań przyczyniających się do zmniejszenia zużycia energii w budynkach jednorodzinnych. Jednym ze sposobów osiągnięcia wymiernych efektów w zakresie poprawy jakości powietrza jest likwidacja niskosprawnych źródeł ciepła w obiektach mieszkalnych i zastąpienie ich urządzeniami o wyższej sprawności. Z uwagi na ogromne korzyści ekologiczne, energetyczne i ekonomiczne, działanie to znalazło się na liście zadań przyjętych do realizacji przez samorząd lokalny w ramach opracowanego i uchwalonego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strumień. Od momentu wdrożenia zasad polityki ekologicznej PGN, ujawnił się szereg czynników zewnętrznych, istotnie wpływających na wielkość efektów, które zostaną osiągnięte w wyniku modernizacji systemów grzewczych mieszkańców Gminy. Stwarza to konieczność przeprowadzenia aktualizacji pierwotnie przyjętych założeń. Do takich czynników należą:

·       Zmiany zachodzące w prawie na poziomie krajowym i regionalnym, w tym w szczególności podjęcie tzw. „Uchwały antysmogowej”, obowiązującej na terenie całego województwa śląskiego, wprowadzającej ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji przeznaczonych do energetycznego spalania paliw (Uchwała Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r.).

·       Przyjęcie do realizacji założeń „Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji” (Uchwała Nr V/47/5/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 18 grudnia 2017 r.), w tym wdrożenie na terenie strefy śląskiej działania naprawczego pn.: „Ograniczenie emisji z instalacji małej mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych”.

Zmiany zachodzące w prawie obowiązującym na poziomie regionalnym, jak również wzrost świadomości ekologicznej w zakresie ochrony atmosfery, przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania mieszkańców kwestią poprawy efektywności energetycznej. Tym samym możliwe stało się precyzyjne zdefiniowanie oczekiwań społeczności lokalnej co do kierunków działań modernizacyjnych oraz wyznaczenie efektów ekologicznych w oparciu o najaktualniejsze dane techniczne. Co do zasady jednak, cele i kierunki działań PONE wpisują się bezpośrednio w zasady polityki ekologicznej, wdrażanej w ramach PGN. Przedmiotowe opracowanie stanowi więc rozszerzenie i uszczegółowienie przyjętych wcześniej założeń. Z uwagi na ich spójność, dokumenty strategiczne należy brać pod uwagę łącznie. 

 

Uszczegółowienie i doprecyzowanie wstępnych założeń PGN w zakresie modernizacji źródeł ciepła na terenie Gminy Strumień obejmuje:

·       zgromadzenie danych osób gotowych podjąć działania inwestycyjne w zakresie ograniczenia zużycia energii cieplnej, na warunkach wynikających z zapisów programowych (inwentaryzacja),

·       analizę dostępnych kierunków działań w obszarze techniczno-technologicznym,

·       wskazanie parametrów ekonomicznych związanych z realizacją przedsięwzięć (oszacowanie wartości nakładów inwestycyjnych, źródeł finansowania, oszczędności
w kosztach ogrzewania, rentowności zadań),

  • określenie spodziewanych efektów energetycznych i ekologicznych,
  • dostarczenie narzędzi monitoringu (kluczowego społecznie) parametru jakim jest efekt ekologiczny.
  • Określenie nowego poziomu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i energii ujętego
    w PGN z uwzględnieniem efektów wyznaczonych w niniejszym Programie.

Program obejmuje okres 3 lat tj. 2018-2020 (co pokrywa się z czasem wdrażania założeń PGN), dla którego określone zostaną limity ilościowe i kwotowe na realizację działań związanych z wymianą źródła ciepła.

Przedstawiony podział wynika dodatkowo z konieczności zgromadzenia odpowiedniej liczby obiektów dla spełnienia kryterium „obszarowości” Programu (rozumianego jako zebrania takiej ilości zadań modernizacyjnych, która pozwalałaby na osiągnięcie efektu skali – odczuwalnego zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń pyłowo-gazowych). Program może być, w miarę potrzeb, weryfikowany i uaktualniany w oparciu o monitoring jego realizacji i zmian.