Protokół Nr XLVI.2018

obrad czterdziestej szóstej sesji Rady Miejskiej w Strumieniu

odbytych w dniu 25 kwietnia 2018 r. o godz. 15.00

w Urzędzie Miejskim w Strumieniu,

w Galerii pod Ratuszem w Strumieniu

 

 

Obecni: radni Rady Miejskiej, przewodniczący organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy, radna powiatowa – członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża - Zarząd Rejonowy w Bielsku-Białej,przedstawiciele lokalnej prasy oraz mieszkańcy Gminy – wg załączonych list obecności.

 

Ponadto w obradach udział wzięli:

1)   Burmistrz Strumienia – mgr Anna Grygierek;

2)   Zastępca Burmistrza Strumienia – mgr inż. Włodzimierz Cybulski;

3)   Skarbnik Strumienia – mgr Maria Kłósko;

4)   Sekretarz Strumienia – Daniela Kula;

5)   Radca prawny – mgr Roman Szymonek.

 

Porządek obrad:

    1.     Otwarcie sesji, stwierdzenie prawidłowości jej zwołania oraz zdolności do podejmowania uchwał.

    2.     Przedstawienie porządku obrad.

    3.     Wystąpienia gości.

    4.     Informacja o działalności Burmistrza Strumienia w okresie międzysesyjnym.

    5.     Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym.

    6.     Interpelacje i zapytania radnych.

    7.     Informacjao działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strumieniu za 2017 rok oraz sprawozdanie z realizacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w gminie Strumień.

    8.     Sprawozdaniez działalności Hali Sportowej za rok 2017 wraz z informacją o planach na rok 2018.

    9.     Informacjao działalności Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu (Basen) za rok 2017 wraz z informacją o planach na sezon 2018 roku.

 10.     Informacjao stanie mienia komunalnego.

 11.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Strumień.

 12.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce na terenie gminy Strumień.

 13.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji spółce wodnej, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz sposobu ich rozliczania.

 14.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawieprzystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Strumień zlokalizowanego w rejonie ulicy Czarnoty.

 15.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Strumień na lata 2018-2024.

 16.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2018 rok.

 17.     Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie skargi dotyczącej działalności Dyrektora Szkoły Podstawowej w Strumieniu.

 18.     Zatwierdzenie protokołu z XLV sesji.

 19.     Informacje, wolne głosy i wnioski.

 20.     Zakończenie.

 

Przebieg obrad:

 

ad. 1.

 

Sesję otworzył, a następnie obradom przewodniczył – Przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu C. Greń.

Przewodniczący C. Greń na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach uczestniczy 15 radnych na 15 ustawowego składy Rady - obrady są zatem prawomocne.

Przewodniczący C. Greń przywitał zebranych: radnych Rady Miejskiej, Burmistrza Strumienia, Zastępcę Burmistrza Strumienia, Skarbnika Strumienia, Sekretarza Strumienia, Radcę prawnego, sołtysów i Przewodniczącą Rady Mieszkańców Miasta Strumienia, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych Gminy, radną powiatową – członka Zarządu Powiatu Cieszyńskiego – Lillę Salachna-Brzoza, Wiceprezesa Polskiego Czerwonego Krzyża - Zarząd Rejonowy w Bielsku-Białej Jana Mrzyka,przedstawicieli prasy lokalnej „Nowej Formacji” i „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, pracowników Urzędu Miejskiego w Strumieniu oraz mieszkańców Gminy.

 

ad. 2.

 

Przewodniczący C. Greń odczytał porządek obrad XLVI sesji.

Burmistrz A. Grygierek zgłosiła, wniosek o zdjęcie z porządku obrad XLVI sesji dwóch punktów pn.:

„15. Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie ustalenia zasad usytuowania na terenie gminy Strumień miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

16. Rozpatrzenieprojektu uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Strumień.”.

Uzasadniając poinformowała, że ponownie przeprowadzimy dyskusję nad tymi projektami uchwał, z uwzględnieniem głosów, która pojawiły się podczas dyskusji na posiedzeniu Komisji, w celu jak najlepszego doprecyzowania zapisów w projektach uchwał.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie wniosek o zdjęcie z porządku obrad XLVI sesji:

1)   punktu 15 – przyjęto jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych);

2)   punktu 16 – przyjęto jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych).

Wniosek o zdjęcie punktów 15 i 16 z porządku obrad XLVI sesji – został przyjęty.

Przewodniczący C. Greń poinformował, że w związku ze zdjęciem z porządku obrad XLVI sesji punktów 15 i 16 dotychczasowe punkty o numerach 17, 18, 19, 20, 21, 22 otrzymują kolejno numery 15, 16, 17, 18, 19, 20.

Następnie Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie cały, zmieniony porządek obrad XLVI sesji.

Porządek obrad XLVI sesji został przyjęty jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych).

 

ad. 3.

 

Wystąpienia gości.

Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża - Zarząd Rejonowy w Bielsku-BiałejJ. Mrzyk przedstawił działalność Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubów Honorowych Dawców Krwi.

Następnie Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża - Zarząd Rejonowy w Bielsku-Białej J. Mrzyk wraz z Burmistrzem Strumienia A. Grygierek i Przewodniczącym Rady C. Greniem uroczyście wręczyli odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” przyznaną przez Ministerstwo Zdrowia mieszkańcowi gminy Strumień – Panu T. Pocha, honorowemu dawcy krwi, który przez okres 17 lat oddał ponad 26 litrów krwi.

Radni złożyli życzenia i wiązanki kwiatów z okazji urodzin Burmistrzowi Strumienia i Przewodniczącemu Rady Miejskiej.

Radna powiatowa L. Salachna-Brzoza poinformowała:

1)  w najbliższy piątek 27 kwietnia br. zostanie uruchomiony węzeł przesiadkowy w Cieszynie, jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich mieszkańców, osób dojeżdżających do pracy, szczególnie tych którzy nie poruszają się samochodami;

2)  wszyscy czekamy na informacje na temat nakładki asfaltowej na ulicy Głównej w Drogomyślu, na jutrzejszym posiedzeniu Zarządu Powiatu Cieszyńskiego przedmiotem analizy będzie temat położenia nakładek asfaltowych na drogach powiatowych, koszty prac są większe niż przewidywano; sprawa na pewno będzie pozytywnie rozstrzygnięta, po weekendzie majowym podpisane zostaną umowy i rozpocznie się realizacja prac.

Przewodniczący C., Greń zapytał, czy mówimy o 1 km nakładki asfaltowej na ulicy Głównej w Drogomyślu od skrzyżowania z DK 81 w kierunku Pruchnej?

Radna powiatowa L. Salachna-Brzoza potwierdziła, że to o ten odcinek drogi chodzi.

Radny K. Pisiut zapytał o remont dalszego odcinka drogi powiatowej ulicy Głównej w Pruchnej w kierunku ulicy Stawowej?

Radna powiatowa L. Salachna-Brzoza odpowiedziała, że to jest kolejny etap prac, który nie będzie wykonywany w ramach nakładek asfaltowych, jest to zadanie, które będzie realizowane w ramach inwestycji. Na ten temat nie posiada jeszcze żadnych szczegółów.

Radna powiatowa L. Salachna-Brzoza przedstawiła informacje na temat rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, która dotyczyć będzie wszystkich uczniów z terenu naszej Gminy, ponieważ mamy jeszcze dwa roczniki gimnazjalistów, którzy będą kontynuować naukę w tych szkołach. Wczoraj na sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego omawiała sprawę rekrutacji uczniów. Poinformowała, że Powiat zrealizował bardzo duży projekt, w ramach którego 9 szkół ponadgimnazjalnych zostało wyposażonych w pracownie zawodowe, gdzie młodzież ma możliwość uczenia się. Przekazała radnym do zapoznania materiał zdjęciowy wraz z informacją.

Poinformowała też, że od 1 września br. do szkół ponadgimnazjalnych będzie rekrutowany pojedynczy rocznik gimnazjalistów, a w 2019 r. rekrutowane będą dwa roczniki młodzieży. Rekrutacja elektroniczna rozpocznie się od 18 maja br. Uczniowie muszą samodzielnie logować się w systemie i sami odpowiadają za wszystkie dane, które są tam wpisane. Jeszcze nie tak dawno dyrektorzy szkół mogli transmitować oceny ze świadectw i wyniki egzaminów gimnazjalnych, od 2 lat ze względu na ochronę danych osobowych, nie mogą już tego robić. Poinformowała, że nie wprowadzono żadnego nowego zawodu, gdyż ze względu na barometr zawodów jaki zaproponował Powiatowy Urząd Pracy doszliśmy do porozumienia z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych, że oferta szkół którą posiada Powiat jest wystarczająca. Nawet w przypadku kiedy pojawiłby się ktoś kto chciałby wykonywać jakiś wyjątkowy zawód, którego nie mamy w ofercie, może zostać rekrutowany, ponieważ tworzone są klasy wielozawodowe, tak więc każdego zawodu można się uczyć w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Cieszyńskiego.

Radna powiatowa L. Salachna-Brzoza poinformowała też, że opublikowany został ranking szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju i województwie śląskim. Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego nagrodzone zostały najlepsze szkoły z terenu naszego Powiatu. Jest to już 20 edycja i w tej edycji w województwie 2 miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, a 22 miejsce I Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego w Cieszynie.

W kategorii techników w województwie śląskim 1 miejsce zajęło Technikum w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, 5 miejsce Technikum im. Szybińskiego w Cieszynie, 19 miejsce Technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu, 28 miejsce Technikum w Zespole Szkół Budowalnych im. Grota-Roweckiego w Cieszynie, 31 miejsce Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Zespole Szkół im. Langera na ulicy Frysztackiej w Cieszynie, a 35 miejsce Technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Szkoły zostały nagrodzone finansowo, a dyrektorzy otrzymali stosowane podziękowania.

Radna powiatowa poinformowała, że Powiat ma przygotowanych blisko 1 400 miejsc (45 oddziałów) w szkołach ponadgimnazjalnych dla tegorocznych absolwentów gimnazjów, wiemy, że około 120 osób z terenu gminy Strumień kontynuuje naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Czekamy na młodzież, gdyż stworzyliśmy im doskonałe warunki do nauki. Zapewniła, że jesteśmy przygotowani na podwójny rocznik młodzieży w przyszłym roku, chcący uczyć się w szkołach ponadgimnazjalnych.

 

ad. 4.

 

Informacja o działalności Burmistrza Strumienia w okresie międzysesyjnym.

Burmistrz A. Grygierek dodatkowo poinformowała:

1.  Rozstrzygnęliśmy przetarg na modernizacje pomieszczeń w Przedszkolu w Zbytkowie na dodatkowy oddział przedszkolny. Do przetargu wpłynęły 4 oferty. Umowę na kwotę 241 218,00 zł podpisaliśmy z firmą Usługi ogólnobudowlane T. Kuboszek z Mnicha, 20 kwietnia br. odbyło się przekazanie placu budowy, prace remontowe rozpoczęły się, a uruchomienie nowego oddziału planujemy od września br.

2.  Podpisaliśmy umowę na dofinansowanie remontu stadionu sportowego w Strumieniu. Wniosek złożyliśmy w ubiegłym roku, ale procedura trwała dość długo. Z zatwierdzonej dokumentacji pozwolenia na budowę wyodrębniliśmy I etap prac. Roboty powinny zakończyć się do połowy października br., a do końca listopada wniosek ma zostać rozliczony. Na wykonanie zaplanowanych prac został ogłoszony przetarg, a otwarcie ofert nastąpi 7 maja br.

3.  Złożyliśmy wnioski do Ministerstwa Edukacji Narodowej na aktywną tablicę dla szkół w Strumieniu i Zabłociu. W ubiegłym roku pozyskaliśmy środki na sprzęt multimedialny dla Pruchnej i Drogomyśla. Złożyliśmy też wnioski na zieloną pracownię. W 2017 roku zyskał je Bąków, w tym roku staramy się o takie pracownie dla Pruchnej i Zabłocia. W związku z trwającym projektem, który został przygotowany przez Szkołę Podstawową w Drogomyślu, powstaje tam pracownia nauki o regionie, aktualnie prowadzone są prace związane z remontem pomieszczenia.

4.  Po wspólnym spotkaniu i konsultacjach z Przewodniczącym Rady i prezesami wszystkich OSP złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości na uzupełnienie sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. Ogólnie na województwo śląskie przypadała pula 7,5 miliona złotych. Tylko część gmin złożyła wnioski, na 167 gmin i 17 dużych miast złożono ich 160. Średnio na gminę przypadała kwota 46 tysięcy zł, dla Strumienia udało się pozyskać 73 tysiące zł. Ze środków tych zostaną kupione cztery zestawy AED (z defibrylatorami) i sześć zestawów potrzebnych przy udzielaniu pierwszej pomocy – desek ortopedycznych i szyn.

5.  Uczestniczyła w spotkaniu organizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie dotyczącym zmian w przepisach o funkcjonowaniu organizacji pożytku publicznego, gdzie zabierała głos i miała okazję zabiegać o wsparcie zmian przepisów, które bardzo utrudniają działalność organizacji.

6.  Przeprowadzono dwa konkursy na dyrektorów placówek oświatowych:

1)   Przedszkole w Strumieniu – wpłynęła 1 oferta, konkurs został rozstrzygnięty, z dniem 1 września br. stanowisko obejmie dotychczasowa Dyrektor Pani Bożena Gładysz-Malik;

2)   Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bąkowie – wpłynęły 2 oferty, konkurs został rozstrzygnięty, z dniem 1 września br. stanowisko obejmie nowy Dyrektor Pani Monika Filusz.

Konkursy przeprowadzała 11 osobowa komisja konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele: Kuratorium Oświaty, organu prowadzącego, rady pedagogicznej, rady rodziców i zakładowej organizacji związkowej.

PrzewodniczącyC. Greń wyraził słowa zadowolenia, że otrzymaliśmy dodatkowe środki z Ministerstwa Sprawiedliwości na doposażenie naszych jednostek OSP.

Burmistrz A. Grygierek poinformowała, że w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na zakup samochodu bojowego dla jednostki OSP w Bąkowie. Będzie to montaż finansowy, środki pochodzą z trzech różnych źródeł. To już będzie trzeci nowy samochód zakupiony dla jednostki z terenu gminy Strumień. Zapewniła też, że będziemy podejmować działania w kierunku zakupu następnych samochodów.

Informacja została przyjęta.

 

ad. 5.

 

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący C. Greń pogratulował Burmistrzowi Strumienia otrzymania wyróżnienia przyznanego przez Kapitułę Generalną Prezydium Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP za sportowe wychowanie dzieci i młodzieży oparte na zasadach fair play.

Wiceprzewodnicząca C. Skowron poinformowała, że 18 kwietnia br. odbyło się pierwsze posiedzeniedoraźnej Komisji ds. zmian w Statucie Gminy Strumień, na którym wybraną ją Przewodniczącą doraźnej Komisji, zaś Zastępcą Przewodniczącego wybrano radnego Karola Pisiuta. Komisja przyjęła wniosek, aby w terminie do 30 czerwca 2018 r. Urząd Miejski w Strumieniu przygotował propozycje zmian w Statucie Gminy Strumień wynikających ze zmian w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wprowadzonych ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1330).

Przewodniczący C. Greń zaapelował do radnych, aby zgłaszali propozycje zmian w Statucie Gminy Strumień do doraźnej Komisji. Poinformował też, że 9 czerwca br. o godz. 9.oo w sali Gminnego Centrum Integracji Wsi w Pruchnej organizowane jest szkolenie dla radnych nt. zmian w ustawie o samorządzie gminnym.

Informacja została przyjęta.

 

ad. 6.

 

Przewodniczący C. Greń zapytał radnych, czy odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone na poprzedniej sesji są zadawalające oraz czy zgłaszają jeszcze jakieś dodatkowe pytania i uwagi? Zapytał też, czy zgłaszają nowe interpelacje i zapytania?

Przewodniczący C. Greń jeszcze raz podziękował za zrealizowanie jego interpelacji polegającej na oznakowaniu pierwszeństwa przejazdu na zwężeniu ulicy Kolejowej w Drogomyślu pod wiaduktem kolejowym w Drogomyślu.

Radna M. Madziar podziękowała za skuteczną interwencję polegającą na zdjęciu nieaktualnego szyldu Banku Spółdzielczego ze sklepu Lewiatan w Pruchnej oraz pomalowanie w tym miejscu ściany budynku.

Radny S. Balas interpelował o wystąpienie do Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach o wykonanie około 2 metrów nakładki asfaltowej przy wjeździe na DK 81 od strony ulicy Rybiej w Bąkowie – w tej chwili jest tam wysypany kamień, który jest rozjeżdżany przez samochody, bardzo utrudnia też włączanie się do ruchu wjeżdżającym na dwupasmówkę.

Radny B. Pająk interpelował, aby wystąpić do Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie w sprawach:

1)  naprawy i podniesienia studzienek w nawierzchni ulicy Głównej w Bąkowie, na odcinku od strażnicy OSP do obiektu Szkoły Podstawowej;

2)  wyczyszczenia rowu po obu stronach ulicy Golasowickiej w Bąkowie;

3)  zarurowania odcinka rowu przy ulicy Głównej w Bąkowie w celu wykonania wysepki dla pasażerów wysiadających z autobusu na przystanku autobusowym w Bąkowie Rychłudzie - w kierunku Strumienia.

Radny K. Pisiut interpelował, aby przy wyjeździe z ulicy Astrów na ulicę Główną w Pruchnej ustawić lustro, które poprawi widoczność na tym skrzyżowaniu.

Radna M. Madziar interpelowała, aby wyciąć pochylone drzewo przy ulicy Głównej w Pruchnej, rosnące po lewej stronie, przed budynkiem Plebanii katolickiej.

Burmistrz A. Grygierek poinformowała, że w sprawie interpelacji zgłoszonych przez radnych: S. Balasa, B. Pająka, K. Pisiuta i M. Madziar wystąpimy do zarządców dróg z pismami o ich realizację.

Radna Maria Krutyła interpelowała, aby przy przystanku autobusowym przy ulicy 1 Maja w Strumieniu, przy sklepie EMI zarurować kawałek rowu w celu wykonania zatoczki dla autobusów.

Burmistrz A. Grygierek odpowiedziała, że ulica 1 Maja w Strumieniu jest drogą powiatową, którą w ramach porozumienia zarządza Gmina. Aby wykonać zatoczkę autobusową w tym miejscy musimy zlecić wykonanie dokumentacji technicznej, w uzgodnieniu z Powiatem.

Wiceprzewodnicząca C. Skowron poinformowała, że w ubiegłym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonała remont drogi gospodarczej w Zbytkowie biegnącej wzdłuż DK 81, od ulicy Wyzwolenia w kierunku komisu samochodowego. Interpelację w tej sprawie składała na jesień ubiegłego roku.

Wiceprzewodnicząca C. Skowron interpelowała o naprawę dość dużych ubytków w krawędzi nawierzchni asfaltowej ulicy 1 Maja w Zbytkowie (jadąc od skrzyżowania z DK 81, po prawej stronie, w rejonie wjazdu pod samolot).

Przewodniczący C. Greń interpelował o wykonanie parkingu przy obiekcie Ośrodka Zdrowia w Drogomyślu, zgodnie z przygotowanym projektem technicznym. Zwrócił też uwagę, aby starać się o połączenie dwóch inwestycji: budowy parkingu z planowaną modernizacją ulicy Oblaski, przebiegającej obok Ośrodka Zdrowia.

Burmistrz A. Grygierek odpowiedziała, że projekt techniczny budowy parkingu przy obiekcie Ośrodka Zdrowia w Drogomyślu jest przygotowany, ale nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę. W najbliższym czasie na parkingu wykonane zostaną najbardziej pilne prace. Dodatkowo poinformowała, że mamy też złożoną w Starostwie Powiatowym dokumentację techniczną w celu uzyskania pozwolenia na budowę na doświetlenie parkingu przy Ośrodku Zdrowia.

Radny B. Pająk zapytał co w sprawie budowy parkingu przy Szkole Podstawowej w Bąkowie?

Burmistrz A. Grygierek odpowiedziała, że podczas dyskusji przy planowaniu środków z zadania „budowa dróg i parkingów” obaj radni z Bąkowa, zaopiniowali pozytywnie, aby środki przeznaczyć na budowę chodnika przy ulicy Głównej w Bąkowie.

 

ad. 7.

 

Informacjęo działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strumieniu za 2017 rok oraz sprawozdanie z realizacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w gminie Strumień– przedstawiła Kierownik M. Florek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do Informacji.

Informacja została przyjęta.

 

ad. 8.

 

Sprawozdaniez działalności Hali Sportowej za rok 2017 wraz z informacją o planach na rok 2018 – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do Sprawozdania.

Sprawozdanie zostało przyjęte.

 

ad. 9.

 

Informacjęo działalności Miejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu (Basen) za rok 2017 wraz z informacją o planach na sezon 2018 roku – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do Informacji.

Informacja została przyjęta.

 

ad. 10.

 

Informacjęo stanie mienia komunalnego– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do Informacji.

Informacja została przyjęta.

 

ad. 11.

 

Projekt uchwały w sprawieokreślenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Strumień– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLVI.383.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Strumień.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 12.

 

Projekt uchwały w sprawieokreślenia wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce na terenie gminy Strumień– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - M. Krutyła poinformowała, że 21 marca br. - Komisja odwiedziła i zapoznała się z działalnością Centrum Rozwoju i Edukacji „Cogito” – Żłobek w Strumieniu.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLVI.384.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce na terenie gminy Strumień.

Uchwała w załączeniu.

  

ad. 13.

 

Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji spółce wodnej, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz sposobu ich rozliczania– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - K. Pisiut odczytał wniosek wspólnego posiedzenia Komisji z dnia 24 kwietnia br.: „Komisje wnioskują o zaproszenie na majowe posiedzenie Komisji Rady Miejskiej w Strumieniu przedstawiciela Związku Spółek Wodnych w Cieszynie.”.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

14 głosami „za” i 1 głosie „wstrzymującym się” (głosowało 15 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLVI.385.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie zasad udzielania dotacji spółce wodnej, trybu postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz sposobu ich rozliczania.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 14.

 

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Strumień zlokalizowanego w rejonie ulicy Czarnoty– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLVI.386.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawieprzystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Strumień zlokalizowanego w rejonie ulicy Czarnoty.

Uchwała w załączeniu.

Przewodniczący C. Gren ogłosił 10-minutową przerwę w obradach.

 

ad. 15.

 

Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Strumień na lata 2018-2024, wraz z autopoprawką – przedstawiła Skarbnik M. Kłósko.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały, wraz z autopoprawką.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały, wraz z autopoprawką.

Jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLVI.387.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Strumień na lata 2018-2024.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 16.

 

Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2018 rok, wraz z autopoprawką – przedstawiła Skarbnik M. Kłósko.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały, wraz z autopoprawką.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały, wraz z autopoprawką.

Jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLVI.388.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2018 rok.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 17.

 

Projekt uchwały w sprawie skargi dotyczącej działalności Dyrektora Szkoły Podstawowej w Strumieniu – przedstawił Przewodniczący C. Greń.

Treść uzasadnienia do projektu uchwały odczytała Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej M. Krutyła.

Przewodniczący C. Greń odczytał treść projektu uchwały w sprawie skargi dotyczącej działalności Dyrektora Szkoły Podstawowej w Strumieniu.

Komisje Rady i radni nie zgłosili uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący C. Greń poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie „za” (głosowało 15 radnych) - podjęta została:

Uchwała Nr XLVI.389.2018 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawieskargi dotyczącej działalności Dyrektora Szkoły Podstawowej w Strumieniu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 18.

 

Protokół zXLV sesji, który był wyłożony do wglądu w biurze Rady oraz przed sesją na sali obrad – został przyjęty bez uwag.

 

ad. 19.

 

Informacje, wolne głosy i wnioski.

Radna M. Krutyła przekazała gratulacje dla Chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” im. Jana Orszulika oraz Chóru Szkolnego „Canzonetta”, które zostały laureatami XX Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach. Nagrodę dla najlepszego dyrygenta chóru otrzymała Pani Agnieszka Gawron-Gaszczyk.

Burmistrz A. Grygierek poinformowała, że zleciliśmy przygotowanie koncepcji, która ma obejmować powstanie nowych pomieszczeń dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zespołu Obsługi Szkół w Strumieniu. Obie jednostki organizacyjne pracują w bardzo ciasnych warunkach. Proponujemy lokalizację budynku za blokiem przy ulicy Pawłowickiej w Strumieniu. Pojawiła się też druga propozycja na terenie pomiędzy Szkołą Podstawową, a blokami przy ulicy Osiedlowej. Obie nieruchomości są własnością gminy.

Przewodniczący C. Greń poinformował, że wpłynął wniosek skarżącej, której skarga była rozpatrzona w poprzednim punkcie porządku obrad dzisiejszej sesji, w sprawie możliwości zabrania głosu na sesji.

Przewodniczący C. Greń dodatkowo wyjaśnił, że postępowanie skargowe jest postępowaniem uproszczonym, z którego wynika, że organ rozpatrujący skargę – czyli Rada Miejska, powinna poinformować skarżącą o sposobie rozpatrzenia skargi, a nie prowadzić dyskusji, konfrontacji, czy polemik.

Przewodniczący C. Greń udzielił głosu skarżącej, prosząc, aby poinformowała Radę o ewentualnych nowych informacjach dotyczących rozpatrzonej skargi, czy innych istotnych sprawach związanych z tym tematem.

Przewodniczący C. Greń poinformował też skarżącą, że swoją wypowiedź może prowadzić na siedząco, a jej czas mieścił się w 5 minutach.

Skarżąca podziękowała za udzielenie głosu. Poinformowała, że chce się odnieść do podjętej uchwały w sprawie skargi dotyczącej działalności Dyrektora Szkoły Podstawowej w Strumieniu oraz przedstawić uwagi, spostrzeżenia związane z procedurą w sprawach wnioskowo-skargowych. Kiedy była obecna tylko na części jednego posiedzenia Komisji Rewizyjnej w styczniu br. wskazała, że przedmiotem sprawy nie jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – to było tylko tło sprawy. Zwróciła uwagę, że tylko tego tematu dotyczyły pytania radnych na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Prosiła, aby nie pominąć tego co jest istotą tej sprawy, czyli zachowania, postępowania dyrektora szkoły - jako organu władzy publicznej i jako osoby publicznej.

Stwierdziła, że organem właściwym do zbadania zachowania dyrektora szkoły jest nie Kuratorium Oświaty, nie Sąd, ale właśnie organ prowadzący szkoły – czyli gmina. I właśnie Rada Miejska uznała, że jej zarzuty dotyczące niewłaściwości w postępowaniu osoby publicznej są bezzasadne.

Poinformowała, że nie ma wiedzy o tym co Rada badała, jakie materiały są w Biurze Rady. Nie mogła się odnieść do stanowiska Pani Dyrektor Szkoły przedstawionego przez nią Radzie. Nie mogła niczego potwierdzić, niczemu zaprzeczyć i niczego sprostować, doprecyzować, gdyż odmówiono jej prawa dostępu do całego posiedzenia Komisji Rewizyjnej, na które została poproszona o przyjście. Nie mogła przysłuchiwać się wypowiedziom. Odmówiono jej też prawa wglądu do akt sprawy. Otrzymała trzy kserokopie protokołów Komisji Rewizyjnej ze stycznia i lutego, które nie odzwierciedlają w pełni przebiegu tych posiedzeń. Nie ma w nich nic z tego co dotyczyło istoty sprawy. W prowadzonym przez Radę postępowaniu zostały naruszone fundamentalne zasady załatwiania spraw obywatelskich: zasada zaufania, praworządności, przejrzystości i jawności życia publicznego.

Poinformowała, że to co teraz powie, aby nie traktować jako skargę, gdyż wtedy musiałaby jeździć do województwa i wyjaśniać. Choć całkowicie zgadza się ze stanowiskiem pracownic Biura Rady i Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej, że do postępowania skargowego nie stosuje się art. 73 § 1 Kodeksu postepowania administracyjnego, mówiącego o dostępie do akt sprawy w postepowaniach administracyjnych – to wskazuje, że odmowa dostępu do materiałów sprawy znajdujących się w Biurze Rady, odmowa wstępu na całe posiedzenie Komisji Rewizyjnej, stanowi naruszenie Konstytucji RP z 1997 roku, na którą przecież wszyscy radni Rady Miejskiej ślubowali. Swoje stanowisko uzasadnia inaczej niż stanowisko pracownic Biura i Pana Przewodniczącego, które otrzymała w piśmie z dnia 14 lutego 2018 r. - popierane wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego i wybiórczo przepisami prawa. Otóż stosownie do art. 51 ust. 1 Konstytucji każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określać ustawa. Uszczegółowieniem tej zasady jest ustawa o samorządzie gminnym (art. 11 b i art. 14). Tam jest mowa między innymi o tym, że każdy ma prawo dostępu do dokumentów (nie tylko do posiedzeń rady), wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów z posiedzeń organów gminy i komisji. Zasada jawności życia publicznego musi być rozumiana szeroko. Również obrady komisji, w tym komisji rewizyjnej są jawne. W związku z tym w tych obradach mogą uczestniczyć także osoby spoza składu komisji, nawet nie mieszkańcy gminy, nawet z innego kraju. Dodała, że z orzecznictwa wynika, że działalność komisji rewizyjnej, jak każdej innej komisji pomocniczej rady gminy, winna być traktowana jako działalność samej rady gminy. Jawność posiedzeń wewnętrznych organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego wynika też z treści art. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tam między innymi jest mowa, że udostępnieniu podlega informacja jaką jest treść i postać dokumentów urzędowych, w tym w szczególności przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski, opinie podmiotów ją przeprowadzających. Na stosowanie art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 grudnia 2011 r. Zupełnie zgadza się, że w takich sprawach skargowo – wnioskowych nie stosuje się tego artykułu z Kodeksu postepowania administracyjnego.

Również w Statucie Gminy Strumień z 2013 roku – opracowanym przez większość Rady, która tutaj zasiada – jest zapisane wskazanie na to, że każdy ma prawo dostępu do informacji. Dodała też, że w art. 10 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej wynika, że informacja publiczna, która może zostać niezwłocznie udostępniona – jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Skarżąca poinformowała, że dzisiaj przyszła do Urzędu Miejskiego, aby zorientować się kiedy jest sesja Rady. Sprawdziła, że sesja jest dzisiaj i znowu uzyskała informację od pracownicy Biura Rady, że zgodnie z procedurami postępowania - nie uzyska wglądu do akt.

Stwierdziła, że dzisiaj słucha tego za czym głosowali radni i zastanawia się czy radni wiedzą za czym głosowali?

Skarżąca stwierdziła, że nie wie co jest w materiałach, a powinna wiedzieć jakie były wypowiedzi, jakie stanowiska. Powinna być pytana o to co jest istotą sprawy, a była pytana o nieistotne rzeczy. Dodała też, że już nie będzie mówić innych rzeczy.

Ze względu na wskazane przez nią okoliczności, że naruszona została procedura postępowania w sprawach wnioskowo-skargowych, że nie zostały rozpoznane okoliczności istotne dla sprawy – czyli te okoliczności o zachowaniu i postępowaniu - na podstawie art. 239 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego – skarżąca wniosła o ponowne rozpatrzenie tej skargi.

Skarżąca poprosiła o wpisanie tego do protokołu, żeby nie musiała pisać osobnych pism. Dodała też, że dobrze byłoby dla zbadania tej sprawy, gdyby był opracowany i wdrożony kodeks etyczny pracowników Urzędu i jednostek samorządowych. Gdyby w tym kodeksie były zapisy o poszanowaniu godności człowieka, o szacunku względem drugiej osoby, również niepełnosprawnej intelektualnie – to rozstrzygnięcie w sprawie, która uchwałą dopiero przed chwilą podjętą – została uznana jako niezasadna – na pewno byłoby inne.

Poinformowała, że kiedyś, kilka lat temu, wchodząc tutaj do Urzędu, natknęła się na broszurkę, w której jest zapisane co może zrobić Urząd – opracować i wdrożyć kodeks etyczny pracowników Urzędu samorządowego oraz radnych.

Skarżąca stwierdziła, że w jej wieku – trudno będzie zmienić i zrozumieć, że antynormy w zachowaniu stały się normami. I jeżeli Rada to badała i jeżeli jest to w pismach – to ją to dziwi. W związku z tym będzie musiała przyjąć, że po prostu – nie umieszczam w hierarchii wartości – tego co stosuję w życiu, tego czego się uczyłam i chciałabym innych uczyć, że to po prostu widocznie jest w tej chwili antynormą – i błędnie to wszystko rozumie. Stwierdziła jednak, że kodeks zasad etyczno-moralnych postępowania, traktowania drugiego człowieka, stosunku do drugiego człowieka – jest ciągle taki sam, jest on umiejscowiony także w prawie Boskim i na pewno nie jest inny.

Skarżąca jeszcze raz wniosła o ponowne rozpatrzenie tej skargi (która była wnoszona jako zwykłe pismo do Pani Burmistrz) – jednak ze względu na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego została przekazana do rozpatrzenia Radzie Miejskiej.

Stwierdziła, że w jej osobowości nie ma tego, żeby skarżyć. W jej osobowości jest to, aby żyć w zgodzie i w poszanowaniu do drugiego człowieka, żeby nie przeżywać takich sytuacji, jakie od kilku lat przeżywa, czego nie życzy nikomu.

Przewodniczący C. Greń podziękował skarżącej za wystąpienie i dodał, że wszystkie aspekty sprawy zostały ujęte w uzasadnieniu do uchwały, które zostało odczytane przez Zastępcę Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej M. Krutyłę oraz w piśmie skierowanym do skarżącej z dnia 14 lutego br. – odpowiedzi na wniosek skarżącej odnośnie udostępnienia wszystkich akt skargi.

Poinformował też, że postępowanie skargowe różni się od postępowania jurysdykcyjnego i kieruje się przepisami wynikającymi z działu VIII Kodeksu postepowania administracyjnego. Ponieważ zapisy tego działu mówią, że skarżący nie występuje jako strona, więc nie służą mu prawa strony i wglądu do akt skargi, ale ma prawo do wglądu do dokumentów wytworzonych w trakcie postepowania, one są dokumentami urzędowymi – i te skarżąca otrzymała, zgodnie z zapisami ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r.

Przewodniczący C. Greń poinformował skarżącą o art. 239 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, który mówi, że: „W przypadku gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności - organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy - bez zawiadamiania skarżącego.”.

Przewodniczący C. Greń zwrócił również uwagę, aby skarżąca dokładnie zapoznała się z uzasadnieniem do uchwały, ponieważ jest tam wskazane, że Rada dostrzega sytuacje, o których skarżąca mówi i w ostatnim zadaniu uzasadnienia jest to wykazane – co odczytał: „Na marginesie niniejszej sprawy Rada Miejska dostrzega potrzebę zweryfikowania przez Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strumieniu dotychczasowego sposobu funkcjonowania i organizacji przyjmowania stron i interesantów na terenie szkoły, celem usprawnienia kontaktu z Dyrekcją Szkoły rodziców uczniów, byłych pracowników oraz osób zainteresowanych, przy zapewnieniu szkole warunków niezakłóconego funkcjonowania.”.

Poinformował też, że podjęta uchwała wraz z uzasadnieniem zostanie przesłana do skarżącej oraz do Burmistrza Strumienia.

Przewodniczący C. Greń poinformował, że starał się wyjaśnić kwestie staranności rozpatrywanej sprawy oraz zapoznania się z dokumentami. Radni, a w szczególności Komisja Rewizyjna miała możliwość wnikliwego zapoznania się z bardzo bogatą dokumentacją zebraną w sprawie – starając się dociec sedna sprawy. Nawet przedłużenie terminu załatwienia sprawy przez Radę świadczy o tym, że bardzo wnikliwie starano się zgłębić wszystkie okoliczności, które były potrzebne do wydania tej, a nie innej opinii w tej sprawie.

Sołtys sołectwa Zbytków B. Wawrzyczek poruszył sprawy:

1.  Czy w bieżącym roku odbędzie się coroczna kontrola placów zabaw na terenie Gminy, która przeprowadza Komisja Oświaty?

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - M. Krutyła odpowiedziała, że w bieżącym roku jeszcze takiej kontroli nie było.

Sołtys B. Wawrzyczek zwrócił uwagę, że place zabaw są dość mocno użytkowane przez dzieci, więc warto byłoby się tym tematem zająć. Poprosił, aby zwrócić uwagę na ubiegłoroczne uwagi w zestawieniu z tegorocznym stanem faktycznym, gdyż co do tego ma wątpliwości.

2.  Nowych obowiązków nałożonych na sołtysów przez przepisy prawa łowieckiego, o których sołtysi w ogóle nie zostali poinformowani. Poprosił, aby Przewodniczący Komisji Rolnictwa, zwrócił się do Nadleśnictwa o przesłanie informacji nt. nowych obowiązków dla sołtysów oraz wyjaśnień, co i jak mają robić. Zwrócił uwagę, że nie wszyscy sołtysi są rolnikami, więc skąd mogą wiedzieć, jak mają szacować straty wyrządzane przez zwierzynę leśną?

3.  Poprosił, aby przeprowadzić szkolenia dla sołtysów związane z wchodzącym w życie w maju br. rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, ponieważ sołtysi też mają styczność z danymi osobowymi.

Burmistrz A. Grygierek odpowiedziała:

1.    Poprosiła Dyrektora ZGKiM w Strumieniu, aby w terminie do 7 maja br. zgłosił uwagi dotyczące placów zabaw na terenie Gminy, również uwagi zgłaszane przez sołtysów. Z informacji uzyskanej od Dyrektora ZGKiM - na dzień dzisiejszy kontaktował się też z wszystkimi sołtysami, z Sołtysem ze Zbytkowa również. Zakres prac wykonanych na placach zabaw przez ZGKiM zostanie zweryfikowany przez pracowników Urzędu. Nie trzeba w ten temat angażować Komisji, sami sobie go dopilnujemy. Ustalono też, że przed weekendem majowym we wszystkich piaskownicach na ogólnodostępnych placach zabaw ma być wymieniony piasek (w ubiegłym tygodniu piasek wymieniono w piaskownicach na wszystkich placach zabaw, oprócz Drogomyśla, tam zostanie zrobiony w tym tygodniu). Teraz, w ustalonym terminie, czekamy na informację na temat stanu urządzeń na placach zabaw od Dyrektora ZGKiM, co zostanie zweryfikowane przez Urząd.

2.    Sołtysi zostali wstępnie poinformowani o zmieniającym się prawie łowieckim. Osobiście śledziła ten temat. Jako Związek Gmin Wiejskich RP byliśmy przeciwni tym zmianom, ustawa jednak została podjęta i weszła w życie, nakładając na sołtysów nowe obowiązki. Do przeprowadzenia szkoleń dla sołtysów zobowiązane będą Lasy Państwowe, a nie Gminy. Jest to nowy temat, pytała jak wygląda to w innych województwach i powiatach przy okazji spotkania z okazji 5-lecia założenia Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi, gdzie również omawialiśmy ten temat. Sołtysi mają wchodzić w skład komisji, które będą szacować szkody wyrządzanych przez zwierzęta łowne. Zwrócimy się też do Lasów Państwowych z zapytaniem na piśmie, kiedy takie szkolenia dla sołtysów zostaną przeprowadzone.

3.    Rozporządzenie o ochronie danych osobowych wchodzi w życie 25 maja br. W pierwszej kolejności przeprowadzamy szkolenia dla pracowników Urzędu oraz naszych jednostek organizacyjnych. W następnej kolejności planujemy przeszkolić sołtysów, radnych i organizacje pozarządowe działające na terenie Gminy.

Burmistrz A. Grygierek poinformowała udało się nam pozyskać firmę, która 25 maja br. przeprowadzi bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli jednostek OSP z zakresu prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej. W szkoleniu wezmą udział prezesi oraz osoby odpowiedzialne za prowadzenie finansów jednostki. Do udziału w szkoleniu zaprosiliśmy również strażaków z terenu gminy Chybie.

Przewodniczący C. Greń poinformował, że pierwsze place zabaw, które powstały na terenie Gminy (w Drogomyślu, Bąkowie, Zbytkowie) są wyposażone w drewniane urządzenia, które są już w bardzo złej jakości, mocno zużyte. Pomimo tego, że są konserwowane zużywają się i mogą być powodem przykrych zdarzeń. Powinniśmy przejrzeć urządzenia na naszych placach zabaw i te zużyte zastąpić nowymi, nowoczesnymi, wykonanymi z bardzo trwałych materiałów.

Przewodniczący C. Greń zwrócił uwagę na konieczność wymiany zużytych urządzeń o konstrukcji drewnianej na placach zabaw na terenie Gminy. Urządzenia te zagrażają bezpieczeństwu użytkujących je dzieci.

Burmistrz A. Grygierek poinformowała, że co roku wymieniamy urządzenia na placach zabaw, jak również co roku wykonywana jest konserwacja urządzeń oraz drobne naprawy. Teraz będziemy przystępować do wymiany drewnianych wieży. Jest to urządzenie bardzo drogie – koszt zakupu nowej metalowej wieży z certyfikatem wynosi około 18 tysięcy złotych. Oprócz ogólnodostępnych placów zabaw są również place zabaw przy szkołach i przedszkolach, o które również trzeba dbać.

Przewodniczący C. Greń zwrócił uwagę, że z biegiem czasu całe urządzenia się zużywają i wszystkie po kolei musząc być wymieniane.

Radny S. Balas zwrócił uwagę, że stan urządzeń w głównej mierze zależy od uczciwości producentów, którzy je wykonują. Niektóre urządzenia są wykonane z najgorszego materiału, który zużywa się bardzo szybko.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strumieniu B. Greń poinformowała, że chce się odnieść do ostatnich stwierdzeń zawartych w uzasadnieniu do uchwały: szkoła jest specyficznym miejscem, gdzie nie da się zapisać godzin od do. Na stronie internetowej szkoły są wypisane godziny pracy dyrektora, ale w tym samym czasie może być na zajęciach, na hospitacjach, w drugim budynku szkoły, w Zespole Obsługi Szkół, Urzędzie itp. Nie da się czekać na skarżącą kiedy ona przyjdzie coś załatwić.

Przewodniczący C. Greń zwrócił uwagę Pani Dyrektor, aby nie odnosiła się imiennie do osoby, która złożyła skargę.

Dyrektor B. Greń dodała, że nie znajdzie się żadnego emeryta, który poskarży się, na to że został źle przyjęty w szkole. Rodzice na stronie internetowej szkoły mają, co miesiąc podany czas konsultacji indywidualnych, gdzie wszyscy nauczyciele wraz z dyrektorem są w szkole do dyspozycji rodziców od godz. 15.oo do 18.oo. Wywiadówki są co dwa miesiące. Jeżeli rodzic ma sprawę, która wynika nagle, wtedy umawiamy się telefonicznie.

Burmistrz A. Grygierek zwróciła uwagę, że dyrektor ma swoich zastępców, z którymi dzieli się z obowiązkami służbowymi.

Dyrektor B. Greń wyjaśniła, że w tej chwili wchodzi w życie nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych. W zakresie spraw załatwianych w ramach Funduszu Socjalnego, do tej pory do przyjmowania wniosków oprócz dyrektora była upoważniona tylko Sekretarka. We wnioskach zawarte są nie tylko dane osobowe, ale i dane wrażliwe więc może je przyjmować tylko dyrektor i upoważniona przez niego osoba.

Przewodniczący C. Greń jeszcze raz odczytał końcowe ustalenia uzasadnienia do uchwały: „Rada Miejska dostrzega potrzebę zweryfikowania przez Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strumieniu dotychczasowego sposobu funkcjonowania i organizacji przyjmowania stron i interesantów na terenie szkoły, celem usprawnienia kontaktu z Dyrekcją Szkoły rodziców uczniów, byłych pracowników oraz osób zainteresowanych, przy zapewnieniu szkole warunków niezakłóconego funkcjonowania.”.

Przewodniczący C. Greń dodał, że Rada Miejska zwraca uwagę, aby formy kontaktów były usprawnione, przybliżone i wygodne dla dyrektora i różnych osób, które chcą się kontaktować z dyrekcją szkoły. Rada Miejska dostrzegła tą potrzebę zapisując ją jako wniosek do realizacji.

Przewodniczący C. Greń przypomniał o terminie składania oświadczeń majątkowych dla radnych, który upływa z dniem 30 kwietnia br.

 

ad. 20.

 

Przewodniczący C. Greń dziękując wszystkim zebranym – zakończył obrady XLVI sesji Rady Miejskiej w Strumieniu (o godz. 18.00) słowami „zamykam XLVI sesję Rady Miejskiej w Strumieniu”.

  

Protokołowała: Elżbieta Król

 

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ