PROJEKT

Uchwała Nr L.           .2018

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 24 lipca 2018 r.

 

 

w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994, ze zm.) oraz art. 44 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 142, ze zm.), po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, na wniosek Burmistrza Strumienia- Rada Miejska w Strumieniu

uchwala, co następuje:

 

§ 1.

Znieść formę ochrony przyrody – pomnik przyrody w części dotyczącej:

1)    dębu szypułkowego o numerze 3 przy ul. Głównej w Pruchnej,

2)    lipy drobnolistnej o nr 6  przy ul. Głównej w Pruchnej,

3)    lipy drobnolistnej o nr 10  przy ul. Głównej w Pruchnej,

stanowiących elementy Alei Dębowo-Lipowej mającej status pomnika przyrody nr 69, zgodnie z Orzeczeniem o uznaniu za pomnik przyrody PWRN w Katowicach nr RL.13b/33/55.

§ 2.

Zniesienie form ochrony przyrody, o której mowa w § 1, następuje w celu zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strumienia.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

  

 

UZASADNIENIE

 

Na wniosek Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie w sprawie wydania zezwolenia  na usunięcie jednego drzewa z gatunku dąb szypułkowy rosnącego w pasie drogowym drogi powiatowej 2627S Kaczyce Dln.-Kończyce Małe-Pruchna-Drogomyśl-Chybie w miejscowości Pruchna, w dniu 10.05.2018 przeprowadzono oględziny drzewa w trakcie których stwierdzono zły stan zdrowotny i techniczny drzewa. Drzewo stanowi pomnik przyrody, rośnie w ciągu drzew będących elementami alei pomnikowej. W trakcie oględzin zauważono, że również dwie lipy drobnolistne będące pomnikami przyrody, stanowiące element w/w alei pomnikowejsą w złym stanie technicznym i zdrowotnym. W związku z powyższym zlecono dokonanie ekspertyzy dendrologicznej  - oceny stanu zdrowotnego i technicznego przedmiotowych drzew. Z otrzymanej w dniu 06.06.2018r. dokumentacji wykonanej przez Inspektora Nadzoru NOT w spec. leczenie i pielęgnacja drzew wynika, że stan zdrowotny dębu szypułkowego drzewa ocenia się jako niedostateczny. Pień drzewa oraz nasada korony z rozległymi ubytkami wgłębnymi i okołordzeniowym rozkładem drewna sięgającym od podstawy do nasady korony, rozkład drewna przechodzi w pozostałe przewodniki. Stan techniczny drzewa niedostateczny, korona rozłamana, wyłamana w 75%, pozostałe przewodniki wychylone w kierunku jezdni z rozległym ubytkiem u nasady. Ze względu na wysoką ekspozycję na wiatr, od strony południowej, wyłamanie pozostałej części korony jest wysoce prawdopodobne.

W ekspertyzie potwierdzono również, że dwie lipy drobnolistne usytuowane w przedmiotowym ciągu alei pomników przyrody są w niedostatecznym stanie zdrowotnym i technicznym, prawdopodobne jest całkowite wyłamanie korony bądź wywrócenie drzew.

W związku z powyższym, zniesienie form ochrony przyrody w/w drzew i ich usunięcie w celu zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego jest wskazane.