Uchwała Nr I.1.2018

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 21 listopada 2018 r.

 

 

w sprawie regulaminu wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej w Strumieniu w kadencji 2018-2023

 

 

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994, z późn. zm.) – Rada Miejskaw Strumieniu

 

uchwala:

 

§ 1

 

Regulamin wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej w Strumieniu w kadencji 2018-2023 – stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Regulamin, o którym mowa w § 1 stosuje się odpowiednio do odrębnych wyborów dwóch wiceprzewodniczących Rady Miejskiej.

 

§ 3

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

Radna Seniorka

Maria Krutyła

 

 


Załącznik

do Uchwały Nr I.1.2018

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 21 listopada 2018 r.

 

Regulamin

wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej w Strumieniuw kadencji 2018-2023

 

1.     Rada Miejska wybiera ze swego grona przewodniczącego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym.

2.     Prawo zgłaszania kandydatów na przewodniczącego przysługuje radnym.

3.     Zgłoszenia kandydatów przyjmuje radny prowadzący sesję, który zadaje kandydatom pytanie dotyczące wyrażenia zgody na kandydowanie.

4.     Lista kandydatów może być zamknięta na wniosek jednego z radnych po przegłosowaniu w głosowaniu jawnym.

5.     Po zamknięciu listy kandydatów prowadzący obrady przekazuje ją komisji skrutacyjnej powołanej przez Radę Miejską do przeprowadzenia wyborów przewodniczącego.

6.     Głosowanie tajne odbywa się za pomocą ustalonych kart do głosowania, przy czym podczas głosowania na sali znajduje się parawan, kabina lub inne urządzenie umożliwiające zachowanie tajności głosowania.

7.     Na karcie do głosowania, opatrzonej pieczęcią Rady Miejskiej, umieszcza się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona kandydatów na przewodniczącego Rady Miejskiej, zgłoszone przez radnych uczestniczących w sesji.

8.     Głosowanie przy pomocy ustalonych kart do głosowania odbywa się w ten sposób, że wywołany radny podchodzi do przewodniczącego komisji skrutacyjnej, odbiera kartę do głosowania i udaje się do wyznaczonego miejsca zapewniającego tajność głosowania, gdzie wypełnia kartę. Po wypełnieniu karty do głosowania radny podchodzi do urny i w obecności komisji skrutacyjnej wrzuca kartę do głosowania tak, aby zadrukowana strona nie była widoczna.

9.     Radny może oddać głos tylko na jednego kandydata. Radny głosuje na określonego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów.

10.  Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów. W przypadku nie postanowienia znaku „X” w kratce obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za ważny bez dokonania wyboru (wstrzymujący się). Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.

11.  W przypadku zgłoszenia jednej kandydatury na przewodniczącego Rady Miejskiej głosowanie za wyborem kandydata odbywa się przez postawienie znaku „X” w kratce oznaczonej słowem „Tak” z lewej strony obok nazwiska kandydata.

12.  Postawienie znaku „X” w kratce oznaczonej słowem „Nie” z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata na przewodniczącego Rady Miejskiej.

13.  Głos jest nieważny w przypadku postawienia znaku „X” w więcej niż jednej kratce. W przypadku nie postawienia znaku „X” w kratce obok nazwiska kandydata, głos uznaje się za ważny bez dokonania wyboru (wstrzymujący się).

14.  Przewodniczącym Rady Miejskiej zostaje kandydat, który otrzymał bezwzględną większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.

15.  1 W przypadku, gdy zgłoszono więcej niż dwóch kandydatów, a podczas głosowania żaden z nich nie otrzymał wymaganej większości głosów, przeprowadza się drugą turę głosowania spośród kandydatów, którzy otrzymali kolejno dwie największe ilości głosów lub spośród kandydatów, którzy otrzymali największą równą ilość głosów.

2.  Jeżeli jeden z kandydatów otrzymał największą ilość głosów, ale ilość ta nie stanowi wymaganej większości, a w następnej kolejności dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą ilość głosów przeprowadza się dodatkowe głosowanie na tych kandydatów, a następnie drugą turę głosowania. W drugiej turze wyborów bierze udział kandydat, który uzyskał największą ilość głosów w pierwszej turze głosowania oraz kandydat, który uzyskał największą ilość głosów w głosowaniu dodatkowym.

3.  W przypadku braku rozstrzygnięcia, mimo przeprowadzenia dwóch tur głosowania, przeprowadza się ponowne wybory łącznie z ponownym zgłaszaniem kandydatów.

16.  Za głosy ważne uznaje się głosy, które zostały oddane na kartach do głosowania określonych w pkt 7 i w sposób określony w pkt 9, 11 i 12 niniejszego regulaminu.

17.  Nieważnesą karty do głosowania inne niż ustalone w oparciu o pkt 7 regulaminu oraz karty całkowicie przedarte.

18.  1. Z przebiegu głosowania komisja skrutacyjna sporządza protokół, który podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji.

2.  W protokole głosowania określa się co najmniej:

1)  liczbę radnych uprawnionych do głosowania;

2)  zgłoszone kandydatury;

3)  liczbę radnych, którym wydano karty do głosowania;

4)  liczbę oddanych kart do głosowania;

5)  liczbę kart nieważnych;

6)  liczbę kart ważnych;

7)  liczbę głosów nieważnych z podaniem przyczyny nieważności;

8)  liczbę głosów ważnych, z tego:

a)  bez dokonania wyboru (wstrzymujące się),

b)  ważnie oddanych na każdego z kandydatów;

c)  ważnie oddanych przeciwko wyborowi kandydata,

oraz ustala się wynik wyborów.

3.  Protokół opatruje się pieczęcią Rady Miejskiej w Strumieniu. Treść protokołu odczytuje przewodniczący Komisji.

19.  Protokół komisji skrutacyjnej stanowi integralną część protokołu sesji.

 

Radna Seniorka

Maria Krutyła