Uchwała Nr X/66/2007

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 27 czerwca 2007 r.

 

 

w sprawie: szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) , art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) - na wniosek Burmistrza Strumienia – Rada Miejska w Strumieniu

 

uchwala:

 

§ 1

 

1.     Określić szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty  należności pieniężnych Gminy lub jej jednostek organizacyjnych, w tym cywilnoprawnych do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej zwanych dalej „należnościami”.

2.     Pod pojęciem należności należy rozumieć należność główną wraz z odsetkami za zwłokę i innymi należnościami ubocznymi przysługującą od dłużnika tj. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

 

§ 2

 

1.     Należności mogą być umarzane w całości lub w części jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:

1)  dłużnik - osoba fizyczna zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym umorzenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” do celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych;

2)  dłużnik - osoba prawna został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3)  sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z przyczyn określonych w odrębnych przepisach;

4)  zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

5)  należność nie została zapłacona w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego;

6)  nie można ustalić osoby dłużnika, miejsca jego zamieszkania lub faktycznego pobytu;

7)  w wyniku postępowania egzekucyjnego lub na podstawie innych okoliczności albo dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności;

8)  ściągnięcie należności zagraża ważnym interesom dłużnika, w szczególności jego egzystencji lub osób pozostających na jego utrzymaniu.

2.     Umorzenia należności z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 1-7 może nastąpić z urzędu, a z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt 8 wyłącznie na wniosek dłużnika.

3.     Należności mogą być również umorzone w całości lub w części, mimo braku okoliczności wymienionych w ust. 1, jeżeli przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykaże, że za umorzeniem przemawia ważny interes dłużnika lub interes publiczny, a odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty nie zapewniłoby spłaty tych należności.

4.     Umarzanie należności o charakterze cywilnoprawnym w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

5.     Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie odsetek oraz należności ubocznych w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona należność główna.

6.     W przypadku, gdy umorzenie dotyczy tylko części należności, organ lub osoba uprawniona oznacza termin zapłaty pozostałej części należności, z zastrzeżeniem, że w razie niedotrzymania przez dłużnika terminu jej zapłaty natychmiast wymagalna staje się cała należność.

7.     Wniosek dłużnika o zastosowanie ulgi winien zawierać w szczególności określenie należności której dotyczy, wskazanie ulgi, o którą zabiega dłużnik, wskazanie przesłanki z § 3 oraz uzasadnienie wniosku. Do wniosku dłużnik winien załączyć dokumenty potwierdzające okoliczności podane we wniosku.

8.     Złożenie wniosku przez dłużnika powoduje wszczęcie postępowania wyjaśniającego co do zasadności wniosku.

 

 

 

 

§ 3

 

1.     W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy, na wniosek dłużnika, mogą odroczyć termin spłaty całości lub części należności albo rozłożyć płatność całości lub części należności na raty biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes Gminy.

2.     Odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie terminu płatności na raty może być udzielone na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku, za wyjątkiem należności wynikających z ustawy o pomocy społecznej, które mogą być w uzasadnionych przypadkach rozłożone na okres 36 miesięcy.

3.     Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się wymagalna natychmiast wraz z odsetkami za zwłokę.

 

§ 4

 

1.     Do umarzania należności uprawnieni są:

1)     kierownicy jednostek organizacyjnych, jeżeli kwota należności nie przekracza 1.000 zł (jedentysiąc złotych);

2)     Burmistrz Strumienia, w zakresie wszystkich należności bez względu na kwotę.

2.     Kwoty wierzytelności wobec tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie ulegają kumulacji.

3.     Upoważnia się Burmistrza, kierowników jednostek organizacyjnych do umarzania z urzędu odsetek, które nie przekraczają kosztów upomnienia, po zapłaceniu przez dłużnika należności głównej.

 

§ 5

 

Umorzenie należności oraz odroczenie terminu zapłaty całości lub części należności albo rozłożenia płatności całości lub części należności na raty następuje:

-    w odniesieniu do należności o charakterze administracyjno-prawnym - na podstawie decyzji,

-    w odniesieniu do zaległości cywilno-prawnych - na podstawie przepisów prawa cywilnego.

 

§ 6

 

1.     Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy przedstawiają Burmistrzowi Strumienia sprawozdanie z przyznanych ulg według załączonego wzoru.

2.     Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2 sporządza się według stanu na 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku w terminach odpowiednio 20 lipca i 20 stycznia po okresie sprawozdawczym. Dane w sprawozdaniu wykazuje się narastająco od początku roku.

3.     Burmistrz Strumienia przedstawia Radzie Miejskiej w Strumieniu sprawozdanie dotyczące zakresu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności Gminy, według stanu na dzień 30 czerwca oraz 31 grudnia każdego roku kalendarzowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu.

 

§ 7

 

Wykonanie uchwały powierza się  Burmistrzowi Strumienia.

 

§ 8

 

Tracą moc uchwały Rady Miejskiej w Strumieniu:

-         uchwała Nr XII/80/99 z dnia 27 sierpnia 1999 r. w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy z tytułu należności pieniężnych oraz udzielania ulg,

-         uchwała Nr XIV/88/99 z dnia 26 października 1999 r. zmieniające uchwałę w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy z tytułu należności pieniężnych oraz udzielania ulg.

 

§ 9

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ