Uchwała Nr XXV/197/2008

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 28 sierpnia 2008 r.

 

 

zmieniająca uchwałę Nr XLV/315/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 kwietnia 2006 r. w sprawie zatwierdzenia Strategii Rozwoju Gminy Strumień 2005-2013

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) - na wniosek Burmistrza Strumienia – Rada Miejska w Strumieniu

 

uchwala:

 

§ 1

 

W Strategii Rozwoju Gminy Strumień 2005-2013 stanowiącej załącznik do uchwały Nr XLV/315/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 kwietnia 2006 r. w sprawie zatwierdzenia Strategii Rozwoju Gminy Strumień 2005-2013, dodaje się następujące zapisy:

1)     do rozdziału I. Sytuacja strategiczna Gminy Strumień przed pkt I. 1:

„Miasto Strumień jest centralnym ośrodkiem osadniczym Gminy Strumień i pełni funkcje ośrodka usług lokalnych dla otaczających go obszarów wiejskich. Podstawowym wyznacznikiem zróżnicowań wewnątrz Gminy jest wskaźnik gęstości zaludnienia. Dla miasta Strumienia jego wartość jest prawie 3,5 razy wyższa niż w sołectwach (średnie wartości wynoszą: dla Gminy - 207,56 dla miasta Strumień - 562,86 dla sołectw 165 mieszkańców na km2).

Problemem gospodarczym miasta jest niedostateczne wykorzystanie własnego, znacznego potencjału. Dotyczy to przede wszystkim turystyki, ale również edukacji, usług ponadlokalnych (zdrowia, rekreacji, kultury). Stan zagospodarowania przestrzennego, materialno-technicznych i przyrodniczych elementów środowiska miejskiego Strumienia nie stanowi bezpośredniej i zasadniczej przyczyny odczuwalnej i dostrzegalnej stagnacji w rozwoju tego miasta. Problem, w znacznym stopniu, tkwi w atrofii, zamieraniu aktywności społecznej, zanikaniu zdolności do współdziałania na rzecz dobra publicznego, poprawy jakości życia wspólnoty i tworzeniu nowych, interesujących nie tylko dla mieszkańców, ale także dla gości z zewnątrz, form życia miejskiego. Oprócz tego trzeba zaznaczyć, że zdecydowana większość przedsiębiorstw działających na terenie miasta nastawiona jest na pokrywanie popytu lokalnego i wobec takiej strategii własnej działalności osiągnęła już poziom rozwoju adekwatny do aktualnych, lokalnych potrzeb. Obserwowana sytuacja „pełzającego, cichego kryzysu” jest, więc skutkiem rozbieżności pomiędzy endogenicznym potencjałem miasta a stopniem jego aktualnego wykorzystania.”.

2)     do rozdziału II. Wizja rozwoju i strategia globalna Gminy Strumień w części: „2. Pożądane procesy rozwojowe w gminie”.

„Procesy rozwojowe zachodzące we wszystkich czterech, wyróżnionych w SRGS polach strategicznych zyskają szanse utrwalenia, jeżeli oprócz działań ukierunkowanych na te pola (tj. sektory) podjęte zostaną również inne pro-rozwojowe działania, o charakterze zintegrowanym (wszechstronnym).

Takim działaniem, ukierunkowanym na rozwój i podniesienie jakości życia społeczności lokalnej przy uwzględnieniu zasady zrównoważonego rozwoju, a przy tym skoncentrowanym na tych obszarach, w których środowisko miejskie znajduje się w stanie kryzysu- jest rewitalizacja.”.

w części: „3.5. Opcje globalnej strategii rozwojowej gminy”.

„Globalna strategia rozwojowa gminy z trzema kluczowymi funkcjami: ochronną, promocyjną i kreacyjną jest strategią mieszaną, którą konkretyzują i rozwijają strategie dziedzinowe (sektorowe) plany i programy, szczególnie zintegrowane (np. program rewitalizacji). Programy rewitalizacji są specjalnym narzędziem oddziaływania na rozwój, których celem jest ożywienie, czyli rewitalizacja tych części miasta, w których ilość i skala problemów społecznych, ekonomicznych a także stan techniczny budynków i infrastruktury komunalnej spowodowały zastój, degenerację lub zagrożenie dla rozwoju miasta. Program rewitalizacji nie będzie, zatem wpisany z jedną ze strategii dziedzinowych. Jako zintegrowany program horyzontalny (delimitowany terytorialnie) obejmie rozwiązanie specyficznych problemów społecznych, gospodarczych i przestrzennych występujących w wybranych fragmentach miasta.”.

3)     do rozdziału III. Domeny, cele i projekty strategiczne Gminy Strumień w części: Domena 2. Gospodarka komunalna i ochrona środowiska:

„Cel strategiczny 3:

Zintegrowany projekt strategiczny pn. „Wdrożenie procesu Rewitalizacji w wybranych obszarach Miasta Strumienia, w których koncentrują się niekorzystne, trwałe zjawiska składające się na poczucie wyhamowywania rozwoju lub regresu centralnego osadniczego środka gminy.

Cel operacyjny 3.1:

Zahamowanie i odwrócenie niekorzystnych zjawisk dezintegrujących fragmenty środowiska miejskiego Miasta Strumienia i implikujących wolniejszy rozwój całej Gminy.

Cel operacyjny 3.2:

Obmyślenie i sformułowanie Programu Rewitalizacji dla Miasta Strumienia.

 

 

Cel operacyjny 3.3:

Przeprowadzenie kompleksowego i wieloletniego Programu Rewitalizacji skrupulatnie wybranych elementów środowiska miejskiego, które zostały dotknięte kryzysem.

Metoda:

Oddziaływanie na rozwój miasta nazywane rewitalizacją koncentruje się na wytworzeniu koniecznej masy krytycznej, pozwalającej na przezwyciężenie zdiagnozowanych problemów i nadaniu  niezbędnego impetu (napędu) rozwojowego, tak by nie tylko dostarczyć trwałych i zauważalnych rezultatów w przestrzeni, ale wytworzyć lepsze warunki do rozwoju całego miasta.”.

 

§ 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strumienia.

 

 

§ 3

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ