Zarządzenie  Nr 473/ 2008

Burmistrza Strumienia

z dnia 18 sierpnia 2008 r.

 

w  sprawie:  skierowania projektu uchwały pod obrady Rady Miejskiej

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) – Burmistrz Strumienia

 

zarządza, co następuje:

 

§ 1

Skierować pod obrady sesji Rady Miejskiej w Strumieniu:

- projekt uchwały w sprawie: zawarcia porozumienia w zakresie organizacji systemu metodycznego wspomagania nauczycieli.

 

§ 2

Wykonanie zarządzenia powierzam Dyrektorowi Zespołu Obsługi Szkół w Strumieniu.

 

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.  
Projekt

Uchwała nr …………..

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia ……2008

 

w sprawie: zawarcia porozumienia z Gminą Cieszyn o powierzeniu wykonywania zadania  z zakresu doskonalenia zawodowego i doradztwa metodycznego nauczycieli o wymiarze ponadlokalnym

 

            Na podstawie art. 10 ust. 1, art. 18 ust. 2 pkt 12 i art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142. poz. 1591, z późn. zm.), w związku z art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), na wniosek Burmistrza Strumienia - Rada Miejska w Strumieniu

 

uchwala:

 

§ 1

            Zawrzeć porozumienie w sprawie powierzenia Gminie Cieszyn zadania pn. Doskonalenie zawodowe o doradztwo metodyczne nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów o wymiarze ponadlokalnym.

 

§ 2

Do zawarcia porozumienia upoważnić Burmistrza Strumienia

§ 3

            Traci moc uchwała Nr XIII/119/2003 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 sierpnia 2003r. w sprawie: powierzenia niektórym Gminom Powiatu Cieszyńskiego zadania w zakresie doradztwa metodycznego.

§ 4

            Wykonanie uchwały powierzyć Burmistrzowi Strumienia.


§ 5

            Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 


UZASADNIENIE

 

            Organizacja doradztwa przedmiotowo-metodycznego w świetle obowiązujących przepisów jest zadaniem samorządów terytorialnych, które prowadzą placówki oświatowe. Stanowi o tym Ustawa o Systemie Oświaty i wynikające z niej rozporządzenia. Zasady finansowania doradztwa metodycznego określa art.70a Karty Nauczyciela i rozporządzenie wykonawcze.

            Przez doradztwo metodyczne rozumie się bezpośrednie wspieranie nauczyciela w jego działaniach i decyzjach podejmowanych w związku z planowaniem, organizowaniem i badaniem efektów procesu dydaktyczno-wychowawczego, doborze i adaptacji lub tworzeniu programów nauczania i materiałów dydaktycznych, rozwijaniu umiejętności metodycznych oraz inspirowaniu do podejmowania działań innowacyjnych. Doradztwo metodyczne      przyczynia się do polepszenia jakości kształcenia w szkołach i przedszkolach.

            Aby stworzyć jak najlepsze warunki dla doradztwa metodycznego, gminy powiatu cieszyńskiego podpisały w 2003r porozumienia, w których zobowiązały się do proporcjonalnego pokrywania kosztów zatrudnianych w gminach nauczycieli-metodyków. Dzięki tym porozumieniom nauczyciele naszego powiatu zyskali szerszy dostęp do nauczycieli-metodyków (więcej przedmiotów).

                Z czasem jednak liczba nauczycieli-metodyków zaczęła się kurczyć, powodem było odejście na emeryturę lub rezygnacja ze stanowiska. Obecnie mamy metodyków                     z następujących przedmiotów: fizyka, matematyka,  wychowanie przedszkolne, informatyka      i technika (Cieszyn), biblioteka (Hażlach), religia katolicka i nauczanie zintegrowane (Skoczów).

            Wówczas zrodził się pomysł, aby organizację doradztwa metodycznego powierzyć jednej Gminie. Gmina Cieszyn zobowiązała się do zorganizowania doradztwa metodycznego o wymiarze ponadlokalnym.