Uchwała Nr LVII/438/2010

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 9 listopada 2010 r.

 

 

w sprawie: skargi dotyczącej działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), w związku z art. 229 pkt 3, art. 237 § 3, art. 238 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - na wniosek Komisji Rewizyjnej – Rada Miejska w Strumieniu

 

uchwala:

 

§ 1

 

Skargę dotyczącą działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu uznać za bezzasadną

 

§ 2

 

Przyjąć stanowisko Komisji Rewizyjnej jako uzasadnienie podjętego rozstrzygnięcia, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 3

 

Zobowiązać Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strumieniu do powiadomienia skarżącej o sposobie załatwienia skargi.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ

 

 


Załącznik

do Uchwały Nr LVII/438/2010

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 9 listopada 2010 r.

 

 

Uzasadnienie

 

 

W dniu 1 czerwca 2010 r. za pośrednictwem Burmistrza Strumienia do Rady Miejskiej w Strumieniu wpłynęła skarga dotycząca działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu.

W toku prowadzenia procedury skargowej Rada Miejska w Strumieniu na LIII sesji w dniu 30 czerwca 2010 r. podjęła uchwałę Nr LIII/404/2010, w której uznała się za organ właściwy do rozpatrzenia skargi oraz zobowiązała Komisję Rewizyjną do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w tej sprawie w terminie do dnia 30 września 2010 r.

W celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zwołał posiedzenia Komisji:

-        w dniu 13 września 2010 r. - na którym Komisja Rewizyjna wysłuchała wyjaśnień skarżącej oraz pana Łukasza Pachuły Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu, Komisja Rewizyjna zgłosiła też wniosek, aby Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu przedstawił aktualne protokoły z kontroli kominiarskiej oraz z ponownych pomiarów instalacji elektrycznej wykonanych przez inną niezależną firmę w związku z dalszymi problemami związanymi z użytkowaniem pieców oraz instalacji elektrycznej w budynku komunalnym,

-        w dniu 29 września 2010 r. – na którym Komisja Rewizyjna zapoznała się z aktualnymi protokołami z: okresowej kontroli przewodów kominowych, przeprowadzonych pomiarów uziemienia i badania rezystancji izolacji przewodów świetlnych za pomocą megaomomierza oraz przygotowała niniejsze stanowisko.

 

Na podstawie analizy skargi i wyjaśnień złożonych przez skarżącą, po wysłuchaniu pana Łukasza Pachuły Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu oraz analizie zebranych dokumentów w sprawie Komisja Rewizyjna ustaliła następujący stan faktyczny i prawny.

Z przedłożonych przez Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu protokołów kontroli z dnia 1 października 2009 r. przeprowadzonej przez Firmę Instalacje Elektrycznej, Odgromowe i Pomiary Franciszek Staroń, Zbytków wynika, iż w mieszkaniu komunalnym wynajmowanym przez skarżącą instalacja elektryczna jest wykonana zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.) i przepisami wykonawczymi oraz Polską Normą PN/E - 05009 oraz nadaje się do eksploatacji, a badania rezystancji izolacji przewodów świetlnych za pomocą megaomierza, potwierdzają, że pomiary są w normie. Również z protokołu Nr 63/2009 z dnia 7 września 2009 r. z okresowej kontroli przewodów kominowych dymowych, spalinowych, wentylacyjnych wykonanych przez Mistrza Kominiarskiego R. Kroczka wynika, że objęte kontrolą przewody kominowe oraz elementy urządzeń kominowych odpowiadają przepisom ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), a ciąg w przewodach kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych jest prawidłowy.

Zgodnie z wnioskiem Komisji Rewizyjnej z dnia 13 września 2010 r. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu zlecił ponowne pomiary uziemienia, badania rezystencji izolacji przewodów świetlnych oraz przewodów kominowych. Z ponownego protokołu z dnia 18 września 2010 r. z przeprowadzonego pomiaru uziemienia oraz badania rezystancji izolacji przewodów świetlnych za pomocą megaomomierza wykonanych przez mgr inż. J. Tomicę uprawnionego do kierowania, nadzoru i projektowania w zakresie sieci i instalacji elektrycznych w mieszkaniu wynika, że pomiary oświetlenia i uziemienia są w normie. Również z ponownego protokołu Nr 89/2010 z dnia 7 września 2010 r. z okresowej kontroli przewodów kominowych dymowych, spalinowych, wentylacyjnych wykonanych przez Mistrza Kominiarskiego R. Kroczka wynika, że objęte kontrolą przewody kominowe oraz elementy urządzeń kominowych odpowiadają przepisom ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), a ciąg w przewodach kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych jest prawidłowy.

Aktami prawnymi regulującymi powyższe kwestie są:

1)     art.

„1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:

3)   dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:

a)   napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu.”;

2)     art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.) stanowi, cyt.:

„Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

1)     utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;

2)     zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.”;

3)     art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2, ust. 5 i ust 6. pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), cyt.:

1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

1)   okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a)   elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b)   instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c)   instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

2)   okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;

5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych i urządzeń chłodniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 i pkt 6 oraz ust. 1b, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:

1)   osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;

2)   osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.”.

W oparciu o opisane wyżej protokoły oraz zacytowane akty prawne Komisja Rewizyjna stwierdza, iż obowiązki wynikające z w/w przepisów były realizowane prawidłowo, stąd skarga na działalność Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu jest niezasadna.

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ