Uchwała Nr II/6/2010

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 9 grudnia 2010 r.

 

 

w sprawie: zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie gminy Strumień

 

 

Na podstawie art. 24 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858, z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) – na wniosek Burmistrza Strumienia - Rada Miejska w Strumieniu

 

uchwala:

 

§ 1

 

Zatwierdzić przedłożoną przez Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę, obowiązującą na terenie gminy Strumień od dnia 1 lutego 2011 r. do dnia 31 stycznia 2012 r. - w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strumienia.

 

§ 3

 

Uchwała podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ


Załącznik

do Uchwały Nr II/6/2010

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 9 grudnia 2010 r.

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o.

ul. Myśliwska 10

43-450 Ustroń

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TARYFA DLA ZBIOROWEGO ZAOPATRZENIA W WODĘ

obowiązująca na terenie gminy Strumień

w okresie od dnia 1 lutego 2011 r. do 31 stycznia 2012 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustroń, listopad 2010 r.


Spis treści:

 

 

 

1.    Rodzaj prowadzonej działalności

2.    Rodzaj i struktura taryfy

3.    Taryfowe grupy odbiorców usług

4.    Rodzaje i wysokość stawek opłat

5.    Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe

6.    Warunki stosowania stawki opłat

6.1. Zakres świadczonych usług

6.2. Standardy jakościowe obsługi odbiorców usług


1.   Rodzaje prowadzonej działalności

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o. o. prowadzą działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Działalność wodociągowo-kanalizacyjna stanowi podstawowy rodzaj działalności Spółki. Poza wymienionymi rodzajami działalności WZC wykonuje również: budowę i remonty infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, uzgadnianie, badania i analizy laboratoryjne, techniczne.

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. prowadzą działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę na podstawie zezwolenia wydanego przez Zarząd Miejski w Strumieniu decyzja Nr ROS-7625/23/02 z dnia 27 września 2002 r.

Zgodnie z zezwoleniem przedmiotem działania Spółki jest pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody za pomocą własnych urządzeń wodociągowych.

2.   Rodzaj i struktura taryfy

Taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie gminy Strumień w okresie od 1 lutego 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. jest taryfą jednorodną, wieloczłonową, ponieważ obok jednakowej ceny za m3 zużytej wody dla wszystkich odbiorców, zawiera również opłaty abonamentowe odnoszące się do odbiorcy i do okresu rozliczeniowego. Tak zdefiniowana taryfa dotyczy wszystkich odbiorców WZC, którzy zaopatrują się w wodę z sieci wodociągowej Spółki.

3.   Taryfowe grupy odbiorców usług

Sposób korzystania z urządzeń wodociągowych, zintegrowany system sieci wodociągowych oraz jednakowe wymagania odbiorców w zakresie jakości wody sprawiają, iż nie dokonuje się podziału odbiorców usług na taryfowe grupy i nie prowadzi się odrębnej dla tych grup ewidencji kosztów.

W zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę wyłoniono zasadniczo jedną podstawową grupę taryfową odbiorców tych usług. Obejmuje ona zarówno odbiorców jakimi są gospodarstwa domowe, jak i odbiorców pozostałych.

4.   Wysokość stawki opłat

Przy rozliczeniach za dostarczoną wodę dla odbiorców usług obowiązuje taryfa wieloczłonowa składająca się:

-      z ceny wyrażonej w złotych za m3 dostarczonej wody,

-      stawek opłat abonamentowych wyrażonych w złotych na odbiorcę. W taryfie występują dwie stawki opłat abonamentowych w zależności od cyklu odczytów, a niezależnych od ilości dostarczanej wody. W Spółce stosowany jest cykl odczytów i fakturowania miesięczny i dwumiesięczny.

Tabela 1. Wysokość ceny i stawek opłat za dostarczaną wodę

 

 

 

Lp.

Taryfowa grupa

odbiorców

Wyszczególnienie

Cena/stawka

Jednostka miary

netto

z VAT

1.

2.

3.

4.

5.

6.

1.

Gospodarstwa domowe i inni odbiorcy usług

1)  cena za

 

2)  stawki opłaty abonamentowej

-  okres dwumiesięczny dla gospodarstw domowych

-  okres miesięczny dla innych

4,24

 

 

 

 

 

21,73

 

15,88

 

4,58

 

 

 

 

 

23,47

 

17,15

zł/m3

 

 

 

zł/odbiorcę - punkt

Do ceny i stawek opłat określonych w kolumnie 4 tabeli 1 dolicza się podatek od towarów i usług z załącznika Nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.).

Wysokość podatku VAT w tabeli 1 wynosi 8 %.*

5.   Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe

Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę prowadzone są zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858) oraz rozporządzeniem Ministra Budownictwa w sprawie określenia taryf , wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków z 28 czerwca 2006 r. (Dz. U. Nr 127, poz. 886).

Z uwagi na wyposażenie budynków zlokalizowanych na terenie działania Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Spółki z o.o. w wodomierze główne, ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie ich wskazań.

W przypadku niesprawności wodomierza głównego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średnio-miesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy niesprawności wodomierza.

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. na wniosek odbiorcy usług dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania wodomierza, jednak w przypadku braku potwierdzenia jego niesprawności, koszty sprawdzenia wodomierza pokrywa odbiorca.

Opłaty za zbiorowe zaopatrzenie w wodę (łącznie wartość za zużytą wodę i wartość opłaty abonamentowej) pobierane są za każdy miesiąc, w których świadczona była usługa dostawy wody dla jednostek prowadzących działalność gospodarczą i dla innych niż gospodarstwa domowe, a dla gospodarstw domowych co dwa miesiące.

Brak zużycia wody w okresach rozliczeniowych skutkować będzie naliczeniem opłaty abonamentowej odpowiedniej dla odbiorcy rozliczającego się w okresie miesięcznym lub dwumiesięcznym.

 

* w ustawie budżetowej na 2011 r. Rząd zmienił stawkę VAT z 7% na 8%. Zatem w 2011 r. w zależności od przebiegu procesu legislacyjnego może obowiązywać stawka VAT 7% lub 8%.

6.   Warunki stosowania cen i stawek opłaty

6.1. Zakres świadczonych usług dla odbiorców

Zbiorowe zaopatrzenie w wodę dokonywane jest dla wszystkich odbiorców usług w oparciu o takie same zasady technologiczne i techniczne. Ilość zużytej wody rozliczana jest taryfą obejmującą jednolitą cenę za każdy dostarczony m3.

Dotyczy to zarówno zbiorowego zaopatrzenia w wodę budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej, przeznaczonych na cele usługowo-handlowe i odbiorców przemysłowych. Woda podawana jest tym samym procesom, a odbiorcy usług Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. mają zainstalowane wodomierze główne.

W zakresie dostawy wody WZC ponosi wydzielone koszty stałe obsługi swoich klientów, co uzasadnia stosowanie opłaty abonamentowej. Koszty te ponosi każdy odbiorca podłączony do sieci wodociągowej, niezależnie od tego czy w danym okresie będzie faktycznie pobierał wodę czy też nie, bowiem ponoszenie tych kosztów wymusza proces produkcji wody i gotowość do jej dostarczania.

6.2. Standardy jakościowe obsługi odbiorców usług

Określone w taryfie cena i stawki opłat stosuje się przy zachowaniu standardów jakościowych obsługi klientów, które wynikają z obowiązujących przepisów prawnych i które zostały określone w zezwoleniu na działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz w Regulaminie uchwalonym przez Radę Miejską Strumienia uchwałą Nr XLIV/309/2006 z dnia 30 marca 2006 r.

Jakość wody produkowanej przez Spółkę jest zgodna zarówno z normami krajowymi, jak i normami europejskimi. Woda ujmowana jest z ujęć podziemnych i powierzchniowych. Podlega uzdatnianiu i dezynfekcji.

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ