Uchwała Nr VIII/58/2011

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 31 maja 2011 r.



w sprawie: skargi dotyczącej sytuacji powodziowej w Strumieniu



Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), w związku z art. 229 pkt 3, art. 237 § 3, art. 238 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - na wniosek Komisji Rewizyjnej – Rada Miejska w Strumieniu


uchwala:


§ 1


Skargę mieszkańców Strumienia dotyczącą sytuacji powodziowej w Strumieniu w miesiącu maju 2010 r. uznać za nieuzasadnioną.


§ 2


Przyjąć stanowisko Komisji Rewizyjnej jako uzasadnienie podjętego rozstrzygnięcia, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.


§ 3


Zobowiązać przewodniczącego Rady Miejskiej w Strumieniu do powiadomienia skarżących o sposobie załatwienia skargi.


§ 4


Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



Wiceprzewodniczący Rady

mgr Stanisław Świtała

Załącznik

do Uchwały Nr VIII/58/2011

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 31 maja 2011 r.



Uzasadnienie



Na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w dniu 27 kwietnia 2011 r. przeanalizowano pismo mieszkańców Strumienia z dnia 1 czerwca 2010 r., które wpłynęło do Rady Miejskiej w Strumieniu za pośrednictwem Burmistrza Strumienia oraz zapoznano się z działaniami w tej sprawie Komisji Rewizyjnej poprzedniej i obecnej kadencji.

Na LVII sesji Rady Miejskiej w Strumieniu w dniu 9 listopada 2010 r. Komisja Rewizyjna i Komisja Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Komunalnej przedstawiły wnioski o wystąpienie do Śląskiego Zarządu Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach Oddział w Cieszynie o wydanie opinii w celu określenia kierunku spływu wód, do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o podanie wielkości opadów deszczu dla gminy Strumień w dniach 16 do 19 maja 2010 r. oraz zlecenie wykonania ekspertyzy niezależnemu ekspertowi dotyczącej sytuacji powodziowej w Strumieniu.

Komisja Rewizyjna zapoznała się z:

  1. pismem Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach Nr ŚZMiUW/BB/C/91/2011 z dnia 18 lutego 2011 r.;

  2. pismem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie Nr OKk-GCHM-DSPO-Ebs 1228-10/543/587/2010 z dnia 10 stycznia 2011 r.;

  3. Opinią hydrologiczną i hydrauliczną dotyczącą terenów w rejonie ulicy Cieszyńskiej w Strumieniu sporządzonej przez firmę OLBRYCH – Hydrologia, Inżynieria Środowiska w Krakowie z kwietnia 2011 r.

  4. pismem Burmistrza Strumienia Nr OR.0561/5/2010 z dnia 27 kwietnia 2011 r.

Po zapoznaniu się z w/w dokumentami oraz na podstawie przeprowadzonej wizji lokalnej w dniu 21 marca 2011 r. – Komisja Rewizyjna ustaliła następujący stan faktyczny.

Podczas powodzi w maju 2010 roku doszło do przekopania ulicy Cieszyńskiej w dwóch miejscach w pobliżu istniejących przepustów drogowych. Przekopów dokonano z uwagi na to, iż istniejące przepusty były niedrożne, a gromadząca się woda z opadów zalewała pobliskie nieruchomości. Po wykonaniu przekopów woda z zalanych terenów przelała się na drugą stronę drogi powiatowej – ulicy Cieszyńskiej. Wykonanie przekopów w drodze powiatowej spowodowało protest mieszkańców Strumienia, który został opisany w skardze z dnia 25 maja 2010 r. W wyniku skargi mieszkańców przeprowadzone zostały konsultacje z Zarządem Dróg Powiatowych w Cieszynie, zasięgnięto opinii specjalistów z dziedziny budownictwa drogowego, a w konsekwencji doszło do zasypania przekopów i naprawy nawierzchni drogi poprzez zaasfaltowanie. Stare przepusty pod ulicą Cieszyńską zostały udrożnione, co potwierdza pismo Burmistrza Strumienia Nr GNS.6225-11/10 z dnia 24 września 2010 r. skierowane do państwa .... Jednocześnie Burmistrz Strumienia zlecił specjalistycznej firmie opracowanie ekspertyzy dotyczącej oceny sytuacji powodziowej w maju 2010 r.

Na podstawie opinii ekspertów sporządzonej przez firmę OLBRYCH – Hydrologia, Inżynieria Środowiska w Krakowie, Komisja Rewizyjna stwierdza, że opady w maju 2010 r. wygenerowały falę powodziową na Wiśle w Strumieniu w wysokości 122 milionów m3 (w 1997 roku wynosiła 57 mln. m3). Zdaniem ekspertów wielkości te są porażające i stanowią średni opad z półrocza dla tej części Polski. Opady, które wystąpiły w maju 2010 roku w analizowanym rejonie miały charakter anomalii klimatycznej i były ekstremalnie wysokie.

Ekstremalna ilość opadów spowodowała, iż rów R24 nie był w stanie odprowadzić takiej ilości wody. Woda spływająca wykonanymi przekopami była wodą pochodzącą z tego samego terenu, a nie z innej zlewni.

Z opinii ekspertów wynika, że objętość wody, zretencjonowana w rozlewiskach powyżej ul. Cieszyńskiej w Strumieniu stanowiła tylko nieznaczną część objętości wody, pochodzącej ze spływu powierzchniowego z analizowanych zlewni i wykonanie przekopów drogi powiatowej dla odprowadzenia tej wody nie spowodowało zauważalnego zwiększenia zagrożenia powodziowego w rejonie centrum Strumienia.

Ponadto przepustowość zarurowanych odcinków rowu R24 jest zbyt mała, aby bezpiecznie przeprowadzić przepływy powodziowe – twierdzą eksperci.

W ocenie Komisji Rewizyjnej podjęte przez Burmistrza Strumienia wyżej opisane działania miały oparcie w przepisach obowiązującego prawa.

Ulica Cieszyńska w Strumieniu ma status drogi powiatowej. Zgodnie z art. 19 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.) zarządcą drogi powiatowej jest Zarząd Powiatu Cieszyńskiego. Na podstawie Porozumienia Nr WO 0118-5-1/05 z dnia 30 czerwca 2005 r. drogą tą od dnia 1 lipca 2005 r. administruje Urząd Miejski w Strumieniu, wykonując funkcję zarządcy drogi.

Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.) do zarządcy drogi należy, cyt.:

Art. 20 ustawy stanowi między innymi:

Do zarządcy drogi należy w szczególności:

( … )

  1. utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, z wyjątkiem części pasa drogowego, o których mowa w art. 20f pkt 2;

( … )

  1. wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;

( … )

  1. wprowadzanie ograniczeń lub zamykanie dróg i drogowych obiektów inżynierskich dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów drogami różnej kategorii, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia;

( … )

  1. zarządzanie i utrzymywanie kanałów technologicznych i pobieranie opłat, o których mowa w art. 39 ust. 7.”.

W świetle powyższego podjęte przez Burmistrza Strumienia działania w stosunku do drogi powiatowej mieściły się w obowiązkach zarządcy drogi określonych przez ustawę.

Podzielając wnioski zawarte w opinii ekspertów Komisja Rewizyjna stoi na stanowisku, iż następstw katastrofalnych opadów, które wystąpiły w maju 2010 r. w rejonie Strumienia nie można było uniknąć, ani im zapobiec.

W świetle opisanych wyżej okoliczności, uznając skargę mieszkańców Strumienia za nieuzasadnioną - Komisja Rewizyjna jednocześnie wnioskuje o:

  1. przywrócenie funkcjonalności rowów przydrożnych wzdłuż dróg gminnych ulic: Brzozowej, Olchowej i Wspólnej w Zbytkowie;

  2. wystąpienie do Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie o odtworzenie rowów i przepustów przy drodze powiatowej ulicy Cieszyńskiej w Strumieniu;

  3. poszerzenie rowu R24 w celu przyjęcia wód z tej zlewni, a na terenach łąk przed torami od strony ulicy Cieszyńskiej rozważyć możliwość wybudowania zbiornika, z którego istniałaby możliwość awaryjnego przerzutu wody do rzeki Wisły;

  4. przygotowanie przepompowni do szybkiej instalacji dodatkowych pomp o wysokiej wydajności.


Wiceprzewodniczący Rady

mgr Stanisław Świtała