Protokół Nr XLVI/2006

obrad czterdziestej szóstej

sesji Rady Miejskiej w Strumieniu,

odbytych w dniu 31 maja 2006 r. o godz. 1600

w sali obrad Urzędu Miejskiego w Strumieniu

Obecni: Radni Rady Miejskiej, Radna Rady Powiatu z terenu Gminy, sołtysi i przewodnicząca Rady Mieszkańców Miasta Strumienia, dyrektorzy i kierownicy podległych Radzie jednostek i zakładów budżetowych, goście w osobach: Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie oraz z-cy Komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu – wg załączonych list obecności oraz pracownicy Urzędu Miejskiego, przedstawiciele lokalnej prasy oraz mieszkańców Gminy.

Ponadto w obradach udział wzięli:

1.     Z-ca Burmistrza Strumienia – mgr inż. Tadeusz Rychły

2.     Skarbnik Strumienia – mgr Danuta Mitko

3.     Sekretarz Strumienia – Daniela Kula

Porządek obrad:

     1.             Otwarcie sesji, stwierdzenie prawidłowości jej zwołania oraz zdolności do podejmowania uchwał.

     2.             Przedstawienie porządku obrad.

     3.             Wystąpienia gości.

     4.             Informacja o działalności Burmistrza w okresie od 19 kwietnia 2006 r. do 22 maja 2006 r.

     5.             Informacja przewodniczącego Rady Miejskiej i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym.

     6.             Interpelacje i zapytania radnych.

     7.             Informacja Burmistrza Strumienia nt. „Udział organizacji pozarządowych w wykonywaniu zadań Gminy”.

     8.             Informacja o sposobie rozpatrzenia wniosków przedstawionych przez komisje Rady Miejskiej w I kwartale 2006 roku.

     9.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2006 r.

 10.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Strumień oraz statutów jednostek pomocniczych.

 11.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie.

 12.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonych w Strumieniu.

 13.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nazwy ulicy w Zbytkowie.

 14.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych gminy Strumień na lata 2005-2007. 

 15.             Zatwierdzenie protokołu z XLV sesji.

 16.             Informacje, wolne głosy i wnioski.

 17.             Zakończenie.

 

Przebieg obrad:

 

ad. 1.

 

Sesję otworzył, a następnie obradom przewodniczył przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu mgr inż. Henryk M. Sosna.

Przewodniczący H. M. Sosna przywitał zebranych: radnych Rady Miejskiej, z-cę Burmistrza Strumienia i pracowników Urzędu Miejskiego, sołtysów i przewodniczącą Rady Mieszkańców Miasta Strumienia, dyrektorów i kierowników podległych Radzie jednostek organizacyjnych i zakładów budżetowych, Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie mł. inspektora Krzysztofa Mancewicza oraz z-cę Komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu Rafała Machaczkę, przedstawicieli lokalnej prasy oraz mieszkańców Gminy.

Przewodniczący H. M. Sosna – na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach uczestniczy 13 radnych na 15 ustawowego skład Rady – obrady są zatem prawomocne.

Po tym stwierdzeniu przybył 1 radny – w sesji uczestniczyło ostatecznie 14 radnych.

 

ad. 2.

 

Przewodniczący H. M. Sosnę przedstawił porządek obrad sesji.

Porządek obrad został przyjęty bez uwag.

 

ad. 3.

 

Przewodniczący H. M. Sosna udzielił głosu Komendantowi Powiatowemu Policji w Cieszynie K. Mancewiczowi.

Komendant Powiatowy Policji K. Mancewicz w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji podziękował radnym za pomoc finansową dla Policji, w szczególności za współfinansowanie zakupu samochodów.

Komendant K. Mancewicz poinformował, że w okresie 5 miesięcy br. nastąpiła niewielka poprawa stanu bezpieczeństwa (nie pogorszyło się).

Komendant krótko omówił organizację pracy Komendy Powiatowej Policji oraz pracę dzielnicowych.

Komendant zwrócił się do Rady z ofertą „zakupu” służb dodatkowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym (w soboty, niedziele, w czasie imprez itp.). Komendant poprosił o zastanowienie się nad przeznaczeniem środków finansowych na dodatkowe policyjne służby przynajmniej na okres 1 miesiąca.

Komendant K. Mancewicz podziękował za umożliwienie mu spotkania z radnymi Rady Miejskiej.

Przewodnicząca Rady Mieszkańców Miasta Strumienia A. Żur poprosiła o zwolnienie jej z udziału w sesji, gdyż w międzyczasie przybyli do Urzędu goście z Petersburga, którzy proszą o pomoc w znalezieniu grobów żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na naszym terenie.

Pani A. Żur poprosił też radnego K. Wójtowicza o uzupełnienie informacji Burmistrza na temat udziału organizacji pozarządowych w wykonywaniu zadań Gminy – o działaniu Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu (która została pominięta w „Informacji”).

 

ad. 4.

 

„Informacja o działalności Burmistrza od dnia 19 kwietnia 2006 r. do dnia 22 maja 2006 r.” – została przyjęta bez uwag.

 

ad. 5.

 

Przewodniczący H. M. Sosna uzupełnił „Informację przewodniczącego Rady i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym”:

- Radni otrzymali „Regulamin utrzymania czystości i porządku w Gminie” z komentarzem. Trzeba, aby Regulamin został rozpropagowany wśród mieszkańców.

 „Informacja” została przyjęta.

 

ad. 6.

 

Interpelacje złożyli:

Radny M. Mikołajczyk poprosił Burmistrza o interwencję w Wodociągach Ziemi Cieszyńskiej w sprawie ciśnienia wody w Bąkowie oraz jakości wody, dostarczanej przez WZC (szczególnie w soboty ciśnienie jest bardzo słabe, a woda brudna).

Radny K. Wójtowicz zgłosił 2 sprawy:

1)       zapytał, jakie są wyniki rozmów w sprawie przystanków autobusowych (przeniesienia ich z Rynku);

2)       ponowił interwencję w sprawie Młynówki w Strumieniu. Koryto Młynówki jest zanieczyszczone, lęgną się w nim komary, unosi się fetor. Młynówka położona jest w centrum kulturalno – sportowym. Może trzeba ją zasypać i w tym miejscu zrobić chodnik.

Radny A. Ochodek przypomniał, że na poprzedniej sesji zgłosił ustnie interpelację w trzech sprawach – i nie otrzymał odpowiedzi (radny przypomniał, jakie to były sprawy).

Z-ca Burmistrza T. Rychły odpowiedział:

1)       w sprawie ciśnienia wody będziemy interweniować w Wodociągach Ziemi Cieszyńskiej;

2)       w sprawie przystanku za budyniem GS w Strumieniu – wczoraj nadeszła negatywna odpowiedź z Gminnej Spółdzielni: parking za GS jest maksymalnie zajęty przez klientów;

3)       w sprawie starej Młynówki: koryto Młynówki wymaga posprzątania, natomiast zasypanie jej – byłaby to już inwestycja i należy traktować jako wniosek do budżetu;

4)       w sprawie rowu przy PKP – nie ma jeszcze odpowiedzi z PKP;

5)       w sprawie wody na jezdni na moście: otwory odpływowe są drożne, może nawierzchnia asfaltowa jest nierówna.

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę, że skoro nie było na sesji ustnej odpowiedzi, odpowiedź na te interpelacje powinna być przedstawiona na piśmie, w ustawowym terminie.

Radny C. Greń poinformował, że otrzymał odpowiedź na swoją interpelację, złożoną na poprzedniej sesji (odczytał odpowiedź).

Radny wyjaśnił, co było intencją jego interpelacji. Chodziło mu o załatwienie najpilniejszych spraw dotyczących stanu dróg gminnych. Dlatego proponował, skąd wziąć środki na drogi gminne (wolne środki z kanalizacji oraz środki na drogi powiatowe, które prawdopodobnie nie będą wykorzystane). Radny zaapelował, aby środki te zostały przeznaczone na drogi gminne. Zwrócił też uwagę na konieczność sporządzenia planu inwestycyjnego, który byłby wykorzystany przy sporządzeniu budżetu na rok przyszły.

Radny S. Ochodek zgłosił sprawę zatkanych rur odpływowych przy krawężnikach na drogach. Radny poprosił o ich wyczyszczenie (Wydział Dróg Publicznych lub ZGKiM).

Radna A. Mazur poinformowała, że otrzymała odpowiedź na złożoną na poprzedniej sesji interpelację.

Przewodniczący H. M. Sosna przedstawił i złożył na piśmie interpelację w sprawie ulicy 1 Maja – drogi od Zbytkowa do Rynku w Strumieniu (w części będącej drogą wojewódzką, w części powiatową), prosząc o odpowiedź na piśmie.

 

ad. 7.

 

Na prośbę przewodniczącego – z-ca Burmistrza T. Rychły krótko omówił „Informację Burmistrza nt. Udziału organizacji pozarządowych w wykonywaniu zadań Gminy”. Informacja taka składana jest po raz pierwszy, dlatego były pewne trudności z jej sporządzeniem. Nie o wszystkich organizacjach Urząd posiada dane. Dlatego też, nieumyślnie pominięto w Informacji dane nt. Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Komisje Rady przedstawiły swoje stanowiska:

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik oraz przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur w imieniu swych komisji nie wnieśli uwag do Informacji.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił wniosek – stwierdzenie Komisji Budżetu: „Komisja stwierdza w „Informacji” brak sprecyzowania działań w zakresie:

- oświaty i wychowania,

- kultury i sztuki,

- turystyki i wypoczynku dzieci i młodzieży,

- bezpieczeństwa publicznego.”.

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę, aby w przyszłości przy sporządzaniu podobnej informacji – brać pod uwagę przedstawione obecnie uwagi, aby nie powtórzyły się obecne niedociągnięcia np. pominięcie działalności Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Na posiedzeniu Komisji Budżetu zwrócono na to uwagę.

Radny S. Świtała oraz radna A. Mazur również apelowali o to, aby w przyszłości obecne wnioski były brane pod uwagę tym bardziej, że niektóre organizacje nie korzystają w swej działalności ze środków budżetowych.

Z-ca Burmistrza T. Rychły zaproponował uzupełnienie Informacji o brakujące dane o działalności Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu.

Przewodniczący H. M. Sosna zaproponował uzupełnienie „Informacji” o pominięte organizacje (np. Macierz Ziemi Cieszyńskiej) i dostarczenie tego uzupełnienia radnym na następną sesję (już bez rozpatrywania) oraz umieszczenie jej w portalu internetowym.

Dyrektor Gimnazjum J. Jałowiczor zapytał, do kogo można składać dodatkowe dane do Informacji, gdyż pominięto również działalność szóstego klubu sportowego („Strumyk”).

Radny K. Wójtowicz zwrócił uwagę na konieczność sporządzenia wykazu organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy.

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił, że za „Informację” sporządza Burmistrz i tam należy kierować wszelkie informacje uzupełniające. Natomiast wykazy organizacji są prowadzone przez różne do tego powołane podmioty, (np. Starosta w przypadku stowarzyszeń).

Z-ca Burmistrz T. Rychły dodatkowo wyjaśnił, że dane do Informacji można złożyć w Urzędzie Miejskim (obecnie zajmuje się tymi sprawami Pan P. Czakon). Gmina nie posiada rejestru organizacji pozarządowych – rejestracji tych organizacji dokonują sądy.

Radny C. Greń zwrócił uwagę na trudności finansowe działań organizacji pozarządowych. Konkursy na te działania są niezrozumiałe. Radny poinformował też, że obecnie również w Drogomyślu działa Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Innych uwag do „Informacji” nie zgłoszono.

„Informacja” została przyjęta (z uzupełnieniem o działalność Macierzy Ziemi Cieszyńskiej).

 

ad. 8.

 

Do „Informacji o sposobie rozpatrzenia wniosków przedstawionych przez komisje Rady Miejskiej w I kwartale 2006 r.” zamieszczonej w materiałach sesyjnych komisje przedstawiły swoje stanowiska:

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik przedstawił wniosek Komisji Rolnictwa: „Komisja wnioskuje o podanie do końca sierpnia br. możliwości formalno – prawnych przystąpienia gminy Strumień do Miejsko-Gminnej Spółki Wodnej.”.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur przedstawiła wniosek Komisji Oświaty: „Komisja wnioskuje o zorganizowanie spotkania (szkolenia, instruktażu) celem omówienia spraw nt. bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.”.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił wnioski Komisji Budżetu:

1. Komisja wnioskuje o podtrzymanie swojego wniosku z dnia 28 marca 2006 r. o rozważenie możliwości utworzenia gminnego punktu wydawania posiłków dla potrzebujących”.

2.       Komisja wnioskuje o wyjaśnienie dlaczego proponuje się przekształcenie ZGKiM w Strumieniu w jednostkę budżetową, a nie np. w Spółkę z o.o.

Przewodniczący H. M. Sosna zapytał, czy wnioski Komisji Rolnictwa i Komisji Oświaty są uzupełnieniem wniosków poprzednich (z I kwartału 2006 r.) – na co otrzymał odpowiedź twierdzącą.

Radny A. Ochodek stwierdził, że pocieszające jest, iż odpowiedzi na rozpatrzone wnioski są szersze (nie zdawkowe).

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił wnioski Komisji Budżetu. Omówił głównie sprawę przekształcenia ZGKiM. Wnioskował o określenie możliwości przekształcenia w jednostkę budżetową lub w spółkę prawa handlowego z podaniem zalet i wad takich przekształceń.

Radny A. Ochodek zapytał, z kim konsultowana jest sprawa przekształcenia ZGKiM?

Z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił, że sprawa konsultowana jest z prawnikami.

Więcej uwag nie zgłoszono – „Informacja” została przyjęta.

 

ad. 9.

 

Na prośbę przewodniczącego – Skarbnik D. Mitko przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2006 r.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 14 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVI/321/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2006 r.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 10.

 

Przewodniczący H. M. Sosna (inicjator zmian) omówił proponowane zmiany w Statucie Gminy Strumień oraz w statutach jednostek pomocniczych.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały w sprawie statutów.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 14 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVI/322/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie zmiany Statutu Gminy Strumień oraz statutów jednostek pomocniczych.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 11.

 

Przewodniczący H. M. Sosna wprowadził do tematu projektu uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Przewodniczący omówił uwagi zawarte w opinii Radcy Prawnego oraz przedstawił własne uwagi do projektu Statutu.

Przewodniczący przypomniał też, że do przyjęcia Statutu w głosowaniu wymagana jest bezwzględna większość głosów ustawowego składu Rady, czyli 8 głosów „za”.

Komisje Rady przedstawiły swoje stanowiska:

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik przedstawił wniosek Komisji Rolnictwa: „Komisja wnioskuje o przyjęcie projektu uchwały z uwzględnieniem opinii Radcy Prawnego.”.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur przedstawiła wniosek Komisji Oświaty: „Komisja wnioskuje o przyjęcie projektu uchwały z uwzględnieniem opinii Radcy Prawnego.”.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił wniosek Komisji Budżetu: „Komisja wnioskuje o niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie.”.

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę Komisji Oświaty i Komisji Rolnictwa, że Statut musi być uchwalony, w brzmieniu podanym przez Zgromadzenie ZKZC, we wszystkich gminach członkowskich. My sami nie możemy zmienić zapisów w Statucie.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur oraz członek tej Komisji J. Brachaczek stwierdzili, że jeżeli my nie możemy uściślić zapisów w Statucie – to Komisja Oświaty jest przeciw przyjęciu Statutu.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

„Za” przyjęciem uchwały nie głosował żaden radny, „przeciw” głosowało 11 radnych. „wstrzymało się od głosowania” 3 radnych (głosowało 14 radnych).

Uchwała w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie nie została przyjęta.

 

ad. 12.

 

Na prośbę przewodniczącego – z-ca Burmistrza T. Rychły krótko wyjaśnił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonych w Strumieniu.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna uzupełnił: jest to regulacja istniejącego, faktycznego stanu.

Przewodniczący poddał następnie projekt uchwały pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 11 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVI/323/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonych w Strumieniu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 13.

 

Na prośbę przewodniczącego – z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w Zbytkowie.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna uzupełnił: wymogi prawne zostały spełnione, właściciele wyrazili zgodę na nadanie nazwy ulicy.

Przewodniczący poddał następnie projekt uchwały pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 12 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVI/324/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie nazwy ulicy w Zbytkowie.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 14.

 

Na prośbę przewodniczącego – z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych gminy Strumień na lata 2005-2007.

Jest to aktualizacja uchwały z marca 2005 r. na wniosek Komisji Budżetu.

Komisje Rady przedstawiły swoje stanowiska:

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik oraz przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur w imieniu swych komisji nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił wniosek Komisji Budżetu: „Komisja wnioskuje o wprowadzenie zmiany w projekcie uchwały – w § 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3) w rozdziale 3. Planowany zakres usług kanalizacyjnych, koniec ostatniego zdania, po wyrażeniu „na podstawie” otrzymuje brzmienie: „ Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków zatwierdzonego Uchwałą Nr XLIV/309/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 30 marca 2006 r.”.

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił wniosek Komisji Budżetu (drobna, oczywista poprawka).

Innych uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie (z poprawką komisji).

Jednogłośnie (głosowało 13 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVI/325/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie zmiany wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych gminy Strumień.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 15.

 

Protokół Nr XLV/2006 poprzedniej sesji Rady, który był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed sesją na sali obrad – został przyjęty bez uwag.

 

ad. 16.

 

W wolnych wnioskach głos zabrali:

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur  złożyła informację o spotkaniu Komisji Oświaty z dyrektorami placówek oświatowych, psychologami i pedagogami szkolnymi oraz przedstawicielem Komisariatu Policji w Strumieniu.

Przedstawiła też wnioski Komisji Oświaty, sprecyzowane w wyniku tego spotkania.

Radny A. Ochodek przypomniał, że od 2 lat Komisja Oświaty wnioskuje wykonanie odwodnienia drugiej klatki schodowej w Szkole Podstawowej w Strumieniu – i do dziś tego nie wykonano.

Pan Stanisław Faruga (mieszkaniec Gminy) interweniował w sprawie drogi – ul. Pasiecznej w Zabłociu: droga ta została „zajechana” przez samochody ze żwirowni, a jest to przecież majątek Gminy.

Radny K. Wójtowicz potwierdził powyższe wypowiedzi: zniszczenia jakie są w tym terenie – to skandal. Również woda odprowadzana ze żwirowni do rzeki Wisły jest nadal zanieczyszczona. Dno rzeki przy moście podnosi się (Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach to potwierdza).

Radny K. Wójtowicz podziękował tym wszystkim, którzy wpłacili 1 % podatku na rzecz chóru „Lutnia”.

Radny A. Ochodek zasugerował, aby zorientować się w kosztach ewentualnego monitoringu miasta (prostą sprawa byłby monitoring Rynku).

Radny K. Wójtowicz zapytał, czy w bieżącym roku będzie wykonane odkomarzanie terenu?

Z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił, że jest przewidziana akcja odkomarzania – tak jak w roku ubiegłym.

Przewodnicząca Komisja Oświaty, … - A. Mazur podsumowała sprawę utworzenia w Drogomyślu i Pruchnej gimnazjów i zespołów szkół. Radna podziękowała Burmistrzowi, dyrektorom szkół i Zespołu Obsługi Szkół oraz całej Radzie Miejskiej za sprawne przeprowadzenie całej akcji tworzenia gimnazjów i zespołów szkół w Drogomyślu i Pruchnej.

Pan .... poprosił o odpowiedź w sprawie ul. Pasiecznej (bo już 3 lata monituje i dotychczas nie otrzymał odpowiedzi).

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił, że w sprawie tej otrzyma odpowiedź od Burmistrza na piśmie. Natomiast jeżeli w ciągu 3 lat nie otrzymał odpowiedzi w ustawowym terminie – może złożyć w tej sprawie skargę.

Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii W. Saltarius przypomniał, że dzień 1 czerwca br. – Dzień Dziecka, jest dniem „bez alkoholu”.

Radna Rady Powiatu A. Grygierek poinformowała, że zainteresowała się sprawą oznakowania przejść dla pieszych na drodze w Bąkowie. Radna obiecała, że sprawdzi sposób załatwienia tej sprawy oraz – czy będą wykorzystane środki (100.000,- zł.) na drogę powiatową, z budżetu Gminy.

Przewodniczący H. M. Sosna przedstawił dodatkowe informacje i komunikaty:

- nadeszły materiały z konferencji Związku Miast Nadwiślańskich nt. „Wisła dla wszystkich”,

- do dnia 30 czerwca br. jednostki budżetowe muszą mieć swoje statuty. Urząd Miejski również jest jednostką budżetową i powinien mieć statut (niezależnie od regulaminu). Nadanie statutu jednoznacznie jest ustawowym obowiązkiem Rady. Przewodniczący zwrócił się do Pani Sekretarz o zainteresowanie się tą sprawą i przygotowanie stosownego projektu uchwały,

- w dniu 24 czerwca br. w Drogomyślu odbędzie się VII Rajd Rowerowy,

- również w dniu 24 czerwca br. odbędzie się IX Zjazd Gminnego Związku OSP. Przewodniczący zwrócił uwagę, że terminy imprez itp. powinny być skoordynowane na etapie ich planowania,

- przewodniczący zaprosił radnych do wzięcia udziału w organizowanym w dniu 1 czerwca br. o godz. 900 Gminnym Święcie Sportu (w Hali Sportowej w Strumieniu),

- przewodniczący zaprosił radnych na imprezy organizowane w dniach 3–4 czerwca br. w ramach „Staromiejskiej Wiosny” (oby nie zabrakło radnych na tych imprezach).

Dyrektor Gimnazjum J. Jałowiczor zaapelował o skoordynowanie terminów imprez również z gminą Chybie (dnia 3 czerwca br. odbędzie się w Chybiu X Rodzinny Rajd Rowerowy).

Przewodniczący H. M. Sosna poinformował o rozmowach z przedstawicielami gminy Chybie na temat utworzenia klasy sportowej w szkole (w ramach porozumienia między gminami).

 

 

ad. 17.

 

Przewodniczący H. M. Sosna dziękując wszystkim zebranym – zakończył obrady XLVI sesji Rady Miejskiej w Strumieniu (o godz. 1815) słowami „zamykam XLVI sesję Rady Miejskiej w Strumieniu”.

Zapis dźwiękowy obrad sesji Rady Miejskiej w Strumieniu stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

 

Protokołowała: Janina Wyleżuch

                                               Przewodniczący

mgr inż. Henryk M. Sosna