Protokół Nr XLVIII/2006

obrad czterdziestej ósmej

sesji Rady Miejskiej w Strumieniu,

odbytych w dniu 31 sierpnia 2006 r. o godz. 1600

w sali obrad Urzędu Miejskiego w Strumieniu

Obecni: Radni Rady Miejskiej, Radny Rady Powiatu z terenu Gminy, sołtysi i przewodnicząca Rady Mieszkańców Miasta Strumienia, dyrektorzy i kierownicy podległych Radzie jednostek i zakładów budżetowych – wg załączonych list obecności oraz przedstawiciele Komisariatu Policji w Strumieniu, pracownicy Urzędu Miejskiego i przedstawiciele lokalnej prasy.

Ponadto w obradach udział wzięli:

1.     Z-ca Burmistrza Strumienia – mgr inż. Tadeusz Rychły

2.     Sekretarz Strumienia – Daniela Kula

Porządek obrad:

     1.             Otwarcie sesji, stwierdzenie prawidłowości jej zwołania oraz zdolności do podejmowania uchwał.

     2.             Przedstawienie porządku obrad.

     3.             Wystąpienia gości.

     4.             Informacja o działalności Burmistrza w okresie od 21 czerwca 2006 r. do 22 sierpnia 2006 r.

     5.             Informacja przewodniczącego Rady Miejskiej i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym.

     6.             Interpelacje i zapytania radnych.

     7.             Informacja o stanie przygotowania placówek oświatowych do roku szkolnego2006/2007.

     8.             Informacja o sposobie rozpatrzenia wniosków przedstawionych przez komisje Rady Miejskiej w II kwartale 2006 r.

     9.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Strumień na 2006 r.

 10.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy Powiatowi Cieszyńskiemu na realizację zadań inwestycyjnych i remontowych na drogach powiatowych.

 11.             Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Strumień”.

 12.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Strumień.

 13.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste zabudowanej nieruchomości położonej w Bąkowie oraz na udzielenie bonifikat.

 14.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia pełnomocnictwa.

 15.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie poparcia stanowiska Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

 16.             Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie skargi na działalność Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu.

 17.             Zatwierdzenie protokołu z XLVII sesji.

 18.             Informacje, wolne głosy i wnioski.

 19.             Zakończenie.

 

Przebieg obrad:

 

ad. 1.

 

Sesję otworzył, a następnie obradom przewodniczył przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu mgr inż. Henryk M. Sosna.

Przewodniczący H. M. Sosna przywitał zebranych: radnych Rady Miejskiej, radnego Rady Powiatu, z-cę Burmistrza Strumienia i pracowników Urzędu Miejskiego, sołtysów i przewodniczącą Rady Mieszkańców Miasta Strumienia, dyrektorów i kierowników podległych Radzie jednostek i zakładów budżetowych, przedstawicieli Komisariatu Policji w Strumieniu oraz przedstawicieli lokalnej prasy.

Przewodniczący H. M. Sosna – na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach uczestniczy 15 radnych na 15 ustawowego składu Rady – obrady są zatem prawomocne.

 

ad. 2.

 

Przewodniczący H. M. Sosna przedstawił porządek obrad sesji.

Przewodniczący równocześnie zgłosił wniosek o poszerzenie porządku obrad o „Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie skargi na działalność Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu” (jako pkt 16 i odpowiednią zmianę kolejności dalszych punktów). Skarga wpłynęła po wysłaniu materiałów sesyjnych dla radnych. Zgodnie z przepisami kpa., w ciągu 7 dni należy stwierdzić, czy Rada jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi.

Powyższy wniosek – poddany pod głosowanie został przyjęty jednogłośnie.

Również jednogłośnie został przyjęty porządek obrad z wprowadzoną zmianą.

 

ad. 3.

 

Przewodniczący H. M. Sosna oddał głos Komendantowi Komisariatu Policji w Strumieniu Waldemarowi Kudzi.

Komendant Komisariatu Policji W. Kudzia – w imieniu Komendanta Powiatowego Policji – przedstawił nowego Komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu Jacka Stelmacha.

Komendant W. Kudzia podziękował zebranym za współpracę w czasie pełnienia przez niego funkcji Komendanta Komisariatu Policji w Strumieniu.

Następnie przedstawił się nowo mianowany Komendant komisariatu Policji w Strumieniu Jacek Stelmach.

 

ad. 4.

 

Do „Informacji o działalności Burmistrza od dnia 21 czerwca 2006 r. do dnia 22 sierpnia 2006 r.” – nie zgłoszono uwag.

Na prośbę przewodniczącego – z-ca Burmistrza T. Rychły przedstawił osoby, którym od 1 września 2006 r. powierzono funkcję dyrektora: w Przedszkolu w Drogomyślu, w Zespole Szkół w Drogomyślu oraz w Zespole Szkół w Pruchnej.

„Informacja” została przyjęta.

 

ad. 5.

 

Przewodniczący H. M. Sosna uzupełnił „Informację przewodniczącego Rady Miejskiej i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym”:

- w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego opublikowane zostały nasze uchwały, które wymagają ogłoszenia,

- oświadczenia majątkowe radnych zostały złożone w terminie.

„Informacja” została przyjęta bez uwag.

 

ad. 6.

 

Interpelacje złożyli:

Radny A. Ochodek w imieniu radnych ze Strumienia złożył interpelacje (na piśmie) w sprawach:

1)     kanalizacji w Strumieniu (ul. Graniczna);

2)     byłej kaflarni (czy rozliczono się z dotychczasowym użytkownikiem, czy gmina nadal ponosi koszty dozorowania);

3)     osiedlenia ulicznego na ul. 1 Maja w Strumieniu;

4)     ustawienia tablic informacyjnych przy drodze nr 81 w rejonie zjazdu do Strumienia.

Radny zgłosił także swoje uwagi do odpowiedzi na interpelację w sprawie rowu PKP przy przejeździe kolejowym w Strumieniu.

Radna C. Skowron złożyła interpelacje (na piśmie) w sprawach:

1)     wyczyszczenia (udrożnienia) rowu przy ul. Granicznej w Zbytkowie;

2)     o interwencję w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach w sprawie dokończenia remontu chodnika oraz wykonania Remontu nawierzchni ul. 1 Maja w Strumieniu.

Radna interpelowała też w sprawie wykonania oświetlenia ulicznego ul. Turystycznej w Zbytkowie, o co od 8 lat zabiega Rada Sołecka.

Radny A. Ochodek poruszył jeszcze sprawę jezdni na moście na rzece Wiśle w Strumieniu: na jezdni nadal stoi woda, tak jak przed remontem nawierzchni.

Z-ca Burmistrza T. Rychły odpowiedział na część powyższych interpelacji:

1)       dzisiaj podpisany został przetarg na wykonanie kanalizacji ul. Granicznej w Strumieniu;

2)       na jezdni na moście rzeczywiście po deszczu stoi woda, choć jest to już cienka warstwa. Przeprowadzony remont nawierzchni był tylko większym remontem cząstkowym, więc trudno było należycie wyprofilować nawierzchnię. Do sprawy tej trzeba jeszcze wrócić przed zimą;

3)       jest dużo takich ulic jak ul. Turystyczna w Zbytkowie, na których trzeba by wykonać oświetlenie uliczne, jednak środki budżetowe na to nie pozwalają.

Radny H. Sosna poruszył sprawę wykonania oświetlenia ulicznego na ul. Cichej w Strumieniu. Na zadanie to były już przeznaczone środki budżetowe, a roboty zostały zablokowane przez jedna właścicielkę gruntu. W sprawie tej trzeba coś zrobić.

Radny K. Wójtowicz ponownie poruszył sprawy:

- likwidacji barszczu Sosnkowskiego,

- niebezpieczne dla pieszych rynny na budynku rozlewni w Strumieniu (może rynnę trzeba zlikwidować, ale jest to budynek prywatny).

Przewodniczący H. M. Sosna odczytał odpowiedź Urzędu Miejskiego w Strumieniu w sprawie likwidacji barszczu Sosnkowskiego.

Z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił: barszcz ten jest rośliną paszową, nie figuruje w rejestrze chwastów. Likwidacja barszczu jest uciążliwa – wycinanie barszczu oraz opryskiwanie środkami chemicznymi nie dało rezultatu, barszcz ciągle odrasta.

Radny S. Świtała wrócił do sprawy poprawek ul. Szkolnej w Pruchnej po jej remoncie.

Z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił, że wykonawca remontu tej ulicy jeszcze się nie zgłosił (ponownie wysłano pismo do wykonawcy remontu ul. Szkolnej w Pruchnej).

Przewodniczący H. M. Sosna poinformował, że wpłynęły odpowiedzi na różne interpelacje. Wpłynęła też odpowiedź dotycząca ujawnienia nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych. Z odpowiedzi tej wynika, że przeprowadzony przegląd dał pożądany skutek.

Radny S. Ochodek interpelował w sprawie chodnika przy ul. Bielskiej w Zabłociu: chodnik od Przedszkola do ul. Długiej jest cały zarośnięty chwastami – nikt nie usuwa chwastów.

Z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił: chodnik jest przy drodze powiatowej. Niektórzy właściciele przyległych posesji wykosili chwasty. W Zabłociu nie ma natomiast pracownika z robót interwencyjnych, który mógłby czyścić chodnik (nikt się nie zgłosił).

 

Ad. 7.

 

Przewodniczący H. M. Sosna przypomniał, że „Informację o stanie przygotowania placówek oświatowych do roku szkolnego2006/2007” radni otrzymali w materiałach sesyjnych.

Przewodniczący poprosił komisje Rady o przedstawienie swoich stanowisk do „Informacji”.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik oraz przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki poinformowali, że komisje te „Informację” przyjęły bez uwag.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur złożyła obszerne sprawozdanie z rozpatrzenia „Informacji” oraz z przeglądu, jaki komisja dokonała we wszystkich placówkach oświatowych (szkołach i przedszkolach) w Gminie. W swym wystąpieniu radna A. Mazur przedstawiła najpilniejsze potrzeby remontowe w obiektach oświatowych.

Przewodniczący H. M. Sona poprosił, aby przedstawione w wystąpieniu radnej A. Mazur potrzeby remontowe w placówkach oświatowych zostały złożone jako wnioski do przyszłorocznego budżetu.

Radny K. Wójtowicz poruszył sprawę wandalizmu: jeszcze większe niż przy Przedszkolu w Strumieniu poczynione są zniszczenia przy Szkole Podstawowej w Strumieniu. Niszczone są ściany na balkonie – trzeba rozważyć, czy nie należy zlikwidować zadaszeń balkonu.

Przewodniczący H. M. Sosna stwierdził, że nie jest prawdą, iż Gmina łoży mało środków na oświatę (poprzedni Zarządca w ogóle nic nie robił w zakresie utrzymanie obiektów oświatowych). Wydatki te powinny być pokrywane z subwencji oświatowej. Warto podkreślić, że szkoły wyglądają naprawdę dobrze w porównaniu z okresem, gdy były zarządzane przez inne instancje.

Więcej uwag do „Informacji” nie zgłoszono.

„Informacja” została przyjęta.

 

Ad. 8.

 

„Informacja o sposobie rozpatrzenia wniosków przedstawionych przez komisje Rady Miejskiej w II kwartale 2006 r.” radni otrzymali w materiałach sesyjnych.

Komisje Rady przyjęły „Informację” bez uwag.

„Informacja” została przyjęta bez uwag.

 

Ad. 9.

 

Na prośbę przewodniczącego – Inspektor B. Kocur (w zastępstwie Skarbnika Miasta) przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Strumień na 2006 r.

Komisje Rady przedstawiły swoje stanowiska.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik oraz przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur w imieniu swych komisji nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił wniosek Komisji Budżetu:

„Komisja wnioskuje o wyjaśnienie:

1) na remonty jakich dróg gminnych przeznaczona jest kwota 60.000,- zł;

2) przeznaczenia kwoty 15.000,- zł - na remont pawilonu sportowego w Strumieniu.”.

Z-ca Burmistrza T. Rychły do powyższego wniosku wyjaśnił szczegółowo na remonty jakich dróg przeznaczona będzie kwota 60.000,- zł oraz kwota 100.000,- zł, uchwalona w budżecie jako dofinansowanie remontu drogi powiatowej, a przeniesiona Zarządzeniem Burmistrza na inne zadania remontowe dróg.

Z-ca Burmistrza wyjaśnił też sprawę remontu pawilonu sportowego (wymiany dachu). Klub sportowy deklarował wkład własnej pracy, jednak roboty nie zostały wykonane. Ponieważ nastąpił znaczny wzrost cen – konieczne było dokonanie aktualizacji wyceny. Wg nowej wyceny- na roboty te musi być ogłoszony przetarg, a więc i zapewnione środki budżetowe, stąd zwiększenie o 15.000,- zł.

Radny C. Greń podziękował za zrozumienie i podzielenie wolnych środków na najpilniejsze zadania. Radny wyraził też zdanie, że w przyszłorocznym budżecie trzeba zadbać o zwiększenie środków na drogi.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/332/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na 2006 r.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 10.

 

Na prośbę przewodniczącego – z-ca Burmistrza T. Rychły krótko omówił projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy Powiatowi Cieszyńskiemu na realizację zadań inwestycyjnych i remontowych na drogach powiatowych.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/333/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielenia pomocy Powiatowi Cieszyńskiemu na realizację zadań inwestycyjnych i remontowych na drogach powiatowych.

Uchwała w załączeniu.

Przewodniczący H. M. Sosna ogłosił 15 minutową przerwę w obradach.

 

ad. 11 i 12.

 

Przewodniczący H. M. Sosna zaproponował równoczesne rozpatrzenie 11 i 12 punktu porządku obrad.

Z-ca Burmistrza T. Rychły omówił dwa projekty uchwał:

- zmieniającej uchwałę sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Strumień”,

- w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Strumień.

„Studium” opracowane jest jedno dla całej Gminy. Równoczesne wprowadzenie zmian „Studium” w kilku miejscach Gminy obniża koszty każdej zmiany.

Plan zagospodarowania przestrzennego wynika ze zmiany Studium i jest osobny dla każdej miejscowości.

Komisje Rady przedstawił swoje stanowiska do punktu 11.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik przedstawił wniosek Komisji: „Komisja nie widzi konieczności zmiany „Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Strumień” na tereny przemysłowe, gruntu położonego w Drogomyślu, ze względu na brak wiedzy nt. ewentualnego inwestora i propozycji zagospodarowania tego terenu.”.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur w imieniu komisji nie wniosła uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił wniosek komisji: „Komisja wnioskuje o skreślenie w § 2 uchwały wyrażenia „nr 1”.”.

Przewodniczący H. M. Sosna zapytał, czy wniosek Komisji Rolnictwa dotyczy tylko terenu Drogomyśla?

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik oświadczył, że wniosek dotyczy Drogomyśla. Po dodatkowych wyjaśnieniach, że zmiana Studium dla terenu w Drogomyślu została uchwalona w ubiegłym roku, a obecna zmiana polega tylko na dopisaniu w uchwale terenu położonego w Strumieniu – radny M. Janik wycofał wniosek komisji jako nieaktualny (do terenu położonego w Strumieniu komisja nie wniosła uwag).

Przewodniczący H. M. Sosna jeszcze podkreślił, że zmiana uchwały dotyczy „Studium”.

Następnie projekt uchwały poddał pod głosowanie (do punktu 11).

14 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się od głosu” (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/334/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. zmieniająca uchwałę sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Strumień” .

Uchwała w załączeniu.

W dalszym ciągu komisje przedstawiły swoje stanowiska do punktu 12 porządku obrad.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, … - M. Janik oraz przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur w imieniu swych komisji nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił wniosek komisji: „Komisja wnioskuje aby w § 1 ust. 2 uchwały wyrażenie „załącznik graficzny nr 1” zastąpić wyrazem „mapa” oraz wyrażenie „integralną część” zastąpić wyrażeniem „załącznik do”.

Przewodniczący H. M. Sosna wniosek Komisji Budżetu poddał pod głosowanie.

14 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się od głosu” – wniosek został przyjęty.

Przewodniczący poddał następnie pod głosowanie projekt uchwały.

Jednogłośnie (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/335/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Strumień.

Uchwała w załączeniu.

 


ad. 13.

 

Na prośbę przewodniczącego – z-ca Burmistrza T. Rychły omówił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste zabudowanej nieruchomości położonej w Bąkowie oraz na udzielenie bonifikat.

Komisje Rady do projektu uchwały nie wniosły uwag.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, … - A. Mazur przedstawiła związaną z projektem uchwały sugestię komisji (w ramach wolnych wniosków): „Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały. Jednak Komisja sugeruje by przy corocznym podziale środków na działalność klubów sportowych brane były pod uwagę uzyskiwane przez Klub sportowy w Bąkowie dochody uzyskiwane z wydzierżawianych lokali w pawilonie sportowym.”.

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę, że projekt uchwały jest z grupy tych uchwał, które normują sprawy majątku gminnego.

Radny M. Janik natomiast zwrócił uwagę, że aby nabyć pawilon sportowy – zarząd klubu musi zwołać w tej sprawie zebranie ogólne.

Z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił, że wszystkie wymogi z tym związane zostały omówione z klubem. Poza tym – notariusz przy zawarciu umowy pilnuje wszystkich procedur.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

14 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się od głosu” (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/336/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w użytkowanie wieczyste zabudowanej nieruchomości położonej w Bąkowie.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 14.

 

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił projekt uchwały w sprawie udzielenia pełnomocnictwa. Udzielenie pełnomocnictwa związane jest ze skargą Wojewody Śląskiego na zapis uchwały o zmianie Statutu. Wg Statutu – przedstawicielem Rady jest jej przewodniczący (lub wyznaczony przez niego radny), lub pełnomocnik gminy wyznaczony przez Radę.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Radny M. Janik zapytał, jak skarga ma się do samorządności?

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił: to co uchwaliliśmy – obecnie obowiązuje, i dopiero Sąd może orzec nieważność zapisu w uchwale. Nie skutkuje to natomiast żadnymi konsekwencjami finansowymi.

Przewodniczący H. M. Sosna poddał następnie projekt uchwały pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/337/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielenia pełnomocnictwa.

Uchwała w załączeniu.

 


ad. 15.

 

Przewodniczący H. M. Sosna krótko przypomniał intencję projektu uchwały w sprawie poparcia stanowiska Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej dotyczącą stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący zapytał jeszcze – czy uzasadnienie Burmistrza do uchwały jest wystarczające?

Radny C. Greń wyraził zdanie, że Burmistrz wystarczająco wyartykułował dotychczasowe czynności i starania dotyczące stanu dróg.

Przewodniczący H. M. Sosna poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Jednogłośnie (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/338/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie poparcia stanowiska Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 16.

 

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił projekt uchwały w sprawie skargi na działalność Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu (wprowadzony jako dodatkowy punkt). Skarga wpłynęła w poniedziałek przed sesją - 28 sierpnia br., więc nie wszystkie komisje rozpatrzyły projekt uchwały, jednak zgodnie z przepisami kpa. konieczne jest pilne przekazanie skargi do rozpatrzenia właściwemu organowi.

Proponuje się poddać do rozpatrzenia dwie wersje uchwały:

-  rozpatrzyć skargę poprzez Komisję Rewizyjną Rady, lub

- skargę przekazać do rozpatrzenia Burmistrzowi.

Samo meritum skargi nie jest tematem obrad tej sesji.

Radny M. Janik wyraził zdanie, że skargę należy skierować do rozpatrzenia przez Burmistrza.

Przewodniczący Komisji Budżetu, … - J. Lekki przedstawił propozycję komisji: „Komisja wnioskuje o przyjęcie II wariantu uchwały.”.

Radny J. Lekki dodał, że takie rozwiązanie przyśpieszy załatwienie skargi.

Przewodniczący H. M. Sosna dodał, że jeżeli działalność Burmistrza nie da efektów – może być złożona skarga na działalność Burmistrza.

Wniosek Komisji Budżetu – poddany pod głosowanie – został przyjęty 14 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się od głosowania”.

Radny A. Ochodek zwrócił uwagę, że są głosy z sali, aby przedyskutować meritum sprawy.

Przewodniczący H. M. Sosna odpowiedział, że meritum sprawy dyskutowane może być w wolnych wnioskach.

Radny M. Janik wypowiedział się przeciw dyskutowaniu meritum sprawy.

Radni nie zgłosili więcej uwag.

Przewodniczący H. M. Sosna poddał pod głosowanie projekt uchwały (II wersję).

14 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się od głosowania” (głosowało 15 radnych) podjęta została:

Uchwała Nr XLVIII/339/2006 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 sierpnia 2006 r. w sprawie skargi na działalność Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 17.

 

Protokół Nr XLVII/2006 poprzedniej sesji Rady, który był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed sesją na sali obrad – został przyjęty bez uwag.

 

ad. 18.

 

W wolnych wnioskach głos zabrali:

Radny A. Ochodek poruszył sprawę ekspertyzy nośności mostu w Drogomyślu: czy ekspertyza była wykonana na zlecenie Spółki – żwirowni (i czy są inne ekspertyzy – bo nośność określono aż na 42 tony)?

Z-ca Burmistrza T. Rychły stwierdził, że jest to droga powiatowa – i Gmina nie zleciła wykonania ekspertyzy.

Radny C. Greń wyjaśnił, że jest wykonana jedna ekspertyza, zlecona przez Spółkę (żwirownię).

Z-ca Burmistrza T. Rychły dodatkowo wyjaśnił: nośność mostów bez dokumentacji określana jest na 15 ton, natomiast jeżeli jest wykonana ekspertyza – to ekspertyza określa dopuszczalny tonaż.

Przewodniczący H. M. Sosna zaproponował wystąpienie do Powiatu o wyjaśnienie – czy są sporządzone inne ekspertyzy tego mostu.

Radny C. Greń zwrócił uwagę, ze przy moście są umieszczone tablice informacyjne (że na moście może znajdować się tylko jeden pojazd) i jest sprawą Policji egzekwowanie tego.

Radny M. Janik przypomniał wniosek Komisji Rolnictwa o przystąpienie Gminy do Spółki Wodnej. Nawiązując do tego wniosku radny omówił problem rowów w naszej Gminie. W Gminie jest ok. 50 km rowów w naszej Gminie. W Gminie jest ok. 50 km rowów melioracyjnych oraz ok. 30 km rowów innych – w tym tylko ok. 10 km prawdziwie melioracyjnych. Skala zanieczyszczeń jest tak duża, że rowy będą niedrożna. Składka członkowska Gminy wpłacana do Spółki Wodnej zabezpieczyłaby środki na czyszczenie rowów. Radny zaproponował, aby poszukać środków w budżecie, tak aby Gmina przystąpiła do Spółki i płaciła składki.

Przewodniczący H. M. Sosna stwierdził, że jest wniosek Komisji – ale czy wstąpienie do Spółki Wodnej jest jedyną możliwością działania Gminy? Czy zapis wniosku nie mógłby być inny – jak uzdrowić działalność Spółki?

Z-ca Burmistrza T. Rychły wyjaśnił: gdyby Gmina – jako członek Spółki – wpłacała do Spółki składki, ich wykorzystanie byłoby niejasne, gdyż Spółka działa na terenie 9 gmin. Tymczasem nasza Gmina corocznie przeznacza 20.000,- zł w budżecie na meliorację (rowy). Środków tych nie przelewamy do Spółki, lecz finansujemy konkretne, wykonane roboty.

Przewodniczący H. M. Sosna zaproponował przeredagowanie wniosku komisji na np.: „Czynić próby wsparcia działalności Spółki Wodnej przez jej dofinansowanie z budżetu Gminy” – aby wniosek ten mógł być jednocześnie wnioskiem do budżetu (na czyszczenie rowów melioracyjnych) na przyszły rok.

Radny S. Ochodek zwrócił się do Burmistrza oraz do dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strumieniu w sprawie budowy cmentarza komunalnego w Zabłociu: obiecano, że roboty będą prowadzone, tymczasem przywieziono kamień – i nic się nie robi. W budżecie jest 50.000,- zł na budowę cmentarza, a zima się zbliża – więc może inna firma by lepiej wykonała te roboty?

Radny K. Wójtowicz poddał pod rozwagę możliwość likwidacji zadaszonego tarasu przy Szkole Podstawowej w Strumieniu (elementy zadaszenia można by użyć np. jako zadaszenie nad stojakami dla rowerów).

Przewodniczący H. M. Sosna podał dodatkowe informacje i komunikaty:

- do Biura Rady wpłynęło pismo Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Koło w Strumieniu dotyczące przeniesienia słupa granicznego,

- w dniu 2 września br. na stadionie sportowym w Strumieniu odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłkarski  Seniorów o Puchar Przyjaźni,

- w dniu 8 września br. w Warszawie odbędzie się Kongres Gmin Wiejskich,

- w dniu 9 września br. w Drogomyślu odbędzie się Spartakiada Rekreacyjna gminy Strumień,

- w dniu 10 września br. w Drogomyślu odbędą się Dożynki Gminne,

- w dniu 16 września br. w Goleszowie odbędzie się IV Turniej Strzelecki Samorządowców Ziemi Cieszyńskiej,

- w dniu 19 września br. odbędzie się posiedzenie doraźnej Komisji do wyłonienia kandydatów do wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Strumień” oraz kandydata do Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej „Srebrna Cieszynianka” przyznawanych z okazji Święta Niepodległości.

Przewodniczący H. M. Sosna – w związku z kończącą się kadencja Rady – omówił propozycję zwołania uroczystej sesji Rady, na której zostałyby wręczone wyróżnienia „Zasłużony dla sołectwa/ miasta” i „Zasłużony dla Gminy Strumień” (lub pozostawienie wręczenia wyróżnień nowej Radzie).

Radny M. Janik oraz radny K. Wójtowicz wypowiedzieli się za zorganizowaniem uroczystej sesji, tak jak w poprzednich latach, aby ranga tego wyróżnienia została zachowana.

Ustalono, że wyróżnienia zostaną wręczone na uroczystej sesji obecnej Rady w październiku br.

 

ad. 19.

 

Przewodniczący H. M. Sosna dziękując wszystkim zebranym – zakończył obrady XLVIII sesji Rady Miejskiej w Strumieniu (o godz. 1915) słowami „zamykam XLVIII sesję Rady Miejskiej w Strumieniu”.

Zapis dźwiękowy obrad sesji Rady Miejskiej w Strumieniu stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Protokołowała: Janina Wyleżuch

                                               Przewodniczący

mgr inż. Henryk M. Sosna