Uchwała Nr XLVI.385.2014

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 31 marca 2014 r.

 

 

w sprawie poparcia rezolucji rybaków stawowych przeciwko planom wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb w naszym kraju

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.) – na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strumieniu - Rada Miejska w Strumieniu, po zapoznaniu się z treścią „Rezolucji rybaków zgromadzonych na ogólnopolskiej konferencji w Krakowie w dniu 31.01.2014 r.

 

uchwala:

 

§ 1

 

Rada Miejska w Strumieniu zgadza się ze wszystkimi jej argumentami i popiera w całości rezolucję rybaków stawowych, zgodnie z załączonym uzasadnieniem.

 

§ 2

 

Rada Miejska w Strumieniu stoi jednocześnie na stanowisku, że skutki ewentualnego wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb, w tym głównie karpi, byłyby bardzo negatywne społecznie, gospodarczo, a także dla środowiska naturalnego.

 

§ 3

 

Zobowiązuje się Burmistrza Strumienia do przesłania niniejszego stanowiska Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i parlamentarzystom z Województwa Śląskiego.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ

 


 

Uzasadnienie

do uchwały Nr XLVI.385.2014

Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 31 marca 2014 r.

w sprawie poparcia rezolucji rybaków stawowych przeciwko planom wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb w naszym kraju

 

 

 

Rada Miejska zdaje sobie sprawę, że w sytuacji, gdy większość polskiego społeczeństwa w okresie bezpośrednio poprzedzającym Wigilię preferuje tradycyjne zakupy Żywych karpi, wprowadzenie regulacji zakazujących tej formy sprzedaży, byłoby szkodliwe społecznie. Trzeba wziąć pod uwagę, że ubijanie karpi w obrębie stanowisk handlowych, jak chciałby inicjator zmian prawnych, spowoduje kilkukrotne spowolnienie tempa sprzedaży, co w przypadku karpi, sprzedawanych najczęściej w ciągu zaledwie kilku przedświątecznych dni, skutkowałoby znacznym spadkiem poziomu sprzedaży. W tej sytuacji powstałoby ogromne ryzyko niesprzedania znacznej części produkcji przez polskie gospodarstwa rybackie, a w konsekwencji zachwianie podstawami ich ekonomiki. To zaś ma bezpośrednie przełożenie na poziom zatrudnienia w gospodarce rybackiej, najczęściej funkcjonującej na terenach wiejskich o dużym poziomie bezrobocia. Od dobrej kondycji firm rybackich zależy także dobrobyt podmiotów dostarczających dla nich pasze, nawozy, maszyny i inne środki produkcji. Nie można też pominąć faktu, że stawy, kanały, urządzenia hydrotechniczne, które wchodzą w skład stawów rybnych, spełniając lokalnie znaczącą rolę retencyjną i przeciwpowodziową, są utrzymywane przez rybaków z własnych, wypracowanych ze sprzedaży głównie karpi, środków. Od powodzenia ekonomicznego gospodarstw rybackich i tym samym utrzymania całej infrastruktury wodnej, zależy także stan przyrody na stawach karpiowych, które bardzo często należą do  obszarów objętych ochroną Natura 2000. Ponadto warto zauważyć, że klienci, którzy zamierzają kupić karpie przetworzone, już obecnie mają taką możliwość ze względu na systematyczny rozwój przetwórstwa rybnego.

 

Przewodniczący Rady

Czesław GREŃ