- p r o j e k t -

 

Uchwała Nr XX.       .2016

Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 25 maja 2016 r.

  

w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

 

Na podstawie art. 7  ust. 1  pkt 3, art. 18 ust. 2  pkt 15, art. 40 ust. 1  i art. 41 ust. 1  ustawy z dnia 8  marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446) i art. 6l ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016r., poz. 250), po konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3  ust. 3  ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Rada Miejska w Strumieniu

uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczana będzie przez właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, bez wezwania, z dołu, w łącznej wysokości za trzy miesiące kalendarzowe, w terminach:

1) za I kwartał do 30 marca,

2) za II kwartał do 30 czerwca,

3) za III kwartał do 30 września,

4) za IV kwartał do 30 grudnia,

każdego roku.

2. Wysokość stawki opłaty, o której mowa w ust. 1  określa odrębna uchwała.

§ 2. Właściciele nieruchomości uiszczają opłatę w kasie Urzędu Miejskiego w Strumieniu lub przelewem na indywidualny rachunek bankowy.

§ 3.  Traci moc Uchwała Nr XXIX.251.2012 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 21 grudnia 2012r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (t.j. Dz.Urz. Woj. Śląskiego z 2014, poz. 2186, ze zm.).

§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strumienia.

§ 5. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca  2016r.

 

 


Uzasadnienie do projektów uchwał dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie Strumień

 

    Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dniem 31 lipca br. gminne uchwały regulujące system gospodarowania odpadami komunalnymi utracą moc. Rada Miejska w Strumieniu zobowiązana jest do podjęcia nowych uchwał w następujących sprawach:

-       Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Strumień,

-      określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomość i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

-      rodzaju dodatkowych usług świadczonych przez Gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, sposobu ich świadczenia oraz wysokości cen za te usługi,

-      określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Dostosowano brzmienie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Strumień do wymogów nowelizacji ustawy m.in. poprzez:

- zmianę nazewnictwa rodzajów odpadów komunalnych podlegających selektywnej zbiórce,

- określenie, że pojemniki na odpady zmieszane muszą spełniać wymagania Polskich Norm, (m.in. posiadać uchwyty umożliwiające podniesienie ich przez instalację pojazdu przedsiębiorcy odbierającego odpady),

- zmianę wymogów co do częstotliwości pozbywania się nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych nie rzadziej niż raz na kwartał (do tej pory obowiązywał zapis nie rzadziej niż raz na dwa miesiące),

- dookreślenie, że odległość pomiędzy miejscami ustawienia koszy/pojemników w terenach zabudowanych z urządzonym chodnikiem nie może przekraczać 500m.

W uchwale w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomość i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zniesiono limit odpadów zmieszanych, które mogą oddawać właściciele nieruchomości (dotychczas limit ten wynosił do 100 litrów miesięcznie na osobę, po nowelizacji rada gminy nie może limitować ilości tych odpadów). Wprowadzono również tryb zgłaszania do Urzędu Miejskiego tzw. reklamacji przez mieszkańców w przypadku niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady bądź prowadzącego PSZOK (pisemnie, telefonicznie bądź poprzez e-mail, w terminie 5 dni roboczych licząc od daty wystąpienia zdarzenia).

Dostosowano brzmienie uchwały w sprawie rodzaju dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz wysokości cen za te usługi do regulacji w sprawie limitów oddawanych odpadów.

W uchwale w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dookreślono – zgodnie z wymogami ustawy – że miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczana będzie z dołu.

Biorąc powyższe pod uwagę, w szczególności konieczność dostosowania brzmienia uchwał do aktualnego stanu prawnego, niniejszym przedkłada się projekty w/w uchwał dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi, celem ich podjęcia przez Radę Miejską w Strumieniu.