Uchwała Nr XXIV.208.2016
Rady Miejskiej w Strumieniu

z dnia 27 września 2016 r.

w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza polegających na wymianie źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie gminy Strumień

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446) i art. 400a ust. 1 pkt 21 oraz art. 403 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2016 r. poz. 672, z późn. zm.), po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi –  na wniosek Burmistrza Strumienia - Rada Miejska w Strumieniu

uchwala:

§ 1. Koszty inwestycji służących ochronie powietrza polegających na wymianie źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie gminy Strumień mogą być dofinansowane z budżetu Gminy Strumień, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej uchwale.

§ 2. Zasady udzielania i rozliczania dotacji określa "Regulamin dofinansowania ze środków budżetu Gminy Strumień wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych położonych na terenie gminy Strumień", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strumienia.

§ 4. Traci moc Uchwała Nr XIII/117/2011 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 28 października 2011 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza polegających na wymianie źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Strumień.

§ 5. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

 

 

 

 Załącznik do Uchwały Nr XXIV.208.2016
Rady Miejskiej w Strumieniu
z dnia 27 września 2016 r.

REGULAMIN
DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW BUDŻETU GMINY STRUMIEŃ WYMIANY ŹRÓDEŁ CIEPŁA W BUDYNKACH MIESZKALNYCH POŁOŻONYCH  NA TERENIE GMINY STRUMIEŃ

I. Postanowienia wstępne

§ 1. 1. Inwestor – osoba fizyczna, posiadacz (właściciel lub najemca) budynku lub lokalu mieszkalnego zlokalizowanego na terenie gminy Strumień, z wyłączeniem budynków i  lokali wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

2. Budynek mieszkalny – budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, którego podstawową funkcją jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jego właściciela (najemcy), stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie samodzielnych lokali mieszkalnych. Na potrzeby niniejszego Regulaminu za budynek uznaje się również lokal mieszkalny, jeżeli posiada samodzielne źródło ciepła.

3. Stare źródło ciepła – niskowydajne i nieekologiczne źródło ciepła – kocioł na paliwo stałe będący źródłem grzewczym instalacji centralnego ogrzewania (c.o.), nie spełniający wymagań normy PN-EN 303 – 5:2012 w zakresie granicznych wartości emisji zanieczyszczeń i sprawności cieplnej oraz inne źródła ciepła z możliwością spalania odpadów stałych służące do ogrzewania budynku.

4. Nowe źródło ciepła – ekologiczne i wysokosprawne źródło ciepła takie jak: kocioł na paliwo stałe (węgiel kamienny lub biomasę), kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł elektryczny, spełniające wymogi, o których mowa w § 2 ust. 5.

5. Regulamin – Regulamin dofinansowania ze środków budżetu Gminy Strumień wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych położonych na terenie gminy Strumień

II. Kryteria wyboru inwestycji do wsparcia w formie dotacji celowej

§ 2. 1. Regulamin określa zasady przyznawania dofinansowania kosztów inwestycji w zakresie wymiany źródeł ciepła, polegającej na zainstalowaniu w miejsce dotychczasowego starego źródła ciepła, nowego źródła ciepła zabudowanego w sposób trwały.

2. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest rzeczywiste ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez likwidację w budynku lub w lokalu wszystkich tradycyjnych palenisk i zainstalowanie nowego źródła ciepła. Likwidacja nie dotyczy kominków, pieców kaflowych wykorzystanych jako piece akumulacyjne oraz pieców objętych opieką konserwatora zabytków w przypadku gdy piece te nie są połączone z przewodem kominowym.

3. W celu uzyskania dofinansowania, Inwestor zobowiązany jest zrealizować inwestycję, o której mowa w ust. 1 zgodnie z warunkami niniejszego Regulaminu.

4. Za koszt kwalifikowany inwestycji, o których mowa w ust. 1, uznaje się koszt zakupu nowego źródła ciepła wraz z aparaturą towarzyszącą (urządzeniem sterującym, pompą obiegową, zaworami) i koszt montażu. W przypadku kotła gazowego kwalifikowany będzie także koszt zakupu wkładu kominowego i wykonania przyłącza gazu.

5. Nowe źródło ciepła musi spełniać następujące wymagania:

1) posiadać oznakowanieCE potwierdzające zgodność wyrobu z wymaganiami obowiązujących przepisów o systemie oceny zgodności;

2) w przypadku źródeł ciepła opalanych paliwem stałym (węglem kamiennym lub biomasą):

a) spełniać wymogi 5 klasy według kryteriów zawartych w normie PN-EN 303-5:2012 "Kotły grzewcze - Cześć 5. Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW - Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie",

b) posiadać certyfikat (lub sprawozdanie z przeprowadzonych badań) jednostki akredytowanej przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA), potwierdzający spełnienie przez urządzenie wymagań, o których mowa w ppkt a) zarówno w zakresie sprawności cieplnej, jak i granicznych wartości emisji zanieczyszczeń,

c) być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących);

3) być fabrycznie nowe;

4) nie posiadać drugiego (w tym również awaryjnego) paleniska (rusztu), ani elementów umożliwiających jego zamontowanie.

6. Dofinansowanie, o którym mowa w niniejszym Regulaminie, przyznaje się tylko raz dla danego budynku lub lokalu.

7. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów związanych z opracowaniem niezbędnych projektów, uzgodnień, pozwoleń, zgłoszeń itp.

8. Dofinansowanie nie może dotyczyć budynków lub lokali objętych dofinansowaniem na podstawie regulaminu obowiązującego przed wejściem w życie niniejszego Regulaminu.

9. Dofinansowania nie przyznaje się na wymianę istniejącego ekologicznego systemu ogrzewania:

a) zasilanego paliwem stałym, spełniającego wymagania normy PN-EN 303–5:2012 w zakresie granicznych wartości emisji zanieczyszczeń i sprawności cieplnej,

b) zasilanego paliwem gazowym,

c) zasilanego paliwem olejowym,

d) zasilanego energią elektryczną.

10. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów zakupu i montażu przenośnych urządzeń grzewczych.

11. Dofinansowaniu nie podlega wymiana kotłów gazowych, olejowych i elektrycznych na kotły opalane paliwem stałym.

12. Dofinansowaniu nie podlegają instalacje źródeł ciepła w budynkach nowo wybudowanych  lub będących w trakcie budowy (tj. nie oddanych do użytkowania), w których nie było dotychczas zainstalowanego źródła ciepła.

III. Tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji celowej

§ 3. 1. Wszczęcie procedury o udzielenie dotacji następuje na podstawie złożonego przed przystąpieniem do realizacji inwestycji pisemnego wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu wraz z załącznikami wymienionymi w ust. 6.

2. Termin składania wniosków ogłasza się na stronie internetowej gminy, w prasie lokalnej oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Strumieniu.

3. Kompletne wnioski, właściwie wypełnione i zawierające wszystkie niezbędne załączniki będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu do Urzędu Miejskiego w Strumieniu, aż do wyczerpania posiadanych na ten cel środków finansowych w danym roku budżetowym.

4. Niekompletne wnioski podlegają rozpatrzeniu po uzupełnieniu braków.

5. W przypadku złożenia wniosków po terminie określonym w ust. 2 lub po wyczerpaniu kwoty  środków finansowych przewidzianych w danym roku w budżecie Gminy na ten cel, wnioski pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się wnioskodawcę.

6. Do wniosku o udzielenie dofinansowania Inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) dokument poświadczający, że jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości, a dla nieruchomości dla na której nie została urządzona księga wieczysta - aktualne wyrysy i wypisy z operatu ewidencyjnego, wydane przez właściwy organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków); w przypadku nieujawnienia budynku mieszkalnego w księdze wieczystej - oświadczenie, że nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalnym; lub

2) dokument poświadczający, że jest dzierżawcą, najemcą lub użytkownikiem nieruchomości budynkowej lub lokalowej (umowa dzierżawy, najmu, użytkowania bądź użyczenia wraz ze zgodą właściciela nieruchomości na realizację inwestycji finansowanej  ze środków budżetu Gminy oraz dokumenty wymienione w pkt 1), dot. właściciela; lub

3) dokument poświadczający, że jest spadkobiercą uprawnionym do dziedziczenia i dokumenty wymienione w pkt 1); lub

4) oświadczenie o braku uregulowania stanu prawnego nieruchomości; w takim przypadku wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć zgodę wszystkich uprawnionych na realizację inwestycji i na wypłatę całości dofinansowania na rzecz wnioskodawcy oraz dokumenty wymienione w pkt 1).

7. Zatwierdzony wniosek stanowi podstawę do zawarcia z Inwestorem umowy o udzielenie dofinansowania ze środków budżetu Gminy Strumień.

8. Umowa określa w szczególności:

a) strony umowy,

b) przedmiot umowy,

c) kwotę dotacji,

d) termin realizacji przedmiotu umowy,

e) sposób rozliczenia,

f) tryb kontroli nieruchomości Inwestora w zakresie robót związanych z wymianą urządzenia grzewczego,

g) przesłanki zobowiązujące Inwestora do zwrotu udzielonej dotacji.

9. Po zrealizowaniu inwestycji, celem wypłaty dotacji ze środków budżetu Gminy Strumień, Inwestor przedkłada w Urzędzie Miejskim zgłoszenie zakończenia inwestycji, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu, wraz z następującymi dokumentami:

a) oryginał imiennego dokumentu - faktury VAT (rachunku) za zakup i zainstalowanie nowego źródła ciepła, zawierający informacje obejmujące firmę producenta, typ oraz cenę urządzenia, który po odnotowaniu na nim wysokości przyznanego dofinansowania podlega zwrotowi. W przypadku jeżeli na fakturze lub rachunku wykazany jest montaż kotła wraz z instalacją, należy przedłożyć odrębny dokument potwierdzony przez przedsiębiorcę lub dostawcę - specyfikację do faktury lub rachunku pozwalającą na identyfikację poszczególnych wydatków,

b) imienny dokument potwierdzający przekazanie starego źródła ciepła do likwidacji (zezłomowania), wystawiony przez uprawnionego przedsiębiorcę; nie dotyczy pieca kaflowego,

c) protokół odbioru końcowego podpisany przez Inwestora i wykonawcę robót wraz z oświadczeniem o prawidłowości wykonania robót zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu

10. Oprócz załączników wymienionych w ust. 9, należy dołączyć następujące dokumenty, w zależności od zrealizowanej inwestycji:

a) deklarację zgodności nowego źródła ciepła z wymaganiami, o których mowa w § 2 ust. 5 pkt 1),

b) certyfikat energetyczno-emisyjny lub sprawozdanie z przeprowadzonych badań nowego źródła ciepła o którym mowa w § 2 ust. 5 pkt 2) ppkt b).

IV. Sposób rozliczania dotacji celowej

§ 4. 1. Rozliczenie dotacji celowej odbywa się na podstawie umowy, o której mowa w § 3 ust. 7.

2. Dotacja przekazywana będzie w formie zwrotu Inwestorowi części poniesionych i udokumentowanych kosztów inwestycji, po jej zakończeniu.

3. Wypłata dotacji nastąpi po:

a) dostarczeniu przez wnioskodawcę kompletu dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 9 i 10,

b) przeprowadzeniu przez pracownika Urzędu Miejskiego w Strumieniu oględzin zrealizowanej inwestycji i potwierdzeniu protokołem, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do Regulaminu, zgodności realizacji z zapisami niniejszego Regulaminu.

4. W każdym roku kalendarzowym na dofinansowanie inwestycji wymienionych w § 2 ust. 1 przeznacza się kwotę, której wysokość ustalana jest w uchwale budżetowej Rady Miejskiej w Strumieniu.

5. Kwota dotacji wyliczana jest na podstawie przedstawionej przez Inwestora faktury (rachunku) za wykonanie prac, o których mowa w § 2 ust. 1 i stanowić może do 50% łącznej wysokości poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż: 4.000 zł.

6. Dotacją nie są objęte inwestycje zrealizowane  przed datą podpisania umowy pomiędzy Gminą Strumień a Inwestorem. Dniem  uprawniającym do otrzymania dotacji jest dzień zakończenia inwestycji, potwierdzony protokołem odbioru końcowego, o którym mowa w § 3 ust. 9 pkt c)

7. W przypadku nie spełnienia przez Inwestora wymagań określonych w § 3 ust. 9 i 10 dofinansowanie nie będzie udzielone.

§ 5. 1. Inwestor zobowiązany jest do umożliwienia upoważnionym przez Gminę osobom przeprowadzenia kontroli nieruchomości w zakresie wszelkich danych objętych wnioskiem. Kontrola może być prowadzona w szczególności w celu potwierdzenia występowania starego źródła ciepła, a przed dokonaniem wypłaty kwoty dotacji, w zakresie wykonanych prac związanych z wymianą urządzenia grzewczego.

2. Zobowiązanie Inwestora określone w ust. 1 obejmuje także okres 5 lat od daty wykonania inwestycji (odbioru robót).

V. Postanowienia końcowe

§ 6. Dotacja podlega zwrotowi, jeżeli w okresie 5 lat od daty wykonania inwestycji (odbioru robót) Inwestor usunie (zdemontuje lub odłączy) nowe źródło ciepła lub zaprzestanie korzystania z paliw ekologicznych właściwych dla nowego źródła ciepła i powróci do ogrzewania paliwem w poprzednim systemie.

 

 

Przewodniczący Rady

Czesław Greń