Zarządzenie Nr 648.2016

Burmistrza Strumienia

z dnia 28 października 2016 r.

 

 

w sprawie procedury kierowania osób uzależnionych, będących mieszkańcami gminy Strumień, na leczenie odwykowe przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strumieniu

 

 

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487, z późn. zm.) Burmistrz Strumienia

 

zarządza, co następuje:

 

§ 1

 

Ustalam procedurę kierowania osób uzależnionych, będących mieszkańcami gminy Strumień na leczenie odwykowe przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strumieniu, określoną w załączniku do niniejszego zarządzenia.

 

§ 2

 

Wykonanie zarządzenia powierza się Przewodniczącemu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strumieniu.

 

§ 3

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 


Załącznik

do Zarządzenia Nr 648.2016

Burmistrza Strumienia

z dnia 28 października 2016 r.

 

 

Procedura

kierowania osób uzależnionych, będących mieszkańcami gminy Strumień

na leczenie odwykowe przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strumieniu

 

 

I.   Wstęp

 

Procedura kierowania osób uzależnionych, będących mieszkańcami gminy Strumień na leczenie odwykowe regulowana jest przez przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487).

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strumieniu mieści się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Strumieniu, przy ulicy Rynek 4. W ramach działań Komisji funkcjonuje Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, czynny w każdy czwartek, w godzinach od 7.3o do 9.3o dla osób mających problemy z nadużywaniem napojów alkoholowych, jak i członków ich rodzin.

Komisja przyjmuje wnioski o podjęcie działań wobec osoby nadużywającej alkoholu, zarówno od osób prywatnych, jak i instytucji.

 

II.   Słowniczek:

 

1)    MKRPA - Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strumieniu,

2)    ustawa - ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,

3)    przesłanki – art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,

4)    sąd – Sąd Rejonowy w Cieszynie,

5)    rozmowa – rozmowa interwencyjno-motywacyjna,

6)    badanie przez biegłych – badanie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, przeprowadzane przez biegłego psychiatrę oraz biegłego psychologa, wpisanych na listę biegłych przy Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej,

7)    wniosek do sądu – wniosek o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,

8)    opinia – opinia psychiatryczno-psychologiczna w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

 

III.Przebieg procedury.

 

1.  Zgłoszenie do MKRPA

 

1.1.Aby zgłosić osobę, nadużywającą alkoholu do MKRPA, należy złożyć pismo/wniosek, w którym osoba prywatna, bądź instytucja zawiera informacje dotyczące problemu alkoholowego, w szczególności wskazuje co najmniej jedną przesłankę, wynikającą z art. 24 ustawy, który stanowi cyt.:

 

„Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.”

 

1.2.Przesłanki, wynikające z art. 24 ustawy to:

a)  rozkład życia rodzinnego,

b)  demoralizacja nieletnich,

c)  systematyczne zakłócanie, spokoju lub porządku publicznego,

d)  uchylanie się od pracy.

1.3.Złożenie pisma/wniosku rozpoczyna procedurę kierowania osób uzależnionych, będących mieszkańcami gminy Strumień na leczenie odwykowe.

1.4.W przypadku, gdy pismo/wniosek nie zawiera informacji na temat wystąpienia przesłanek, MKRPA podejmuje działania w celu uzyskania szczegółowych informacji poprzez zwrócenie się do instytucji zgłaszającej lub zaproszenie osoby zgłaszającej.

1.5.W przypadku, gdy podczas prowadzenia postępowania przez MKRPA wpłynie ponownie pismo/wniosek dotyczące tej samej osoby, wówczas pismo/wniosek zostaje dołączone do akt tej sprawy.

 

2.  Działania podejmowane wobec osoby zgłoszonej do MKRPA

 

2.1.MKRPA wyznacza termin pierwszej rozmowy do 45 dni od daty zgłoszenia.

2.2.Zaproszenie na rozmowę wysyłane jest w terminie co najmniej 7 dni przed ustalonym posiedzeniem MKRPA.

2.3.Zaproszenia wysyłane są zawsze listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i są dwukrotnie awizowane przez pocztę.

 

3.  Postępowanie, gdy osoba zapraszana zgłasza się na rozmowę

 

3.1.Rozmowę prowadzi co najmniej dwuosobowy skład MKRPA. Rozmowa z osobą, zgłoszoną trwa średnio 15 minut.

3.2.Rozmowy z osobami zgłoszonymi prowadzą członkowie MKRPA, którzy posiadają przeszkolenie w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz kompetencje do motywowania do zmiany postępowania.

3.3.Członkowie MKRPA informują o wpłynięciu wniosku i celu spotkania.

3.4.Podczas rozmowy osoba jest motywowana do zmiany postępowania, w tym do zgłoszenia się do podmiotu leczniczego, celem zdiagnozowania i ewentualnego podjęcia leczenia odwykowego. Wspólnie z osobą tworzony jest plan pomocy dla osoby zaproszonej.

3.5.Osobie zaproszonej przedstawiona zostaje dodatkowo propozycja miejsc pomocy na terenie Gminy.

3.6.Jeżeli osoba zaproszona podejmie decyzję o dobrowolnym zgłoszeniu do podmiotu leczniczego w terminie 14 dni, zobowiązuje się do niezwłocznego dostarczenia pisemnego poświadczenia o rozpoczęciu leczenia, w przypadku zdiagnozowania uzależnienia od alkoholu, bądź informacji o jego niewystępowaniu.

3.7.MKRPA ponownie zaprasza osobę zgłoszoną po 6 miesiącach celem zweryfikowania informacji o kontunuowaniu leczenia odwykowego.

3.8.Niedopełnienie powyższego obowiązku lub przerwanie leczenia powoduje, że MKRPA kieruje osobę na badanie przez biegłych, a następnie kieruje wniosek do sądu o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

 

4.  Postępowanie, gdy osoba zapraszana nie zgłasza się na rozmowę

 

4.1.MKRPA ustala termin drugiej rozmowy do 45 dni od daty pierwszej rozmowy. Ponownie zostaje wysłane zaproszenie w terminie co najmniej 7 dni przed ustalonym posiedzeniem MKRPA wraz z informacją, iż w przypadku nie stawienia się na rozmowę do MKRPA, zostanie skierowany do sądu wniosek o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

4.2.Jeżeli osoba zgłoszona nie stawi się dwukrotnie, za trzecim razem wysyła się skierowanie na badanie przez biegłych w terminie do 30 dni od ustalonego terminu drugiej rozmowy.

4.3.MKRPA w przypadku otrzymania opinii lub informacji o niezgłoszeniu się na badanie kieruje w terminie 30 dni wniosek do sądu o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

 

5.  Postepowanie, gdy osoba zapraszana nie zgłasza się na żadną rozmowę oraz na badanie przez biegłych

 

5.1.Jeżeli osoba zgłaszana do MKRPA nie stawia się na żadną rozmowę, ani przed MKRPA, ani na badanie przez biegłych, a zebrane informacje wskazują na występowanie co najmniej jednej przesłanki, wówczas MKRPA kieruje wniosek do sądu o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu w terminie do 30 dni od daty wpływu informacji od biegłych o niestawieniu się na badanie.

 

6.  Zakończenie postępowania

 

6.1.Zakończenie postępowania przez MKRPA następuje w przypadku stwierdzenia braku przesłanek lub niewystępowania uzależnienia od alkoholu, zmiany miejsca zamieszkania (inna gmina), ciężkiej lub długotrwałej choroby niepozwalającej na podjęcie leczenia, bądź zgonu osoby zgłoszonej.