Protokół Nr 24.2020

wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Komunalnej, Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej

odbytego w dniu 28 stycznia 2020 r.

 

Obecni: wg załączonej listy obecności. Posiedzenie Komisji rozpoczęło się o godz. 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strumieniu.

 

Porządek obrad:

1.    Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.

2.    Prezentacjazałożeń i procesu wdrażania Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Strumień na lata 2014-2022.

3.    Spotkaniez przedstawicielami Kół Łowieckich polujących na terenie gminy Strumień - zaproszeni przedstawiciele Kół Łowieckich: „Chybie” w Chybiu i „Jastrząb” Pruchna.

4.    Rozpatrzeniemateriałów na XVII sesję Rady Miejskiej w Strumieniu:

5.    Informacje, wolne głosy i wnioski.

6.    Zakończenie.

 

Przebieg obrad:

 

ad. 1.

 

Posiedzenie Komisji otworzył i posiedzeniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Budżetu – Jarosław Szast, przywitał członków Komisji oraz stwierdził, że obrady są prawomocne, gdyż w posiedzeniu uczestniczy 10 członków Komisji Budżetu na 11 osobowy skład Komisji, 6 członków Komisji Oświaty na 7 osobowy skład Komisji i 8 członków Komisji Rolnictwa na 8 osobowy skład Komisji.

W posiedzeniu uczestniczyli również: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Zastępca Burmistrza Włodzimierz Cybulski, Skarbnik Strumienia Maria Kłósko, Sekretarz Strumienia Daniela Kula, autor projektu Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Strumień, przedstawiciele Kół Łowieckich: „Chybie” w Chybiu i „Jastrząb” Pruchna, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciel lokalnej prasy „Nowej Formacji”.

 

ad. 2.

 

Pan … zaprezentowałzałożenia i proces wdrażania Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Strumień na lata 2014-2022 w formie prezentacji multimedialnej. Przedstawił radnym czym jest strategia, jaka jest jej rola w zarządzaniu rozwojem lokalnym, o metodyce, głównych rozstrzygnięciach strategicznych i wynikach prac monitoringowych.

Burmistrz A. Grygierek stwierdziła, że musimy się zastanowić, czy jeszcze w bieżącej kadencji będziemy rozpoczynać prace nad nową Strategią, czy zostawimy to zadanie na następną kadencję.

Kierownik E. Kuboszek-Owsiany stwierdziła, że nowy okres programowania przed nami. Strategia musi być spójna z wszystkimi nadrzędnymi dokumentami. Musimy zdecydować kiedy przystępujemy do przygotowania nowej Strategii.

Pan … zaproponował, że można rozpocząć prace diagnostyczne nad Strategią.

Radny S. Świtała zapytał jak wyglądał dobór grup młodzieży do prac nad Strategią?

Burmistrz A. Grygierek wyjaśniła, że były to otwarte spotkania w Strumieniu, do prac nad Strategią angażowana była młodzież gimnazjalna.

Burmistrz A. Grygierek zaproponowała, że na koniec września lub początek października br. przygotowane zostaną propozycje nowych projektów, które należałoby wprowadzić do Strategii. Po zapoznaniu się z tą informacją zdecydujemy, czy w 2021 roku Strategię zaktualizujemy, czy przystąpimy do prac nad nowym dokumentem.

Przewodniczący Rady C. Greń stwierdził, że należałoby przygotować nową Strategię, gdyż jest to ważny dokument, wprowadzanie zmian nie jest dobrym rozwiązaniem.

Przewodniczący Komisji J. Szast zaproponował, aby w 2021 roku rozpocząć prace nad nową Strategią.

Radny B. Wawrzyczek zaproponował, aby w pierwszej kolejności przygotować Plany Odnowy Miejscowości i na ich podstawie przygotowywać Strategię.

Burmistrz A. Grygierek wyjaśniła, że w pierwszej kolejności musi być uchwalony dokument wyższej rangi, czyli strategia rozwoju gminy, a dopiero na jej podstawie mogą być przygotowane dokumenty niższej rangi, czyli plany odnowy miejscowości.

Kierownik E. Kuboszek-Owsiany wyjaśniła, że w tej chwili przy występowaniu z wnioskami o środki zewnętrzne nie jest wymagane posiadanie planów odnowy miejscowości. We wcześniejszych okresach programowania dokument ten był wymagany obligatoryjnie przy składaniu wniosków.

 

ad. 3.

 

Spotkaniez przedstawicielami Kół Łowieckich polujących na terenie gminy Strumień. Na wspólne posiedzenie Komisji zaproszono przedstawicieli Kół Łowieckich: „Chybie” w Chybiu i „Jastrząb” w Pruchnej.

Przewodniczący Komisji S. Balas zapytał ile kół łowieckich poluje na terenie Gminy?

Prezes … wyjaśnił, ze na terenie gminy Strumień polują cztery koła łowieckie: „Bażaniec” z Czechowic- Dziedzic, „Jastrząb” w Pruchnej, „Remiza” Pawłowice i „Chybie” w Chybiu.

Prezes … poinformował, że można polować w odległości 150 m od zabudowań mieszkalnych (zwiększono tę odległość, ponieważ wcześniej było to 100 m). Nie strzelamy w stronę budynków. Myśliwi podczas polowań starają się zachować jeszcze większe odległości.

Przewodniczący Komisji S. Balas zapytał o wyłączenie swojego gospodarstwa, czy posesji z terenu polowań?

Prezes … wyjaśnił, że wniosek o wyłączenie swojej posesji z terenu polowań składa się do Starostwa Powiatowego. Wyłączenie takie można zawrzeć od razu, z dnia na dzień. Natomiast zrezygnowanie z tego wyłączenia możliwe jest dopiero po zakończeniu roku myśliwskiego, czyli z dniem 31 marca. Ważne jest to, że w przypadku wyłączenia nieruchomości z polowań nie można starać się o odszkodowanie za straty, które spowoduje dzika zwierzyna na tym polu. Jeżeli na takiej nieruchomości padnie dzikie zwierzę, wtedy również na własny koszt trzeba je usunąć.

Radny J. Mazur zapytał, czy jest dużo takich wyłączeń gruntów z terenu polowań?

Prezes … wyjaśnił, że na terenie działania Koła Łowieckiego w Pruchnej nie ma takich wyłączeń, natomiast na terenie działania Koła Łowieckiego z Chybia jest tylko jedno takie wyłączenie w Zabłociu.

Prezes … poinformował, że zniesiono okres ochronny dla dzika, na którego obecnie poluje się cały rok, kiedyś na lochy nie polowało się od 15 sierpnia do 15 stycznia. Można strzelać nawet do loch z małymi. Przepisy pozwalają na to, ale etyka myśliwego nie. Myśliwi z prucheńskiego Koła odstrzeliwują rocznie około 40-50 dzików, natomiast w Chybiu około 60.

Prezes … poinformował też, że koła łowieckie działają praktycznie bez dotacji, tylko ze składek własnych i wpływów ze sprzedaży ubitej zwierzyny.

Przewodniczący Rady C. Greń zapytał, czy na naszym terenie pojawiają się wilki?

Pan … odpowiedział, że na terenie gmin Chybie i Strumień nie ma wilków, są na terenach górskich w Brennej, Wiśle. U nas zdarzają się wilki przechodnie, ale typowo bytujących nie ma.

Pan … poinformował, że populacja bobrów przekroczyła w Polsce 130 tysięcy sztuk. Wyjaśnił, że można wystąpić do Wojewody o odstrzały redukcyjne tam gdzie jest problem z bobrami. Populacja łosia przekroczyła w Polsce 20 tysięcy sztuk, a optymalną ilością byłoby 5 tysięcy.

Przewodniczący Komisji J. Szast zapytał, co w przypadku kiedy samochód potrąci dzikie zwierzę? Czy można starać się o odszkodowanie?

Prezes … wyjaśnił, że o odszkodowanie w przypadku kolizji ze zwierzyną leśną jest bardzo trudno. Jeżeli przy drodze, na której doszło do wypadku jest znak ostrzegawczy „uwaga dzika zwierzyna” wtedy można próbować wystąpić o odszkodowanie do Skarbu Państwa.

Radny B. Wawrzyczek zapytał o niszczenie drobnego inwentarza przez lisy? Zapytał też o wystawianie tablic informacyjnych o trwającym polowaniu?

Prezes … wyjaśnił, że jest to nowy przepis, zawsze musimy informować o polowaniach i takie tablice są ustawiane na głównych duktach w lasach. Poinformował też, że lisów w naszych lasach jest dużo. Kiedyś ich naturalną selekcję  powodowała wścieklizna. Odkąd z samolotów zaczęto zrzucać szczepionki przeciw wściekliźnie populacja lisów bardzo wzrosła.

Prezes … poinformował też, że bytowanie gatunków chronionych wyłącza fragment danego terenu z polowań. W Pruchnej i w Bąkowie jest bocian czarny, co roku przybywają 3, 4 młode. Ponadto w Pruchnej występuje orzeł przedni i puchacz, zaś w Zaborzu bytuje orzeł bielik.

Przewodniczący Rady C. Greń zapytał gdzie trzeba zgłosić, że przy drodze jest padłe dzikie zwierzę?

Prezes … wyjaśnił, że jest wyłoniona firma, która jest odpowiedzialna za usuwanie padłej dzikiej zwierzyny z dróg. Informacje na ten temat można uzyskać w gminach.

Dodatkowych wyjaśnień w tym temacie udzieli Zastępca Burmistrza W. Cybulski.

Prezes … na zakończenie poprosił, aby myśliwych nie postrzegać jako intruzów przychodzących do lasu, aby odstrzelić zwierzę. Nasza działalność oparta jest na pasji. Myślistwo nie polega tylko na strzelaniu, w kołach prowadzona jest cała gospodarka łowiecka. Kupujemy ponad 20 ton kukurydzy oraz owies i siano do dokarmiania zwierząt. W lesie spędzamy dużo swojego prywatnego czasu, z czego 95% to praca, a tylko 5% to polowania, które są potrzebne, ponieważ regulacja populacji zwierzyny leśnej jest konieczna.

 

ad. 4.

 

Rozpatrzono materiały na XVII sesję Rady Miejskiej w Strumieniu zwołaną na dzień 30 stycznia br.:

a)  Na prośbę Przewodniczącej Komisji Oświaty, … - M. Krutyły projekt uchwały w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli na rok 2020 – przedstawiła Kierownik Referatu Edukacji Brygida Biegun.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

b)  Na prośbę Przewodniczącej Komisji Oświaty, … - M. Krutyły projekt uchwały w sprawie określenia średniej ceny jednostkowej paliwa w gminie Strumień na rok szkolny 2019/2020 – przedstawiła Kierownik Referatu Edukacji Brygida Biegun.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

c)  Na prośbę Przewodniczącej Komisji Oświaty, … - M. Krutyły projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Bielsko-Biała – przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

d)  Na prośbę Przewodniczącej Komisji Oświaty, … - M. Krutyły projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Cieszyńskiem - przedstawiła Burmistrz A. Grygierek.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

e)  Na prośbę Przewodniczącego Komisji Budżetu, … - J. Szasta projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Strumień na lata 2020-2030 – przedstawiła Skarbnik Maria Kłósko.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

f)   Na prośbę Przewodniczącego Komisji Budżetu, … - J. Szasta projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strumień na rok 2020 wraz z autopoprawką (brak wpisanej nazwy ostatniego zadania w załączniku wydatki inwestycyjne) – przedstawiła Skarbnik Maria Kłósko.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

g)  Na prośbę Przewodniczącego Komisji Budżetu, … - J. Szasta projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu – przedstawiła Skarbnik Maria Kłósko.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

h)  Na prośbę Przewodniczącego Komisji Budżetu, … - J. Szasta projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki na finansowanie inwestycji pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w  Bąkowie, Etap 1, część 2” – przedstawiła Skarbnik Maria Kłósko.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

i)   Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy stałych komisji Rady Miejskiej w Strumieniu na 2020 rok – przedstawił Przewodniczący Rady Czesław Greń.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

 

ad. 5.

 

W informacjach, wolnych głosach i wnioskach głos zabrali:

Przewodnicząca Komisji M. Krutyła stwierdziła, że od miesiąca nie ma rozkładów jazdy na przystanku autobusowym w Strumieniu na Rynku w kierunku Cieszyna, Bielska i Skoczowa.

Przewodniczący Rady C. Greń poinformował, że od Starosty Cieszyńskiego uzyskał informację, że Gminy wysłano pismo odpowiedź na wnioski dotyczące komunikacji, które zgłoszono przedstawicielom Starostwa Powiatowego na posiedzeniu wspólnym posiedzeniu Komisji 18 grudnia 2019 roku.

Zastępca Burmistrz W. Cybulski poinformował, że mamy w budżecie Gminy na 2020 r. zaplanowaną kwotę 100 000,00 zł na działania proekologiczne dla mieszkańców. Mamy uchwalone przez Radę Miejska dwa regulaminy dofinansowań do wymiany źródeł ciepła, jeden z dofinansowaniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a drugi ze środków budżetu Gminy.

Burmistrz A. Grygierek przedstawiła informację jak w poprzednich latach wyglądały w naszej Gminie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła.

Radny S. Świtała stwierdził, że nadal trzeba kontynuować dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła.

Radny B. Wawrzyczek poruszył sprawę ograniczenia możliwości korzystania z dofinansowań do wymiany źródeł ciepła, aby mieszkańcy korzystali tylko z jednego źródła.

Przewodniczący Rady C. Greń wyjaśnień, że tego typu ograniczeń nie możemy zamieszczać w uchwałach, Wojewoda uchyla takie zapisy.

Przewodniczący Rady C. Greń poddał pod głosowanie wniosek, aby uruchomić kwotę 100 000,00 zł z budżetu gminy na program dofinansowania do wymiany źródeł ciepła z regulaminem uchwalonym uchwałą Nr z dnia z dofinansowaniem 4 000,00 zł. W głosowaniu - „jednogłośnie” głosowało 15 radnych wniosek został przyjęty.

 

ad. 6.

 

Przewodniczący Komisji J. Szast zakończył posiedzenie Komisji o godz. 19.00.

 

Na tym protokół zakończono.

 

 

Protokołowała: Elżbieta Król

 

 

Przewodniczący Komisji Budżetu

Jarosław Szast

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty

Maria Krutyła

 

Przewodniczący Komisji Rolnictwa

Stanisław Balas