Protokół Nr 26.2020

wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Komunalnej, Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej

odbytego w dniu 9 marca 2020 r.

 

Obecni: wg załączonej listy obecności. Posiedzenie Komisji rozpoczęło się o godz. 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strumieniu.

 

Porządek obrad:

1.    Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.

2.    Rozpatrzeniemateriałów na XIX nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Strumieniu:

3.    Zakończenie.

 

Przebieg obrad:

 

ad. 1.

 

Posiedzenie Komisji otworzył i posiedzeniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Budżetu – Jarosław Szast, przywitał członków Komisji oraz stwierdził, że obrady są prawomocne, gdyż w posiedzeniu uczestniczy 8 członków Komisji Budżetu na 11 osobowy skład Komisji, 7 członków Komisji Oświaty na 8 osobowy skład Komisji i 4 członków Komisji Rolnictwa na 7 osobowy skład Komisji.

W posiedzeniu uczestniczyli również: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, Zastępca Burmistrza Włodzimierz Cybulski, Skarbnik Strumienia Maria Kłósko, Sekretarz Strumienia Daniela Kula, przedstawiciele Stowarzyszenia Śląski Ruch na Rzecz Rozwoju Kolei, o skróconej nazwie „Kolej na Śląsk” – Wiceprezesowie Wojciech Dinges i Jerzy Gościński, pracownicy Urzędu Miejskiego, mieszkańcy Gminy oraz przedstawiciel lokalnej prasy „Nowej Formacji”.

 

ad. 2.

 

Rozpatrzono materiał na XIX nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Strumieniu zwołaną na dzień 9 marca br.:

a)  Na prośbę Przewodniczącego Komisji Budżetu - J. Szasta projekt uchwały w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej nr 170 przez tereny Gminy Strumień– przedstawiła Burmistrz A. Grygierek. Poinformowała, że wystąpiła z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji w temacie przebiegu nowej linii kolejowej nr 170 przez tereny gminy Strumień. Uczestniczyła w spotkaniu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Katowicach, gdzie również omawiano ten temat. W miniony czwartek w godzinach od 16.00 do 20.00 w sołectwie Bąków odbyło się spotkanie konsultacyjne, które zostało bardzo profesjonalnie przygotowane przez mieszkańców Bąkowa. Na spotkaniu udzielana była fachowa pomoc w wypełnianiu formularzy konsultacyjnych oraz ich przyjmowanie. Wyjaśniła, że konsultacje przebiegu nowej linii kolejowej prowadzi inwestor, nie Gmina.

Wiceprezes W. Dinges poinformował, że uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej Podkomisji stałej ds. Transportu Lotniczego, w którym wzięli udział m. in.: Marcin Horała Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Mikołaj Wild Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. wraz z współpracownikami oraz posłowie Mirosław Suchoń i Jerzy Polaczek. Na tym posiedzeniu wybrzmiało, że przedstawione do konsultacji przebiegi linii kolejowych są przykładowe. To co interesuje CPK w ramach tych korytarzy mogą przebiegać przykładowe przebiegi linii. Jest to pewne wskazanie gdzie linie te mogą przebiegać. Jest to taka zerowa konsultacja. W ramach konsultacji wpłynęło ponad 10 tysięcy uwag do projektu CPK. Inwestor chce zebrać poglądy samorządów i mieszkańców na ten temat. Przez nasze województwo będą przebiegać dwa ciągi z północy na południe i ze wschodu na zachód. Rekomendowane są do budowy tej kolei istniejące linie kolejowe lub ślady po tych liniach, ponieważ występuje wtedy mniej problemów własnościowych.

Przewodniczący C. Greń stwierdził, że dziwi nas fakt, że Spółka Centralny Port Komunikacyjny w taki sposób przystąpiła do konsultacji, bez wstępnych informacji dla społeczeństwa. Wywołało to oburzenie społeczeństwa.

Radny B. Wawrzyczek uważa że należy prowadzić korytarze po istniejących liniach kolejowych. Na trasie z Pawłowic do Jastrzębia są położone nowe podkłady. W takim obszarze nie można prowadzić eksploatacji górniczej. Stwierdził, że należy wykorzystać istniejące korytarze drogowe i kolejowe wzdłuż DK 81 oraz autostrady A1. Widzimy jak wygląda most w Bziu, Kolej dba o ten obiekt. Na pewno nie byłaby to kolej o dużej prędkości.

Burmistrz A. Grygierek przypomniała, że dzięki przychylności Prezesa W. Dingesa, w czasie kiedy był jeszcze Prezesem Śląskich Kolei uruchomiona została linia kolejowa z Gliwic w stronę Wisły.

Burmistrz A. Grygierek poinformowała, że Stowarzyszenie Śląski Ruch na Rzecz Rozwoju Kolei reprezentowało nas na posiedzeniu Podkomisji, na którym rozpatrywano strategię studium lokalizacyjnego Centralnego portu Komunikacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem nowych korytarzy dla kolei dużych prędkości.

Radny Ś. Świtała stwierdził, że musimy czuwać nad tematem, aby pilnować naszych interesów nie możemy się też całkowicie wyłączać z inwestycji.

Radny B. Wawrzyczek poprosił, aby informacje o konsultacje docierały do nas szybciej, a nie w ostatniej chwili. O prowadzonych konsultacjach dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili.

Mieszkaniec sołectwa Bąków odczytał stanowisko mieszkańców nt. przebiegu linii 170 w ciągu nr 7 przez sołectwo Bąków.

Do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

 

ad. 3.

 

Przewodniczący Komisji J. Szast zakończył posiedzenie Komisji o godz. 15.55.

 

Na tym protokół zakończono.

 

Protokołowała: Elżbieta Król

 

Przewodniczący Komisji Budżetu

Jarosław Szast

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty

Maria Krutyła

 

Przewodniczący Komisji Rolnictwa

Stanisław Balas