Protokół Nr XXIV/04
obrad dwudziestej czwartej sesji Rady Miejskiej w Strumieniu
odbytych w dniu 26 sierpnia 2004 r. o godz. 1600
w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strumieniu

 

Obecni: radni Rady Miejskiej, sołtysi i przewodnicząca Rady Mieszkańców Miasta Strumienia, dyrektorzy i kierownicy podległych Radzie jednostek organizacyjnych i zakładów budżetowych – wg załączonych list obecności oraz pracownicy Urzędu Miejskiego, przedstawiciele lokalnej prasy i mieszkańcy Gminy.

Ponadto w obradach udział wzięli:

1.       Burmistrz Strumienia – mgr inż. Adam Zaręba

2.       Skarbnik Strumienia – mgr Danuta Mitko

3.       Sekretarz Strumienia – Daniela Kula

 

Porządek obrad:

    1.             Otwarcie sesji, stwierdzenie prawidłowości jej zwołania oraz zdolności do podejmowania uchwał.

    2.             Przedstawienie porządku obrad.

    3.             Informacja o działalności Burmistrza od dnia 21.06.2004 r. do dnia 17.08.2004 r.

    4.             Informacja Przewodniczącego Rady i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym.

    5.             Interpelacje i zapytania radnych.

    6.             Podjęcie uchwały w sprawie: rozpatrzenia zarzutu wniesionego do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Bąków.

    7.             Podjęcie uchwały w sprawie: zatwierdzenia Regulaminu określającego tryb i procedurę wyłaniania i nominowania do wyróżnienia „Zasłużony dla Bąkowa”, „Zasłużony dla Drogomyśla”, „Zasłużony dla Pruchnej”, „Zasłużony dla Strumienia”, „Zasłużony dla Zabłocia”, „Zasłużony dla Zbytkowa” oraz „Zasłużony dla Gminy Strumień”.

    8.             Podjęcie uchwały w sprawie: ustanowienia dodatkowych wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Strumień” w związku z ogłoszonym przez Komisję Europejską „Europejskim Rokiem Edukacji poprzez Sport (EYES 2004)”, przyznawanych z okazji Święta Niepodległości.

    9.             Podjęcie uchwały w sprawie: powołania doraźnej Komisji do wyłonienia kandydatów do wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Strumień” oraz kandydata do Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej” przyznawanych z okazji Święta Niepodległości.

10.             Informacja o realizacji wniosków przedstawionych przez Radę i komisje Rady Miejskiej w II kwartale 2004 roku.

11.             Podjęcie uchwały w sprawie: nabycia na własność Gminy Strumień nieruchomości położonej w Strumieniu.

12.             Podjęcie uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonych w Strumieniu, stanowiących własność Gminy Strumień.

13.             Podjęcie uchwały w sprawie: nabycia nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych na własność Gminy Strumień nieruchomości położonych w Zabłociu i Drogomyślu.

.   /   .

14.             Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały w sprawie zasad i trybu gospodarowania lokalami użytkowymi znajdującymi się w budynkach będących w zarządzie ZGKiM w Strumień.

15.             Podjęcie uchwały w sprawie: skierowania do konsultacji z mieszkańcami projektów nowych statutów jednostek pomocniczych gminy Strumień.

16.             Podjęcie uchwały w sprawie: podwyższenia kapitału zakładowego, wniesienia majątku i objęcia udziałów w Wodociągach Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. z siedzibą w Ustroniu.

17.             Podjęcie uchwały w sprawie: uchylenia uchwały Nr XXII/168/04 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27 maja 2004 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na pomoc w formie zakupionych posiłków dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole.

18.             Zatwierdzenie protokołu z XXIII sesji.

19.             Informacje, wolne głosy i wnioski.

20.             Zakończenie.

Przebieg obrad:

 

ad. 1.

 

Sesję otworzył, a następnie obradom przewodniczył przewodniczący Rady Miejskiej mgr inż. Henryk M. Sosna.

Przewodniczący H. M. Sosna – na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach uczestniczy 15 radnych na 15 ustawowego składu Rady – obrady są zatem prawomocne.

Przewodniczący H. M. Sosna przywitał zebranych: radnych Rady Miejskiej,  Burmistrza Strumienia, sołtysów i przewodniczącą Rady Mieszkańców Miasta Strumienia, dyrektorów i kierowników zakładów budżetowych, pracowników Urzędu Miejskiego, mieszkańców Gminy oraz przedstawicieli lokalnej prasy.

 

ad. 2.

 

Przewodniczący H. M. Sosna przedstawił proponowany porządek obrad sesji.

Porządek obrad został przyjęty bez zmian.

 

ad. 3.

 

Do „Informacji o działalności Burmistrza od dnia 21.06.2004 r. do dnia 17.08.2004 r.” nie wniesiono uwag.

Burmistrz A. Zaręba omówił dodatkowo sprawę budowy hali sportowej w Strumieniu: tempo robót zostało spowolnione, ale termin ukończenia samej hali – 30.09.2004 r. – jest realny. Na pozostałe roboty (otoczenie itp.) spisany został aneks do umowy i roboty te przebiegają zgodnie z aneksem.

Radny A. Ochodek zapytał, czy ogłoszono konkurs na stanowisko kierownika hali?

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił: ogłoszony został „nabór” na stanowisko kierownika hali (na 1 rok). Kandydatów będzie przesłuchiwała komisja, a później zostanie oceniona działalność kierownika.

Dyrektor ZGKiM – Ł. Pachuła poinformował, kto zostanie powołany do Komisji do przesłuchiwania kandydatów na stanowisko kierownika hali.

 

 

ad. 4.

 

Przewodniczący H. M. Sosna uzupełnił „Informację Przewodniczącego Rady  i Biura ds. Samorządu o pracach Rady w okresie międzysesyjnym”.

- Przewodniczący H. M. Sosna poinformował, że otrzymaliśmy zaproszenie na dożynki gminne, organizowane w Drogomyślu w dniu 05.09.2004 r. Przewodniczący poprosił Sołtysa Drogomyśla o uzupełnienie danych o dożynkach.

Sołtys K. Saltarius zaprosił wszystkich radnych na dożynki. Poinformował też, że wysłano do sołtysów pozostałych wsi oraz przewodniczącej Rady Mieszkańców Miasta Strumienia zaproszenia do wzięcia udziału w „Turnieju Dożynkowym”. W związku z tym poprosił o podanie danych o liczbie osób, które wezmą udział w turnieju z poszczególnych miejscowości. Poprosił również Burmistrza o informację nt. nagród, jakie przewidziano za udział w turnieju.

Burmistrz A. Zaręba stwierdził, że cieszy fakt, iż dożynki będą w tym roku zorganizowane w Drogomyślu (bo dotychczas organizowane były zawsze w Pruchnej) i, że będą miały bogaty program. Następnie przedstawił, nagrody jakie są przewidziane za udział w Turnieju Dożynkowym.

Przewodnicząca Rady Mieszkańców Miasta Strumienia – A. Żur wyraziła zdanie, że godzinę turnieju ustalono niefortunnie (na godz. 1400) – jest to za wcześnie, ludzie są jeszcze w pracy.

Radny Cz. Greń stwierdził, że organizatorzy dożynek włożyli już wiele pracy w zorganizowanie dożynek – dlatego w imieniu organizatorów oraz jako radny Drogomyśla – zaprosił radnych na dożynki.

Przewodniczący H. M. Sosna omówił sprawę współfinansowania przez gminy modernizacji i remontów dróg powiatowych (3 warianty sprecyzowane przez Zgromadzenie Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej).

-           wpłynęło kilka zaproszeń na różnego rodzaju szkolenia.

-           odbyły się trzykrotnie walne zebrania sprawozdawczo – wyborcze w LKS „Zryw” Bąków, w których udział wziął Przewodniczący. Niedobrze, że w zebraniach nie uczestniczył nikt z samorządu (przedstawiciele Urzędu Miejskiego, radni Bąkowa czy sołtys i członkowie Rady Sołeckiej), zwłaszcza teraz w okresie kiedy Klub boryka się z różnymi trudnościami.

-           odbyły się turnieje piłkarskie seniorów i juniorów w ramach Turnieju Przyjaźni. Turniej trampkarzy odbędzie się w Petrvaldzie.

-           wpłynęło zaproszenie na sesję Rady Powiatu Cieszyńskiego.

-           wpłynęło pismo – Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej dotycząca sprawozdania Burmistrza o wykonaniu budżetu Gminy za I półrocze 2004 r.

-           w najbliższą sobotę odbędzie się w Chybiu Turniej Strzelecki o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Chybie. Zgłosiliśmy drużynę do wzięcia udziału w turnieju.

 

ad. 5.

 

Interpelacje zgłosili:

-         radny K. Wójtowicz:

1)     w imieniu radnych ze Strumienia zapytał, czy zmieniło się coś w kopalni żwiru w Zabłociu w zakresie odprowadzania zanieczyszczonych iłami wód do rzeki Wisły?

2)     czy nasza Gmina ma możliwości otrzymania środków pomocowych na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych?

Na powyższe pytania odpowiedzi udzielił Burmistrz A. Zaręba:

1)     Burmistrz poinformował, że przeprowadził wizję lokalną w żwirowni. Żwirownia posiada decyzję Starosty Cieszyńskiego zezwalającą na prowadzenie działalności oraz odpowiednie pozwolenie wodno – prawne. Od Firmy otrzymano też wyjaśnienie na piśmie dotyczące odstojników. Firma jest w stałym kontakcie z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów. Zanieczyszczenia odprowadzanych wód są typu mineralnego. Po uruchomieniu odstojników – wyniki badań odprowadzanych wód (badania wykonano Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów) są 10-kotnie lepsze niż poprzednio. Stan normalny wody uzyska się dopiero po dwóch tygodniach (ponownie zostanie wykonane badanie wody). Dopływ wody ze żwirowni zawsze będzie nieco gorszy niż woda w Wiśle. Jakość odprowadzanej wody zawsze będzie jednak badana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Sygnał radnych w sprawie jakości odprowadzanej wody – był potrzebny, i dał efekt.

2)     W „Informacji” podane zostały reguły, jakie muszą być stosowane w staraniach o przyznanie środków na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Burmistrz wyraził obawy,  czy udałoby się uzyskać jakieś środki – bo my nie mamy takich terenów jak np. na Śląsku, gdzie degradacja terenów poprzemysłowych jest ogromna i często wpływa na działalność całych miast. Poza tym – aby składać wniosek o przyznanie środków trzeba  mieć opracowane odpowiednie programy przede wszystkim trzeba mieć udział własny (zabezpieczone środki w budżecie). Nikt zatem nie może powiedzieć – czy mamy szansę na otrzymanie środków na ten cel.

Radny H. Sosna zwrócił uwagę, że istnieją również środki z funduszów europejskich na ratowanie zabytków. Czy nie dałoby się skorzystać z tych środków na ratowanie obiektu „Zamku” w Strumieniu (grozi zawaleniem)?

Radny A. Ochodek zwrócił uwagę na fakt zniszczenia znaków drogowych na drodze wojewódzkiej i powiatowej (w kierunku Chybiu). Poza tym – przed dwoma godzinami ulicami miasta Strumienia jeździł ktoś z szybkością chyba 150 km na godzinę  („na jednym kole”), na „ryczącym” motorze. Czy Policja nie jest w stanie złapać takiego kierowcy?

Radny St. Ochodek zapytał, czy jest już ogłoszony przetarg na budowę chodnika w Zabłociu przy ul. Bielskiej – bo zima się zbliża, a nic się jeszcze nie robi.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił: otwarcie ofert na wykonanie chodnika w Zabłociu nastąpi 02.09.br, a zakończenie budowy chodnika przewiduje się na 20.10.br. Burmistrz podał też dane dotyczącym terminów wykonania robót przy: budowie chodnika w Bąkowie, remoncie chodnika w Pruchnej, wymianie pokrycia dachowego Ośrodka Zdrowia w Strumieniu i odwodnienia w Drogomyślu. Nadal nie wiadomo, co z chodnikiem przy ul. 1 Maja – informacja z województwa będzie w okresie późniejszym.

Radny Cz. Greń poinformował, że odbyło się spotkanie – Komisja na skrzyżowaniu w dwupasmówką w Drogomyślu, na którym padły pewne ustalenia.

Burmistrz A. Zaręba omówił przebieg spotkania oraz przedstawił powzięte tam ustalenia: przedstawiciele zarządcy drogi stwierdzili, że skrzyżowanie wykonano zgodnie z projektem (takie rozwiązanie jest dopuszczalne),oraz że skrzyżowanie jest prawidłowe i nie było na nim żadnych „zdarzeń”. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji, który jednak nic nie wniósł do sprawy. Nie było natomiast przedstawiciela Komisariatu Policji  z naszej Gminy, który posiada dane o zdarzeniach (wypadkach) na tym skrzyżowaniu. Problem skrzyżowania będzie jednak podjęty ponownie przy wykonaniu kontraktu na dalszy odcinek drogi.

Radny Cz. Greń dodał, że dla zarządcy drogi najważniejsza jest statystyka zdarzeń (a tam się jakby dotychczas nic nie zdarzyło). W ogóle – spotkanie miało dziwny przebieg. Ustalono, że będzie wykonana „poprawa geometrii skrzyżowania” w bliżej nieoznaczonym terminie.

Radny Cz. Greń omówił też sprawę chodnika w Drogomyślu. Stara stodoła, która zasłaniała widoczność na zakręcie – została rozebrana, w związku z czym radni składali wniosek do budżetu o wykonanie projektu chodnika (jeszcze w bieżącym roku).

Radny St. Ochodek zapytał, czy zwracano się do Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych o wyczyszczenie poboczy dróg powiatowych, które zarosły krzakami. W innych miejscowościach pobocza czyszczą – a u nas ciągle nic nie robią.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że również u nas pobocza mają być czyszczone (Zarząd Dróg zakupił odpowiedni do tego sprzęt).

Radna C. Skowron zwróciła się o wyczyszczenie chodnika ze Zbytkowa do Strumienia: rozpoczyna się rok szkolny, a chodnik jest tak zarośnięty, że nie3 można nim chodzić.

 

ad. 6.

 

Na prośbę przewodniczącego – Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił projekt uchwały dotyczący rozpatrzenia zarzutu wniesionego do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Bąków. Wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrok w tej sprawie nie podważył „meritum sprawy” (zapisu dotyczącego przeznaczenia działki), lecz procedury załatwienia („protest” miał być zakwalifikowany i rozpatrywany jako „zarzut”).

Przewodniczący H. M. Sosna dodał, że zainteresowana strona została powiadomiona o rozpatrywaniu zarzutu na obecnej sesji. Zarzut rozpatrywany jest zgodnie z procedurą obowiązującą wg „starej” ustawy o planowaniu przestrzennym.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna zapytał, czy na sesji jest strona zainteresowana i czy chce zabrać głos dla złożenia dodatkowych wyjaśnień?

Strona zainteresowana nie zgłosiła się.

Radni również nie wnieśli żadnych uwag.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (15 głosujących) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/173/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: rozpatrzenia zarzutu wniesionego do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Bąków.

Uchwała w załączeniu.

Przewodniczący H. M. Sosna ogłosił 10-minutową przerwę w obradach.

 

ad. 7.

 

Na prośbę przewodniczącego – przewodnicząca Komisji Oświaty, ... – A. Mazur krótko przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Regulaminu oraz projekt Regulaminu określającego tryb i procedurę wyłaniania i nominowania do wyróżnienia „Zasłużony dla sołectwa (miasta)” oraz „Zasłużony dla Gminy Strumień (projekt Regulaminu opracowała Komisja Oświaty).

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę, że terminy ustalone w uchwale nie pozwalają na jej ogłoszenie w „Nowej Formacji” dlatego konieczne będzie jej rozpropagowanie poprzez rozplakatowanie (również w sołectwach).

Następnie przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

14 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się od głosu” (15 obecnych) – podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/174/2004 rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: zatwierdzenia Regulaminu określającego tryb i procedurę wyłaniania i nominowania do wyróżniania „Zasłużony dla Bąkowa”, „Zasłużony dla Drogomyśla”, „Zasłużony dla Pruchnej”, „Zasłużony dla Strumienia”, „Zasłużony dla Zabłocia”, „Zasłużony dla Zbytkowa” oraz „Zasłużony dla Gminy Strumień”.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 8.

 

Przewodniczący H. M. Sosna krótko omówił projekt uchwały w sprawie ustanowienia dodatkowych wyróżnień  „Zasłużony dla Gminy Strumień” – w związku z ogłoszonym przez Komisję Europejską „Europejskim Rokiem Edukacji poprzez Sport (EYES 2004)”.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Radni również nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (15 obecnych) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/175/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: ustanowienia dodatkowych wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Strumień” w związku z ogłoszonym przez Komisję Europejską „Europejskim Rokiem Edukacji poprzez Sport (EYES 2004)”, przyznawanych z okazji Święta Niepodległości.

Uchwała  w załączeniu.

 

ad. 9.

 

Przewodniczący H. M. Sosna zaproponował, aby Komisję do wyłonienia kandydatów do wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Strumień” oraz kandydata do Lauru Ziemi Cieszyńskiej” powołać w 4-osobowym składzie. Ustalić też trzeba, czy przewodniczącego Komisji ustali Rada, czy sama Komisja ze swego składu.

Przewodniczący H. M. Sosna stwierdził, że jeżeli nie usłyszy sprzeciwu – powołana zostanie Komisja w 4-osobowym składzie.

Sprzeciwu nie zgłoszono.

Z sali padły propozycje, aby Komisja ze swego składu sama ustaliła przewodniczącego. Propozycja ta została przyjęta.

Następnie komisje Rady przedstawiły swoje stanowiska:

Przewodniczący Komisji Budżetu, ... – J. Lekki w imieniu Komisji zgłosił wniosek - o skreślenie w § 3 uchwały słów „jednostek pomocniczych Gminy”, oraz zaproponował powołanie do pracy w Komisji radnej Ireny Heczko.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, ... – M. Janik poinformował, że Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały, nie wytypowała też nikogo do pracy w Komisji

Przewodnicząca Komisji Oświaty, ... – A. Mazur poinformowała, że Komisja zaproponowała powołanie do pracy w Komisji radnego Andrzeja Ochodka.

Przewodniczący H. M. Sosna poddał pod głosowanie wniosek, aby Komisja sama wybrała spośród członków – przewodniczącego Komisji.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

Również poddany pod głosowanie wniosek Komisji Budżetu został przyjęty jednogłośnie (15 głosujących).

Przewodnicząca Rady Mieszkańców Miasta Strumienia – A. Żur zapytała, czy radny nie może być wyróżniony również uchwalonym dodatkowym wyróżnieniem?

Przewodniczący H. M. Sosna wyjaśnił, że nie może być wyróżniony (obowiązują te same zasady regulaminu jak przy wyróżnieniach Zasłużony dla gminy Strumień).

Rady K. Wójtowicz stwierdził, że choć sam jest współautorem Regulaminu, ma pewne wątpliwości: bo czy np. „rok sportu” będzie kiedyś powtórzony? Są też inne sytuacje: radny może wykazać się działalnością daleko wykraczającą poza obowiązki radnego (poezja, muzyka) – i taka osoba może być pokrzywdzona.

Przewodniczący H. M. Sosna stwierdził, że Regulamin jest już uchwalony – więc jeżeli nie padnie wniosek o reasumpcję (uchylenie) – uchwała będzie obowiązywać.

Nikt nie zgłosił wniosku o reasumpcję uchwały.

Radny M. Janik stwierdził, że sam wybór na radnego jest już wyróżnieniem – więc nie „wyróżniajmy siebie”.

Przewodniczący H. M. Sosna poprosił o zgłaszanie następnych kandydatur do Komisji.

Radny J. Brachaczek zgłosił kandydaturę radnego B. Pellara.

Radny B. Pellar wyraził zgodę na pracę w Komisji.

Radny M. Janik zgłosił kandydaturę radnego St. Ochodka.

Radny St. Ochodek nie wyraził zgody na pracę w Komisji.

Radny Cz. Greń zgłosił kandydaturę radnego J. Brachaczka.

Radny J. Brachaczek nie wyraził zgody na pracę w Komisji.

Radny J. Brachaczek zgłosił kandydaturę radnego St. Świtały.

Radny St. Świtała wyraził zgodę na pracę w Komisji.

Więcej kandydatur, ani uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

13 głosami „za”, przy 2 „wstrzymujących się od głosu” – podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/176/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: powołania doraźnej Komisji do wyłonienia kandydatów do wyróżnień „Zasłużony dla Gminy Strumień” oraz kandydata do „Lauru Gmin Ziemi Cieszyńskiej” przyznawanych z okazji Święta Niepodległości.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 10.

 

Do „Informacji o realizacji wniosków przedstawionych przez Radę i Komisje Rady Miejskiej w II kwartale 2004 r.”.

Komisje Rady nie wniosły uwag do „Informacji”.

Pytanie Komisji Oświaty dotyczące możliwości pozyskania środków pomocowych na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych – zostało wyjaśnione w punkcie 5 porządku obrad – „Interpelacje i zapytania radnych”.

Radny Cz. Greń zapytał, czy nie znalazły by się jednak środki w bieżącym roku na sfinansowanie zakupu okien do strażnicy OSP w Drogomyślu?

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że obecnie nie ma możliwości sfinansowania zakupu okien.

Ponieważ więcej uwag do „Informacji” nie zgłoszono – przewodniczący H. M. Sosna stwierdził, że „Informacja” została przyjęta.

 

ad. 11

 

Na prośbę przewodniczącego – Burmistrz A. Zaręba przedstawił i uzasadnił projekt uchwały w sprawie nabycia na własność Gminy nieruchomości położonej w Strumieniu: jest to grunt bezpośrednio przylegający do cmentarza, w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony na pas ochronny cmentarza. Wycena gruntu wykonana przez rzeczoznawcę nie satysfakcjonuje jednak właścicieli.

 Radny M. Mikołajczyk wyraził zdanie, że należałoby dodatkowo wykupić „łącznik” z tym terenem np. od ul. Towarowej.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że od strony ul. Zielonej absolutnie nie ma możliwości wykupienia „łącznika” (właściciele tamtejszych gruntów nie życzą sobie nawet rozmów na ten temat), natomiast od strony ul. Towarowej – trzeba sprawdzić możliwości (prawdopodobnie są tam jakieś małe odcinki gruntu gminnego).

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

 Radny M. Janik zgłosił wątpliwości: teren wykupywany przylega do cmentarza wyznaniowego – więc kto będzie zarządzał tym terenem? I czy nie trzeba będzie wykupić innego terenu, który w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziany jest pod cmentarz (bo teren jest „zablokowany”)? Poza tym – w budżecie nie było środków na wykup – skąd zatem weźmiemy środki?

Powyższe wyjaśnił Burmistrz A. Zaręba oraz Sekretarz D. Kula: wykupywanym terenem zarządzać będzie Gmina.

Natomiast grunt zabezpieczony w planie zagospodarowania przestrzennego pod cmentarz - dotychczas był użytkowany rolniczo i nadal będzie użytkowany rolniczo.

Ponieważ więcej uwag nie zgłoszono – przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (15 obecnych) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/177/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: nabycia na własność Gminy Strumień nieruchomości położonej w Strumieniu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 12.

 

Na prośbę przewodniczącego – Burmistrz A. Zaręba przedstawił i szczegółowo uzasadnił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonych w Strumieniu.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Radni również nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (15 obecnych) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/178/04 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonych w Strumieniu, stanowiących własność Gminy Strumień.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 13.

 

Na prośbę przewodniczącego – Burmistrz A. Zaręba przedstawił i uzasadnił projekt uchwały w sprawie nabycia nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych na własność Gminy nieruchomości położonych w Zabłociu i Drogomyślu: są to grunty pod drogami i pobocza dróg. Jest to w pewnym sensie porządkowanie stanu istniejącego. Takie porządkowanie trwać będzie dłużej. Gmina robi nakłady na drogach – więc sytuacja będzie jasna.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Radny M. Janik zwrócił uwagę, że ul. Rolna w Zabłociu jest drogą powiatową – i po przejęciu poboczy będzie trzech właścicieli. Jednak te „paski” gruntu wzdłuż dróg są nam potrzebne np. pod infrastrukturę (wodociągi itp.).

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił: ul. Rolna w Zabłociu nie ma charakteru drogi powiatowej. Po weryfikacji dróg, która będzie przeprowadzona – na pewno drogę tą będziemy musieli przejąć jako drogę gminną.

Więcej uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (15 obecnych) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/179/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: nabycia nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych na własność Gminy Strumień nieruchomości położonych w Zabłociu i Drogomyślu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 14.

 

Na prośbę przewodniczącego – Burmistrz A. Zaręba przedstawił i uzasadnił projekt uchwały dotyczący zmiany uchwały w sprawie zasad i trybu gospodarowania lokalami użytkowymi i znajdującymi się w budynkach będących w zarządzie ZGKiM w Strumieniu.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna zapytał, czy data wejścia w życie uchwały – 01.07.2004 r. – jest prawidłowa?

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że taka data jest dopuszczalna (była konsultowana z Radcą Prawnym).

Więcej uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (15 obecnych) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/180/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: zmiany uchwały w sprawie zasad i trybu gospodarowania lokalami użytkowymi znajdującymi się w budynkach będących w zarządzie ZGKiM w Strumieniu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 15.

 

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę, że uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie skierowania do konsultacji z mieszkańcami projektów nowych statutów jednostek pomocniczych gminy – radni otrzymali w materiałach sesyjnych, nie ma więc potrzeby ponownego omawiania tego tematu.

Komisje Rady nie wniosły uwag do projektu uchwały.

Radni również nie wnieśli uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (14 obecnych) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/181/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: skierowania do konsultacji z mieszkańcami projektów nowych statutów jednostek pomocniczych gminy Strumień.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 16.

 

Na prośbę przewodniczącego – Burmistrz A. Zaręba przedstawił i uzasadnił projekt uchwały dotyczący podwyższenia kapitału zakładowego, wniesienia majątku i objęcia udziałów Spółki z o. o. Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej z siedzibą w Ustroniu.

Komisje Rady przedstawiły swoje stanowiska:

Przewodniczący Komisji Budżetu, ... – J. Lekki przedstawił wniosek Komisji - o odesłanie projektu uchwały do wnioskodawcy do przepracowania (załącznik do uchwały powinien być opracowany zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, w załączniku brakuje również kompletności danych zawartych w zestawieniu: nr parcel, nr inwentarza).

Komisja Rolnictwa, ... oraz Komisja Oświaty, ... – nie zgłosiły uwag do projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę, że przed sesją radni otrzymali poprawioną wersję projektu uchwały. Zmiany formalne i poprawki pokrywają się z proponowanymi przez Komisję zmianami.

Przewodniczący zapytał zatem – czy są uwagi do poprawionej wersji projektu uchwały?

Radni nie wnieśli uwag do poprawionego projektu uchwały.

Przewodniczący H. M. Sosna poprawiony projekt uchwały poddał pod głosowanie.

Jednogłośnie (15 obecnych) podjęta została:

Uchwała Nr XXIV/182/2004 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 26 sierpnia 2004 r. w sprawie: podwyższenia kapitału zakładowego, wniesienia majątku i objęcia udziałów w Wodociągach Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o. o. z siedzibą w Ustroniu.

Uchwała w załączeniu.

 

ad. 17.

 

Przewodniczący H. M. Sosna omówił sprawę uchylenia Uchwały Nr XXII/168/04 Rady Miejskiej w Strumieniu z dnia 27.05.2004 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych na pomoc w formie zakupionych posiłków dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole. Uchwała ta, choć jest już opublikowana w Dzienniku Urzędowym - podjęta została z naruszeniem prawa (niewłaściwa podstawa prawna). Nadzór Wojewody w odpowiednim czasie nie zakwestionował tej uchwały. W rozmowie telefonicznej zasugerowano nam, aby Rada sama uchyliła tą uchwałę. Nie ma jednak jednoznacznej interpretacji przepisów prawnych (zwrócono się o ich wykładnię), choć mamy świadomość, że uchwała została podjęta z naruszeniem prawa. Jeżeli uchwały nie uchylimy – Nadzór Wojewody ma obowiązek zaskarżyć tą uchwałę. Obecnie Rada nie ma możliwości podjęcia prawidłowej uchwały, bo jest jeszcze wiele wątpliwości (również p., że uchwała nie jest, zdaniem Nadzoru, prawem miejscowym - dlaczego?).

Przewodniczący zasugerował (jest też taki wniosek Komisji Budżetu) – aby nie podejmować obecnie uchwały o uchyleniu zakwestionowanej uchwały.

Radny A. Ochodek zapytał, jak zareagowały inne gminy w tej samej sytuacji?

Burmistrz A. Zaręba poinformował, że inne gminy w ogóle nie zareagowały na tą sytuację.

Następnie komisje Rady przedstawiły swoje stanowiska:

Przewodniczący Komisji Budżetu, ... – J. Lekki przedstawił wniosek Komisji - o niepodejmowanie uchwały.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, ... – M. Janik w imieniu Komisji zawnioskował o odrzucenie projektu uchwały.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, ... – A. Mazur poinformowała, że Komisja nie wniosła uwag. Oczekuje natomiast na wyjaśnienia.

Przewodniczący H. M. Sosna poinformował, że jeżeli otrzymamy wyjaśnienia (wykładnię przepisów prawnych) – zwoła sesję Rady (zwyczajną) jeszcze przed planowaną sesją tylko z tym jednym punktem porządku obrad.

Następnie przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek o odroczenie uchwały.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie (15 obecnych).

Uchwała nie została podjęta.

 

ad. 18.

 

Protokół Nr XXIII/04 poprzedniej sesji Rady, który był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed sesja na sali obrad, został przyjęty bez uwag.

 

ad. 19.

 

W wolnych wnioskach głos zabrali:

Przewodniczący H. M. Sosna podziękował Klubowi LKS „Błyskawica” Drogomyśl za zorganizowanie Turnieju piłkarskiego juniorów i trampkarzy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strumieniu. Przewodniczący wręczył pismo – podziękowanie Sołtysowi Drogomyśla Panu K. Saltariusowi z prośbę o doręczenie go organizatorom turnieju.

Radny C. Greń zwrócił uwagę, że na ul. Modrzewiowej w Drogomyślu konary drzew ograniczają widoczność – należy je obciąć.

Radna A. Mazur (przewodnicząca Komisji Oświaty) przedstawiła wnioski Komisji sprecyzowane po wizji lokalnej dokonanej w dniu 24.08.2004 r. na budowie hali sportowej oraz na boisko sportowym w Strumieniu:

1.       Komisja wnioskuje o wydłużenie rozbiegu skoczni w dal do wysokości krawędzi boiska do tenisa.

2.       Komisja wnioskuje o wykonanie parkingu dla autokarów od strony wjazdu do Szkoły Podstawowej (od strony Osiedla „Centrum”).

3.       Komisja wnioskuje o wykonanie odprowadzenia wody z zadaszeń wejść do Szkoły Podstawowej (Komisja kilkakrotnie wnioskowała już tą sprawę).

4.       Komisja wnioskuje o wykonanie remontu pokrycia części dachu nad zagospodarowaną częścią budynku basenu (nad pomieszczeniami przejętymi przez Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”).

5.       Komisja wnioskuje o uporządkowanie boiska sportowego w Strumieniu w części przylegającej do terenu basenu kąpielowego.

6.       Komisja wnioskuje o stałe utrzymywanie bieżni wokół boiska poprzez okresowe stosowanie środków chwastobójczych.

Poinformowała też, że Komisja pozytywnie zaopiniowała ofertę zawartą w piśmie prof. zw. dr hab. Idziego Panic, dotyczącą opublikowania w formie niewielkiej książki opracowania nt. dokumentu królewskiego, na mocy którego Strumieniowi zostały nadane prawa miejskie oraz herb.

Przewodniczący H. M. Sosna poinformował, że sprawa uporządkowania terenu przy boisku w Strumieniu (wnioskowana również przez Komisje Oświaty) została już uzgodniona z dyrektorem ZGKiM.

Radny A. Ochodek zapytał, czy załatwiono już coś w sprawie „odkomarzania” terenów przy Zbiorniku Goczałkowickim (razem z Gminą Chybie)?

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że prowadził już wstępne rozmowy na ten temat.

Radny K. Wójtowicz poruszył sprawy:

1. Radny wyjaśnił dodatkowo wniosek Komisji Oświaty dotyczący przedłużenia rozbiegu skoczni w dal przy budowanej hali sportowej.

2. Należałoby uporządkować dojście do Szkoły Podstawowej w Strumieniu od strony byłej Kaflarni. Dojście zarasta chwastami.

3. Radny poruszył sprawę remontu ul. Kościelnej w Strumieniu: po wizji lokalnej - konserwator zabytków nie wyraził zgody na położenie nawierzchni asfaltowej na tej ulicy. Żadne argumenty nie docierają do niego.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił: konserwator zabytków nie dopuści nawierzchni asfaltowej na tej ulicy. Na wykonanie nawierzchni brukowej w bieżącym roku nie mamy środków, a „przekładanie” starego bruku nie ma sensu, bo nawierzchnia wykonana jest z różnych materiałów i koszt również byłby wysoki.

Dlatego Burmistrz zaproponował wykonanie tylko drobnego remontu nawierzchni (zlikwidowanie większych dziur). Ponieważ konserwator zabytków nie przyjmuje żadnych argumentów – wystąpimy do konserwatora o dofinansowanie remontu tej ulicy.

Przewodniczący H. M. Sosna zwrócił uwagę, że w sprawach zabytków mają się zmienić przepisy prawne.

Radny K. Wójtowicz stwierdził, że do konserwatora nie docierał nawet argument, że na tej ulicy nigdy nie było nawierzchni granitowej (bruku).

Radny K. Wójtowicz poruszył też sprawę chodnika – od Kościoła aż do cmentarza w Strumieniu: trzeba by już pomyśleć o wykonaniu tego chodnika.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że na ten chodnik jest już projekt, jednak istnieją trudności formalno – prawne. Niektóre osoby twierdzą, że chodnik koliduje z ich własnością. Trudności te trzeba jakoś pokonać.

Radny A. Ochodek zapytał, czy przy cmentarzu przy okazji chodnika nie znalazło by się miejsca na parkowanie choć kilku samochodów?

Radny H. Sosna poruszył sprawę oświetlenia ulicy Cichej w Strumieniu: jedna właścicielka gruntu nie wyraża zgody na położenie kabla na jej gruncie.

Burmistrz A. Zaręba obiecał, że sprawą tą się zainteresuje.

Sołtys wsi Pruchna J. Rzepka poruszyła sprawę obcięcia suchych konarów nad drogą: wiosną zwracano się w tej sprawie do Powiatu – i do tej pory nic nie zrobiono.

Przewodniczący H. M. Sosna poinformował, że do Burmistrza wpłynęło pismo od właścicieli placówek handlowych działających przy ul. Wspólnej – w sprawie remontu tego odcinka ulicy – od strony ul. 1 Maja.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że remont tego odcinka ul. Wspólnej został już wykonany.

Przewodnicząca Rady Mieszkańców Miasta Strumienia A. Żur zwróciła uwagę na konieczność wykonania nawierzchni asfaltowej na małym odcinku ul. Nowej w Strumieniu (brak nawierzchni asfaltowej do posesji Pana Siemiennika).

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że jeżeli zostaną jakieś środki po wykonaniu remontu ul. Kościelnej – zostanie wykonana nawierzchnia asfaltowa na tym odcinku ul. Nowej w Strumieniu.

Radny H. Sosna zwrócił uwagę, że podobna sytuacja jest na ul. Cichej w Strumieniu - również brak asfaltu na niedużym odcinku tej drogi.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że sprawa ul. Cichej jest trudniejsza, nie da się już teraz tego wykonać.

Radny Cz. Greń wyraził zdanie, że należy to potraktować już jako wniosek do budżetu na 2005 r.

Sołtys wsi Drogomyśl K. Saltarius zwrócił uwagę na  konieczność „podniesienia” jezdni ul. Dębina w Drogomyślu.

Burmistrz A. Zaręba wyjaśnił, że roboty te będą wykonane.

Dyrektor ZGKiM w Strumieniu Ł. Pachuła poruszył sprawę lokalu „Strumienianki” znajdującego się w budynku komunalnym: biegnie termin wypowiedzenia najmu tego lokalu. Czy ma zatem ogłosić przetarg na wynajem tego lokalu?

Dyrektor wyjaśnił, że lokal ten daje 60.000,- zł. rocznie dochodu, a dotychczasowy najemca był najbardziej solidnym najemcą. Była jednak propozycja Komisji Oświaty – aby cały budynek przejął Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu (czemu sam jest przeciwny), choć koszt remontu (przystosowania) byłby wysoki.

Radny K. Wójtowicz stwierdził, że jako członek Komisji Oświaty – musi bronić wniosku Komisji. Obecnie nadarzyła się okazja, aby lokal restauracji został zwolniony – choć rozumiemy, że byłby to ubytek dochodów budżetowych. Dlatego jest przeciwny temu, aby lokal był znów przeznaczony na restaurację – tak jak dotychczas. Natomiast pijalni piwa – w ogóle powinna być na tyłach budynku. Poza tym – nie uciekniemy od tematu konieczności poszerzenia lokalu dla MGOK.

Przewodniczący H. M. Sosna wskazał, że jeżeli zostanie ogłoszony przetarg na ten lokal – to trzeba ustalić pułap zabezpieczający dochód na odpowiednim poziomie.

Burmistrz A. Zaręba stwierdził, że jest to dylemat – na co przeznaczyć ten lokal. Jeżeli nie będzie restauracji – to przecież osoby pijane mogą wychodzić z innych lokali. Natomiast aby ten lokal przeznaczyć dla MGOK – trzeba najpierw mieć jakąś wizję przystosowania lokalu, wycenić potrzeby i mieć środki na utrzymanie tego, aby lokal nie stał pusty.

Radny H. Sosna wyraził zdanie, że obecnie w Strumieniu nie ma nawet gdzie zjeść obiadu – więc mogłaby tam być restauracja, ale nie taka jak dotychczas.

Przewodniczący H. M. Sosna wyraził zdanie, że dobry lokal mógłby również dobrze działać na rzecz MGOK, choć obecnie MGOK ma naprawdę złe warunki lokalowe (nie wiadomo, jak długo MGOK będzie mógł działać w takich warunkach?).

Radny H. Sosna zapytał, kto dał zezwolenie na podział tego lokalu – na co otrzymał odpowiedź Dyrektora ZGKiM – że konserwator zabytków.

Dyrektor ZGKiM Ł. Pachuła stwierdził, że proponując ogłoszenie przetargu – chodzi mu o to, aby lokal przynosił dochody. Poza tym – w obiekcie basenu kąpielowego jest wiele pomieszczeń. Chór „Lutnia” przystosował tam dla swoich potrzeb lokal – czy MGOK nie mógłby tam również działać?

Radna A. Mazur wyraziła zdanie, że powinien mieć siedzibę na Rynku, jednak decyzję w tej sprawie nie podejmiemy na tej sesji.

Burmistrz A. Zaręba wskazał, że dlatego proponuje opracowanie najpierw koncepcji przeznaczenia tego lokalu itp.

Radna C. Skowron wyraziła zdanie, że obecnie nie stać nas na przeznaczenie tego lokalu dla potrzeb MGOK.

Dyrektor ZGKiM Ł. Pachuła stwierdził, że z powyższych wypowiedzi wynika – iż może ogłosić przetarg na wynajem tego lokalu (a umowę najmu można rozwiązać w ciągu 3 miesięcy).

Dyrektor Ł. Pachuła wyraził zdanie, że dopiero przetarg wskaże, czy będą zainteresowani lokalem.

Radny K. Wójtowicz stwierdził zatem, że chcieliśmy w Rynku mieć Dom Kultury, chcieliśmy usunąć z Rynku pijaków, tymczasem wyrzucimy z lokalu obecnego najemcę - a przyjdzie taki sam (więc nic się nie zmieni).

Przewodniczący H. M. Sosna stwierdził, że jest to temat na czasie – dlatego Komisja Oświaty powinna ten temat mieć na uwadze, zwłaszcza, że mamy przed sobą opracowywanie projektu budżetu na rok 2005.

Przewodniczący H. M. Sosna poinformował jeszcze, że dziś wpłynęło zaproszenie na szkolenie „Pułapki procedury uchwałodawczej w radzie gminy, powiatu”.

 

 

 

 

ad. 20.

 

Przewodniczący H. M. Sosna dziękując wszystkim zebranym – zakończył obrady XXIV sesji Rady Miejskiej w Strumieniu (o godz. 1945) słowami „zamykam XXIV sesję Rady Miejskiej w Strumieniu”.

 

 

 

Protokołowała: Janina Wyleżuch

  RZEWODNICZĄCY RADY
mgr inż. Henryk M. Sosna